„Polin” w języku hebrajskim oznacza „miejsce, gdzie odpoczniesz”. Oznacza również Polskę. Tak głosi legenda o przybyciu Żydów do kraju Mieszka I ponad 1000 lat temu. Hebrajskie słowo zrobiło „karierę” pod koniec 2021 roku za sprawą prezydenta RP, Andrzeja Dudy.
W grudniu 2021 roku w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość zapalenia świec z okazji żydowskiego święta Chanuka, zwyczaj zainicjowany przez Lecha Kaczyńskiego. Poza prezydentem Dudą w spotkaniu wzięli udział: pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda i naczelny rabin Polski, Michael Schudrich.
- To jest Polin, to jest miejsce dla nas wszystkich - ukształtowane historycznie, umocowane kulturowo - w którym chcemy nadal razem żyć w tolerancji, we wzajemnym zrozumieniu i szacunku. Jako prezydent RP chcę to z całą mocą podkreślić – powiedział podczas uroczystości Andrzej Duda.
Prezydenckie „To jest Polin” nie spodobało się niektórym środowiskom. Już w roku 2019 podczas kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego, lider Konfederacji na Podkarpaciu, Grzegorz Braun podkreślał: „Tu jest Polska, nie Polin”. Przemówienie Dudy z okazji Chanuki portal wprawo.pl określił natomiast mianem „szokującego”.
- A więc stało się. Wszystkim, którzy twierdzą, że „tu jest Polska, a nie Polin”, prezydent Duda publicznie wyjaśnił, że „to jest Polin”. Już nie tylko Rzeczpospolita Przyjaciół, ale po prostu Polin.
- czytamy w artykule z 2 grudnia 2021 roku.
Olsztyńskie graffiti przy ulicy Synów Pułku nawiązuje do prezydenckiego przemówienia sprzed półtora roku. „To jest Polin” wpisano w mapę Polski. Pod hasłem znalazło się natomiast tajemnicze stwierdzenie „A. Duda Wasz”. Wasz, czyli kogo jest Andrzej Duda?
Tajemnicą pozostaje też, kto pokusił się o obrazkowy manifest. Na Twitterze znajomością z autorem pochwalił się użytkownik o nicku „Jola”.
- U mnie w Olsztynie. Twórczość mojego przyjaciela.
czytamy pod zdjęciami graffiti.
O poglądach „Joli” dużo mówią hasztagi, którymi opisany został twitterowy profil.
- #StopSegregacjiSanitarnej #Nieszczepimysię #zajob #polskiagent #StopUkrainizacjiPolski
- czytamy.
Komentarze (13)
Dodaj swój komentarz