Dworzec Olsztyn Zachodni zbudowany został w latach 1890-1893 w miejscu istniejącego od 1883 roku przystanku kolejowego Olsztyn Przedmieście. Przebudowa wysłużonego obiektu ruszyła jesienią ubiegłego roku. Projekt zakłada dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych, budowę sanitariatów dla podróżnych oraz poprawę bezpieczeństwa przebywania i użytkowania dworca poprzez montaż instalacji monitoringu, instalacji przeciwpożarowej oraz wymianę wewnętrznych oraz zewnętrznych instalacji.
Kondygnacja podziemna dworca zostanie przeznaczona w całości na funkcje techniczne (rozdzielnia elektryczna, pomieszczenia związane z przyłączami, pomieszczenie gospodarcze itp.) Na parterze przewidziano otwarcie części powierzchni dworca w formie zadaszonej wiaty dla oczekujących podróżnych.
Funkcja obsługi pasażerów pozostanie w tej samej co pierwotnie części dworca (większa z brył tworzących budynek) z dostępem do toalet ogólnodostępnych oraz pomieszczenia kas kolejowych z osobnym zapleczem oraz wejściem.
Mniejsza bryła jest odbudowywana z przeznaczeniem na lokal komercyjny oraz administracyjny dworca. Aby podkreślić funkcję i estetykę obiektu, planowana jest odpowiednia iluminacja elewacji, która wydobędzie walory dworca w tej części miasta – okolicy starówki. W ramach przebudowy zagospodarowana zostanie także okolica. W planach jest wykonanie zielonych skarp z miejscami do siedzenia, parkingu oraz nasadzeń.
Obecnie prace są już na ukończeniu. Zgodnie z pierwotnym planem termin oddania obiektu do użytku to wiosna tego roku.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz