Dziś jest: 21.11.2024
Imieniny: Janusza
Data dodania: 2024-10-04 10:00

Aleksandra Sawczuk

Przed nami międzynarodowa akcja „Muzyka – wsparcie osób w depresji”. Aktywność wokalna może zdziałać cuda

Przed nami międzynarodowa akcja „Muzyka – wsparcie osób w depresji”. Aktywność wokalna może zdziałać cuda
Plakat zapowiadający wydarzenie
Fot. Międzynarodowy Portal Chóralny "Chórtownia"

10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji odbędzie się międzynarodowa akcja „Muzyka – wsparcie osób w depresji”, w której udział weźmie chór dziecięcy, działający przy Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie we współpracy z Centrum Psychiatrii „Anima” w Olsztynie. Głównymi organizatorami przedsięwzięcia są: gliwicka Fundacja „Chórtownia” i Śląski Związek Chórów i Orkiestr. Inicjatywa ma na celu przybliżenie niezwykle istotnego problemu, jakim jest profilaktyka zdrowia psychicznego.

reklama

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 2030 r. depresja będzie najczęstszą chorobą występującą na świecie. Na szczęście, w przestrzeni publicznej obserwujemy coraz większą społeczną świadomość, dotyczącą problemu.

Co ciekawe, liczne wyniki badań naukowych wskazują, jak istotny wpływ na stan psychiczny człowieka ma śpiew, a szczególnie muzykowanie zespołowe.

- Aktywność wokalna nie tylko poprawia kondycję fizyczną, usprawnia działanie układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Poprawia ona naszą odporność, pomaga osiągnąć wewnętrzną równowagę. Śpiew sam w sobie jest przyjemny i dzięki temu bezpośrednio wpływa na poprawę nastroju. Wspólne muzykowanie w chórze rozszerza benefity, dzięki aspektowi społecznemu. Dążenie do wspólnego celu, dawanie sobie wzajemnego zrozumienia i wsparcia jest wartością bezcenną – czytamy na stronie internetowej Fundacji „Chórtownia”.

Fundacja przy współpracy ze Śląskim Związkiem Chórów i Orkiestr oraz innymi partnerami po raz kolejny organizuje akcję „Muzyka – wsparcie osób w depresji”. Celem przedsięwzięcia jest podnoszenie społecznej świadomości o depresji, a także zachęcanie osób, borykających się z tą chorobą, do podjęcia leczenia oraz skorzystania ze środka wsparcia, jaki stanowi muzyka i śpiewanie w chórze.

Do inicjatywy włączył się, m.in. chór dziecięcy, działający przy Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie wraz z Centrum Psychiatrii „Anima”. W ramach akcji zorganizowana zostanie próba otwarta, w której udział będą mogli wziąć wszyscy chętni, a szczególnie osoby zmagające się z depresją, które chcą doświadczyć dobroczynnego wpływu muzyki chóralnej na nastrój.

- Uczestnicy będą mieli okazję spotkać się ze specjalistą z Centrum Psychiatrii „Anima”, który przybliży zagadnienia dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego oraz opowie, jak dobroczynny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie i dobrostan ma śpiew, uczestnictwo w chórze i obcowanie z muzyką. Zapraszamy bardzo serdecznie! – zachęca inicjatorka przedsięwzięcia, prowadząca chór dziecięcy, Aleksandra Borowiecka, znana również, jako „DyryAgentka”.

Próba otwarta odbędzie się 10 października (czwartek) o godz. 17-tej w Sali Kameralnej warmińsko-mazurskiej filharmonii.

- Nie lekceważmy depresji! To temat wciąż wstydliwy i przynoszący wiele cierpienia. Dotyka wszystkich, niezależnie od płci, wieku czy kultury. Nie jest to jednak stan, z którego nie można się wydobyć. Dbajmy o własne zdrowie psychiczne oraz bądźmy odpowiedzialnym wsparciem dla osób, które depresji doświadczają! – apelują organizatorzy.

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Śpiewarka 2024-10-05 11:12:52 88.156.*.*
    A gdzie w Olsztynie można znaleźć chór, który nie jest przykościelny? Wszystkie muszą obśpiewywać jakieś msze... Dla kolegi ateisty w depresji pytam.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1

www.autoczescionline24.pl