- Zaczęło się od Nowych Horyzontów. Wysłaliśmy na konkurs etiudę Wspomnienie, o naszym kinie w Olsztynku i zostało to zauważone - opowiada Magdalena Rudnicka, nauczycielka ZS w Olsztynku, która jest jednym z 16 regionalnych liderów projektu „Filmoteka szkolna”.
Dzięki temu programowi prowadzonemu przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, w całym kraju przekazano wszystkim szkołom ponadpodstawowym pakiet filmów polskich. Szkołę w Olsztynku, podobnie jak 15 innych szkół z kraju, spotkał dodatkowy zaszczyt, ponieważ oprócz filmów otrzyma także profesjonalnie wyposażoną pracownię filmową.
Dzięki temu Olsztynek znajdzie się wśród wybranych miast Polski takich, jak Gdańsk, Poznań, Radom, Kielce, czy też mniejsze miejscowości jak Połczyn – Zdrój czy Białe Błota, w których są szkoły posiadające profesjonalne wyposażenie kina cyfrowego.
Sprzęt składa się z projektora, ekranu i systemu nagłaśniającego. Koszt otwarcia jednej pracowni wynosi 35-50 tys zł. Technologię i projekty adaptacyjne zapewniają Kino za Rogiem i Krajowa Izba Elektroniki i Telekomunikacji.
Polski Instytut Sztuki Filmowej sam zaproponował szkole z Olsztynka otwarcie takiej pracowni doceniając starania Magdaleny Rudnickiej oraz jej „filmowych” podopiecznych ze szkoły. Pani Magda jest pasjonatką kina i od lat aktywnie bierze udział w warsztatach i festiwalach filmowych oraz działa na rzecz filmowej edukacji. Udało jej się także zaangażować młodych ludzi ze swojej szkoły, którzy stworzyli w szkole Dyskusyjny Klub Filmowy.
- W ferie zimowe tego roku Klub zorganizował Kino Objazdowe w świetlicach środowiskowych gminy Olsztynek, a oprócz tego jest organizatorem licznych Przeglądów Filmowych – mówi Magdalena Rudnicka.
W marcu w kinie Grunwald w Olsztynku odbył się m.in. Przegląd Filmów Dokumentalnych i Animowanych „W oparach PRL”.
Uczniowie nie ograniczają się tylko do oglądania filmów, ale również sami je tworzą. Trzy uczennice Dalia Kominek, Karolina Marchlewska i Ula Ptaszkowska zajęły pierwsze miejsce w konkursie na spot telewizyjny „Zanim będzie za późno” zorganizowany przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie oraz Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Do tego dochodzą działania takie jak: Młodzieżowy Festiwal Filmowy, który w tym roku w październiku będzie miał swoją drugą edycję.
- Pieniądze na to wydarzenie otrzymałam między innymi z budżetu Powiatu Olsztyńskiego – mówi Magdalena Rudnicka.
DKF współpracuje ściśle z Miejskim Domem Kultury w Olsztynku i Młodzieżową Radą Miejską.
Tymczasem Magdalena Rudnicka już planuje kolejną akcją filmową, tym razem pod tytułem „Filmowa Gra Miejska”. Na stronie internetowej Filmoteki Szkolnej, www.filmotekaszkolna.pl można znaleźć szczegółowe informacje na temat projektu.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz