Osoba, która chce się wybrać na ulicę Skłodowskiej-Curie (centrum), może się nieźle zdziwić. Na jednej z tabliczek (przy ul. Nowowiejskiego) jest ul. Skłodowskiej-Curie. Taka sama składnia nazwisk wybitnej uczonej widnieje na tabliczce przy skrzyżowaniu z ul. Małłków.
Jednakże na tabliczce przy skrzyżowaniu z ul. Ratuszową i na fasadach wielu kamienic widnieje ul. Curie-Skłodowskiej.
Zauważyła to nasza czytelniczka.
– Czy możecie wyjaśnić czemu ulica Marii Curie Skłodowskiej w Olsztynie ma niepoprawną kolejność nazwisk? Chodzi o to, że ta ulica w Olsztynie ma niepoprawną nazwę i to wstyd. To istotny błąd, bo Pani była Polką po mężu Francuzie, a nie Francuzką po mężu Polaku – przyznała pani Klaudia.
Fot. Czytelniczka Olsztyn.com.pl
Napisaliśmy w sprawie różnych nazw do Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie. Czekamy na odpowiedź.
A co do prawidłowej kolejności użycia nazwisk, świetnie tę kwestię ujął dr Jan Grzenia z Uniwersytetu Śląskiego w odpowiedzi na pytanie „dlaczego mamy UMCS (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej? Czyżby do nazwy wkradł się błąd?”.
Warto pamiętać, że pierwszą noblistkę do panteonu wielkich uczonych włączają też Francuzi, i nie tylko oni. Otwieram leksykon Le Petit Larousse z roku 1995 i co czytam? Otóż coś takiego: „Curie (Marie), physicienne française d’origine polonaise” (umyślnie rezygnuję z tłumaczenia, żeby osłabić brutalną dla nas wymowę tego fragmentu). Należy mieć na uwadze, iż uczona ta znana jest w świecie jako Marie Curie, Nagrody Nobla otrzymała zresztą jako Francuzka, a wspomniany leksykon w ogóle nie wymienia jej rodowego nazwiska.
Niestety nie mogłem ustalić, jak podpisywała się ona sama, ale chyba tylko nazwiskiem męża. Nazwisko Skłodowska dodano u nas, aby podkreślić jej związek z Polską, toteż najpierw upowszechniło się ono w formie znanej z nazwy uniwersytetu, dopiero z czasem autorzy słowników zwrócili uwagę na odpowiedniejszą kolejność: Skłodowska-Curie.
Uniwersytetowi nazwę tę nadano prawdopodobnie w roku założenia (1944), a że akademicy ogromnie szanują tradycję, toteż tak zostało i pewnie zostanie. Przy okazji: proszę zwrócić uwagę, że w nazwie Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej nie występuje – jak Pan napisał – słowo imienia.
– napisał dr Jan Grzenia.
Przypomnijmy, że Maria Skłodowska-Curie była fizyczką i chemiczką. Dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla. W 1903 roku uhonorowano ją, wraz z mężem Pierre’em Curie i Henrim Becquerelem, za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości (zjawisko odkrył Becquerel). W 1911 roku otrzymała Nobla za odkrycie pierwiastków polon i rad, wydzielenie czystego radu i badanie właściwości chemicznych pierwiastków promieniotwórczych.
Skłodowska-Curie należy do grona czterech osób, które otrzymały Nagrodę Nobla więcej niż raz. Nigdy nie otrzymała polskiego obywatelstwa, a do Francji wyjechała z paszportem rosyjskim. Była pierwszą kobietą, którą pochowano w paryskim Panteonie.
Komentarze (6)
Dodaj swój komentarz