Materiał powstał we współpracy z Haleon.
Aerozol na zatoki
Przy problemach z zatokami warto mieć w apteczce spray udrażniający nos, który także dba o nawilżenie śluzówki nosa. Pozwala na szybkie odetkanie dróg oddechowych i przynosi długotrwałą ulgę. Tego rodzaju leki mają zastosowanie doraźne. Nie należy stosować ich przez dłuższy czas. Dlatego warto zaopatrzyć się dodatkowo w całkowicie bezpieczny i naturalny spray do nosa z solą morską oraz pamiętać o prostych, domowych sposobach na złagodzenie problemów z zatokami, które przedstawiamy poniżej.
Pij dużo wody
Dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości wody pomaga rozcieńczyć wydzielinę śluzową i oczyścić zatoki. Podczas zapalenia zatok unikaj napojów zawierających kofeinę i alkohol, ponieważ mogą odwadniać. Alkohol może również nasilić przekrwienie i obrzęk błony śluzowej zatok i nosa. Natomiast najlepiej nawadniają: woda mineralna, soki warzywne i owocowe oraz niektóre napary ziołowe.
Płucz nos solą fizjologiczną
Podstawowym zabiegiem, który powinieneś wykonywać regularnie, jeśli masz problemy z zatokami, jest płukanie jam nosowych fizjologicznym roztworem soli. Służą do tego specjalne buteleczki lub ajurwedyjskie dzbanuszki do płukania zatok nazywane Neti. Zabieg ten można wykonywać nawet kilka razy dziennie, dzięki czemu oczyszczenie nosa z gęstej wydzieliny staje się dużo łatwiejsze. Roztwór do irygacji można wykonać samodzielnie z przefiltrowanej wody i niewielkiej ilości soli. Można też kupić gotowy preparat w aptece. Pamiętaj, aby po każdym użyciu dokładnie przepłukać buteleczkę wodą i pozostawić ją otwartą, aby wyschła.
Rób ciepłe okłady na zatoki
Zatoki lubią ciepło, dlatego w łagodzeniu dolegliwości związanych z zapalaniem zatok pomagają rozgrzewające okłady. Najprościej jest położyć termofor lub ręcznik nasączony w ciepłej wodzie na obolałe obszary twarzy. Innym rozwiązaniem są specjalne poduszeczki na zatoki – są to lniane woreczki wypełnione gorczycą lub gruboziarnistą solą himalajską, które można podgrzać w piekarniku i układać na okolice oczu, nosa i zatok, aby złagodzić ból, zmniejszyć obrzęk i poprawić drożność dróg oddechowych.
Inhaluj drogi oddechowe
W rozgrzaniu i nawilżeniu zatok pomagają też inhalacje. Do miski wlej gorącą wodę z dodatkiem soli i kilku kropli olejku eterycznego. Pochyl się nad parującym naczyniem, przykryj głowę ręcznikiem i powoli wdychaj ciepłą parę. Inhalacje ułatwiają upłynnianie wydzieliny w zatokach i łagodzą dolegliwości bólowe. Formą inhalacji jest wdychanie wilgotnego powietrza podczas prysznica, kąpieli i seansów w saunie parowej.
Nawilżaj powietrze, zwłaszcza przed snem
Jeśli powietrze w domu jest za suche, czyli wynosi poniżej 40% (możesz to sprawdzić przy pomocy higrometru), problemy z zatokami mogą się nasilać. Niska wilgotność najbardziej doskwiera w nocy, kiedy śpimy. Śluzówka jeszcze bardziej się wysusza, wydzielina w zatokach gęstnieje, a my budzimy się rano z zatkanym nosem, który bardzo trudno jest udrożnić. Dlatego warto zainwestować w nawilżacz powietrza i włączać go zwłaszcza przed snem. Korzystne jest również codzienne wietrzenie sypialni. Podczas snu warto trzymać głowę nieco wyżej niż zwykle, aby usprawnić naturalne oczyszczanie zatok i zmniejszyć przekrwienie śluzówki.
Unikaj alergenów i zanieczyszczeń
Problemy z zatokami bardzo często dotyczą alergików. Stan zapalny dróg oddechowych nasila też dym tytoniowy i inne zanieczyszczenia powietrza. Unikanie substancji, na które jesteśmy wrażliwi, zmniejsza częstotliwość występowania choroby. Jeśli jesteś alergikiem, odizoluj się w miarę możliwości od alergenów, które Ci szkodzą, a w okresach największego narażenia na ich występowanie (np. zimą na kurz, wiosną na pyłki roślinne), przyjmuj regularnie leki przepisane przez alergologa.
Źródło:
https://newsnetwork.mayoclinic.org/discussion/home-remedies-steps-to-help-relieve-sinusitis/
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz