Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2019-07-09 09:43

Cezary Kapłon

Prezydent odpowiedział na list otwarty pracowników Olsztyńskiego Teatru Lalek!

Prezydent odpowiedział na list otwarty pracowników Olsztyńskiego Teatru Lalek!
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Pismo otrzymaliśmy w poniedziałek (8 lipca). Prezydent Piotr Grzymowicz wyjaśnia w nim stanowisko miasta oraz wyraża chęć do dalszych rozmów.

reklama

W liście można przeczytać, że prezydent cały czas monitoruję sytuację w Olsztyńskim Teatrze Lalek.

– Doskonale zdaję sobie sprawę, że jest to wyjątkowa instytucja artystyczna, jedyna taka w Olsztynie i regionie. Dlatego nie mogę się zgodzić z Państwa zarzutem, że jest mi ona obojętna. Sprawy wszystkich miejskich instytucji są mi bliskie i staram się w miarę realnych możliwości Gminy Olsztyn zabezpieczać ich działalność finansowo i merytorycznie – napisał prezydent.

Dodał, że podwyżki kosztów mediów dotyczą wszystkich jednostek miejskich i co za tym idzie, zwielokrotniają problemy finansowe Olsztyna. Dlatego też w zeszłym roku zwiększył dotację podmiotową OTL o kwotę związaną z nieoczekiwaną podwyżką energii elektrycznej.

Napisał także, że zeszłoroczna dotacja była również zwiększona z przeznaczeniem na podwyżki płac pracowników.

Piotr Grzymowicz odniósł się także do nowej planowanej siedziby Olsztyńskiego Teatru Lalek, która miała mieścić się w miejscu, gdzie istniał klub Come In . Przyznał, że w tej sprawie odbyły się trzy spotkania z dyrektorami miejskich instytucji kultury – OTL, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Ośrodka Kultury, Biura Wystaw Artystycznych czy Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego.

– Podczas pierwszego spotkania (6 grudnia 2018 r.) dyrektor Olsztyńskiego Teatru Lalek, przedstawiając aktualną sytuację bazowo-lokalową OTL stwierdził, że placówka pracuje od ponad 20 lat w warunkach ciągłej prowizorki, gdyż budynek jest jedynie zaadaptowany na potrzeby OTL. Dyrektor tłumaczył wówczas, jak sytuację OTL poprawiłoby przeniesienie go do nowego Centrum Kultury, gdzie teatr mógłby dzielić przestrzeń i odbiorców kultury z Miejską Biblioteką Publiczną – wyjaśnił w liście prezydent.

Po spotkaniu trzy zainteresowane instytucje (MBP, OTL i MOK) przedstawiły swoje potrzeby, które miały służyć do opracowania Programu Funkcjonalno-Użytkowego „Centrum Kultury” w Olsztynie. Do kolejnego spotkania doszło 17 kwietnia 2019 roku. Wtedy to, zdaniem prezydenta, dyrektor OTL wycofał się z propozycji współdzielenia budynku z MBP. Argumentował to tym, że teatr może prawidłowo funkcjonować wyłącznie jako samodzielna instytucja, bo sam obiekt teatralna jest specyficzny.

– Wobec takiego stanowiska, uwzględniając potrzeby dwóch pozostałych instytucji (MBP i MOK) uznałem, że najbardziej racjonalnym rozwiązaniem będzie przeznaczenie obiektu pod działalność Miejskiego Ośrodka Kultury, przy założeniu przekazania jednego z obiektów aktualnie zarządzanych przez MOK tj. Kamienicy Naujacka przy ul. Dąbrowszczaków Miejskiej Bibliotece Publicznej. Przy takim rozstrzygnięciu zostaną rozwiązane problemy lokalowe dwóch instytucji kultury – dodał prezydent Olsztyna.

Jednak Piotr Grzymowicz zapewnił pracowników OTL, że sprawa poprawy warunków lokalowych nie jest zakończona.

– W tej kwestii proponuję wznowienie rozmów dotyczących przebudowy i modernizacji obiektu – wyznał.

Pytanie czy to rozwiąże problemy teatru?

Przypomnijmy, że 19 czerwca pracownicy Olsztyńskiego Teatru Lalek wystosowali do prezydenta Piotra Grzymowicza list otwarty, w którym opisali liczne problemy, z jakimi boryka się placówka. Z jednej strony jej siedziba jest stara i nigdy nie była remontowana, no i nie była planowana na teatr. Z drugiej strony zbyt niskie dotacje sprawiły, że instytucja jest od dłuższego czasu niedofinansowana. Zmniejszyła się liczba premier, scenografie są robione po kosztach, a zarabiają w granicach najniższej krajowej.

Publikujemy cały list prezydenta Piotra Grzymowicza do pracowników OTL.

Z ogromną uwagą i niepokojem zapoznałem się z Państwa otwartym listem, w którym poruszana jest aktualna sytuacja Olsztyńskiego Teatru Lalek. Doskonale zdaję sobie sprawę, że jest to wyjątkowa instytucja artystyczna, jedyna taka w Olsztynie i regionie. Dlatego nie mogę się zgodzić z Państwa zarzutem, że jest mi ona obojętna. Sprawy wszystkich miejskich instytucji są mi bliskie i staram się w miarę realnych możliwości Gminy Olsztyn zabezpieczać ich działalność finansowo i merytorycznie. Chcę też zwrócić uwagę, że podwyżki kosztów mediów jakie miały miejsce w ostatnich latach, które są poruszane w liście, dotyczą wszystkich jednostek miejskich i tym samym zwielokrotniają problemy finansowe Miasta.

Każda z instytucji posiada swoją specyfikę działania, jak również swoje problemy. Jako gospodarz miasta dostrzegam wszystkie potrzeby podlegających Gminie jednostek i w sytuacjach wymagających natychmiastowej reakcji nie zostawiam bez pomocy. Dlatego, w związku z nieoczekiwaną drastyczną podwyżką energii elektrycznej, zwiększyłem w 2018 r. dotację podmiotową OTL o brakującą kwotę. Każde z Państwa pism, skierowanych do mnie, było analizowane i rozpatrywane pod względem możliwości finansowych Gminy. Efektem tych działań była moja decyzja o zwiększeniu w 2018 roku dotacji podmiotowej Olsztyńskiego Teatru Lalek z przeznaczeniem na podwyżki płac pracowników. Nie mogę zgodzić się z Państwa opinią, że nie odpowiadam na Państwa prośby, ponieważ dyrekcja teatru na bieżąco pozostaje w kontakcie z Wydziałem Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Olsztyna. Pracownicy Wydziału monitorują sytuację w Państwa instytucji i dokładają wszelkich starań i pomocy, w wypracowaniu jak najbardziej optymalnych rozwiązań (np. sprawy dot. Regulaminu Organizacyjnego, czy skargi byłych pracowników OTL na dyrektora tej instytucji).

Odnośnie budowy nowej siedziby dla Olsztyńskiego Teatru Lalek w planowanym wielofunkcyjnym obiekcie (w miejscu dawnego klubu Come In) uprzejmie wyjaśniam, że w tej sprawie odbyły się 3 spotkania merytoryczne z udziałem dyrektorów miejskich instytucji kultury (Miejskiej Biblioteki Publicznej, Olsztyńskiego Teatru Lalek, Miejskiego Ośrodka Kultury, Biura Wystaw Artystycznych, Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego). Podczas pierwszego spotkania (6 grudnia 2018 r.) dyrektor Olsztyńskiego Teatru Lalek, przedstawiając aktualną sytuację bazowo-lokalową OTL stwierdził, że placówka pracuje od ponad 20 lat w warunkach ciągłej prowizorki, gdyż budynek jest jedynie zaadaptowany na potrzeby OTL. W ostatnich trzech latach opracowano projekt zwiększający funkcjonalność tego obiektu, tym niemniej byłby on ciągiem kompromisów z istniejącym budynkiem. Dyrektor tłumaczył wówczas, jak sytuację OTL poprawiłoby przeniesienie go do nowego Centrum Kultury, gdzie teatr mógłby dzielić przestrzeń i odbiorców kultury z Miejską Biblioteką Publiczną, a obie instytucje na pewno nie wchodziłyby sobie w drogę. MBP przy tym byłaby idealnym partnerem, z korzyścią dla obu stron.

Następnie trzy zainteresowane instytucje tj. MBP, OTL i MOK przedstawiły swoje potrzeby lokalowo-organizacyjne, które zostały przekazane do opracowania Programu Funkcjonalno-Użytkowego „Centrum Kultury” w Olsztynie. Podczas kolejnego spotkania (17 kwietnia 2019 r.) dyrektor OTL wycofał się z propozycji współdzielenia obiektu z Miejską Biblioteką Publiczną, sugerując, że teatr lalek może właściwie funkcjonować tylko i wyłącznie jako odrębna instytucja i nie widzi możliwości współdziałania z inną instytucją, w tym też z MBP! Wobec takiego stanowiska, uwzględniając potrzeby dwóch pozostałych instytucji (MBP i MOK) uznałem, że najbardziej racjonalnym rozwiązaniem będzie przeznaczenie obiektu pod działalność Miejskiego Ośrodka Kultury, przy założeniu przekazania jednego z obiektów aktualnie zarządzanych przez MOK tj. Kamienicy Naujacka przy ul. Dąbrowszczaków Miejskiej Bibliotece Publicznej. Przy takim rozstrzygnięciu zostaną rozwiązane problemy lokalowe dwóch instytucji kultury.

Poprawa infrastruktury dwóch jednostek wpłynie niewątpliwie na rozwój i atrakcyjność olsztyńskiej oferty kulturalnej. Sprawa poprawy warunków lokalowych obecnej siedziby OTL nie jest zamknięta. W tej kwestii proponuję wznowienie rozmów dotyczących przebudowy i modernizacji obiektu.

Zapraszam do dialogu, który pozwoli wypracować satysfakcjonujące Państwa rozwiązanie.

Komentarze (7)

Dodaj swój komentarz

  • Amba Fatima 2019-07-09 12:22:54 37.30.*.*
    No cóż dyrekcja teatru nie wykorzystała szansy na nową siedzibę. Chytry dwa razy traci. A może to z obawy, że w jednej siedzibie wystarczy jeden dyrektor i pozostali stracą stołki?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 2
  • Lenin wiecznie zywy w Olsztynie 2019-07-09 11:43:48 37.47.*.*
    Administrowanie miastem to dobra fucha. Byłaby jeszcze przyjemniejsza gdyby traktować ją poważnie. Jeżeli pracę traktuje się jak odwalenie panszczyzny to i nie dziwmy się że wszystko jest byle jakie. Sądzę że Grzymowicz nie był przygotowany do rządzenia miastem. Małkowski trzymał to krótko. To że został prezydentem to przypadek. Kolejne kadencję to jeszcze większe przypadki. Cały Olsztyn to jeden więlki przypadek dzięki Grzymowiczowi. Miasto zawieszone jest w rozwoju między jedną a kolejną kadencją w oczekiwaniu na cud gospodarczy. Cudu nie będzie bo inne miasta już odjechały pendolino. My jedziemy tramwajem. Kolejne kadencję Grzymowicza to bezpowrotnie stracona szansa rozwoju dla mieszkańców i miasta. Wszyscy to czujemy. Pora o tym głośno pisać i mówić.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 2
  • gregson 2019-07-09 10:54:15 95.160.*.*
    Pajacowanie i marionetki to jego ulubione zajęcia
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 1
  • pańszczyzna XXI w. 2019-07-09 10:18:11 213.184.*.*
    ...pracować za michę ryżu i uśmiechać się.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 1
  • Sługa uniżony 2019-07-09 10:16:48 213.184.*.*
    Panie Prezydencie. A co z podwyżkami zarobków zamrożonych od dawien dawna dla pozostałych instytucji kultury? Nie ma pieniędzy? Mała podpowiedź: proszę zainteresować miastem inwestorów-znajdą się pieniądze z podatków i rosnącego popytu.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 1
  • Ryszard Ochódzki 2019-07-09 10:06:39 37.47.*.*
    Czyli co Pan Prezydent konkretnie proponuje w kontekście siedziby Teatru Lalek? Bo z pisma wynika raczej, że potrzeby tej instytucji zostały pominięte. A co MOK będzie robił w budynku po klubie Come In? Co tam się będzie takiego odbywało że wymaga tak dużego lokalu i zaplecza? Teatr Lalek gra ciągle, według przyjętego harmonogramu i repertuaru. Odwiedzają go rodziny, ale i przedszkola oraz szkoły. To chyba lepsze dla mieszkańców i ich pociech niż MOK...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 2
  • edrfgvfrdedfgvfef 2019-07-09 09:53:18 5.173.*.*
    ...a w tv mówią, że w Polsce jest doskonale. coś aktorzy z teatru kręcą. :-D
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 2

www.autoczescionline24.pl