Dziś jest: 27.11.2024
Imieniny: Maksyma, Waleriana
Data dodania: 2018-09-07 12:06

Redakcja

Problem z nowymi pojemnikami na odpady. Co wrzucamy do brązowych pojemników BIO

Problem z nowymi pojemnikami na odpady. Co wrzucamy do brązowych pojemników BIO
Fot. UM Olsztyna

Od lipca tego roku obowiązują nowe przepisy dotyczące segregacji odpadów. Niestety okazuje się, że wciąż wielu mieszkańców nie korzysta z nich tak, jak należy i pojawia się ''śmierdzący'' problem.

reklama

Zmiana w przepisach dotyczących segregacji odpadów. Do dotychczasowych kontenerów zbiórki odpadów na terenie Olsztyna dołączyły pojemniki brązowego koloru, do których mieszkańcy domków jednorodzinnych dostali odpowiednie worki.

Co należy w nich gromadzić? Odpady kuchenne, spożywcze-stałe. Czego nie należy tam wrzucać? Odpadów płynnych, resztek pochodzenia zwierzęcego, czy ryb.

- Trafiają do nas prośby od administratorów i mieszkańców, żeby zabrać te pojemniki z powodu nieprzyjemnych zapachów oraz wydobywającej się z nich cieczy - przyznaje dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Zdzisław Zdanowski. - Dlatego apelujemy, aby mieszkańcy zapoznali się z naklejką umieszczoną na pojemniku. Pojemniki są wyposażone w mikrootwory, dlatego jeżeli ktoś wrzuci do niego odpad płynny, to po prostu wypłynie na zewnątrz.

Przypominamy, jakie odpady powinny trafiać do brązowych pojemników BIO, a jakie nie.
* wrzucamy:
- odpady kuchenne, spożywcze-stałe
- odpady warzywne i owocowe (w tym obierki, ogryzki itp.)
- roślinne resztki żywności
- skorupki jajek
- fusy po kawie i herbacie
* nie wrzucamy
- płynnych odpadów kuchennych
- trawy, gałęzi, odpadów z pielęgnacji ogrodu
- kości zwierząt, resztek z przygotowania mięsa oraz ryb, wędlin
- popiołu, w tym popiołu z popielniczek
- oleju jadalnego oraz innych tłuszczów zwierzęcych i roślinnych
- ziemi i kamieni
- odchodów zwierząt
- płyt wiórowych, trocin
- innych odpadów komunalnych (w tym niebezpiecznych).

W Olsztynie funkcjonuje siedem rodzajów pojemników przeznaczonych do gromadzenia odpadów. Do zielonych powinno trafiać szkło opakowaniowe, do żółtych -opakowanie z plastiku, niebieskie przeznaczone są na papier i tekturę, czarne na odpady zielone, szare na popiół, brązowe - bio oraz kontenery na odpady zmieszane.

Źródło: UM Olsztyna

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

  • Kompo 2018-09-10 13:30:20 37.47.*.*
    I trzymaj ten śmierdzący worek z odpadami z kuchni przez tydzień ( raz w tygodniu odbiór w systemie workowym) ciekawe kto to zniesie. Zbieranie kompostu nie sprawdziło się nawet w suuuper eco Szwajcarii!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Issru 2018-09-07 22:35:32 94.254.*.*
    To juz zbyt skomplikowane przy tym smietniku.. Roslinne resztki zywnosci tak ale trawa i kwiatki juz nie.. Eeeee jakis brak logiki jak dla mnie
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 1
  • Kanapka 2018-09-07 16:17:05 88.156.*.*
    Niedługo każą nam w domu zamontować po dwa kible. Do jednego będziemy srać na rzadko a do drugiego jak będzie sztywny stolec możliwe jest jeszcze że powstanie trzeci kibel do szczania.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 19 2
  • M. 2018-09-07 15:48:19 88.156.*.*
    Zróbmy 40 pojemników, a po śmieci i tak niech dalej przyjeżdża jedna śmieciarka i wrzuca wszystko do jednej komory. Gratuluję poczucia humoru.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 1
  • Kopernik2 2018-09-07 13:21:55 94.254.*.*
    Jak tak dalej będzie to będziemy musieli sami zawozić wszystkie odpady na wysypiska. Niewielu ludzi mając wiele na głowie wrzucając śmieci będzie w stanie pamiętać do którego pojemnika. Chyba że porozwiesza sobie kartki co i gdzie wrzucić. Zrobi sobie bibliotekę.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 2

www.autoczescionline24.pl