21 marca olsztyński zespół Łydka Grubasa zorganizował występ online dla swoich słuchaczy. Wydarzenie miało na celu zjednoczenie się artystów oraz fanów, podczas trudnych czasów izolacji. W szczytowym momencie wraz z zespołem, podczas transmisji bawiło się niemal 10 tysięcy odbiorców. Niestety koncert został zakłócony przez wtargnięcie policji. Więcej o tym w artykule: Policja przerwała koncert online Łydki Grubasa.
Jak się okazało, Łydka nadawała z obiektu publicznego, który powinien być bezwzględnie zamknięty. Przepis ten wszedł w życie jednak po wydaniu pozytywnej decyzji Dyrektora Centrum Kultury w Ostródzie, Juliana Pawłowskiego o udostępnieniu Sali Kameralnej Amfiteatru.
Nadawaliśmy z obiektu publicznego, który, okazało się minutę po rozpoczęciu transmisji, z racji stanu epidemicznego powinien być bezwzględnie zamknięty. Panowie Policjanci byli przemili, i tak pozwolili nam na bardzo dużo, skończyło się na spisaniu po koncercie wszystkich obecnych. Mamy wielką nadzieję, że ofiarą nie będzie zarządzający obiektem, który wykonując swoją misję szerzenia kultury, pozwolił nam użyczyć pomieszczenia
- skomentował zespół na swoim Facebooku, dzień po wydarzeniu.
Niestety, obawy Łydki okazały się słuszne. Niedługo potem pojawiła się wiadomość, że burmistrz Ostródy, Zbigniew Michalak planuje odwołać ze stanowiska swojego pracownika. Zespół postanowił interweniować. Wystosował petycję, w której napisał:
My, niżej podpisani członkowie zespołu Łydka Grubasa zwracamy się z prośbą do Pana Burmistrza Ostródy Zbigniewa Michalaka o pozostawienie na pełnionym stanowisku Dyrektora Centrum Kultury Pana Juliana Pawłowskiego. Niniejszą prośbę uzasadniamy brakiem przekroczenia przepisów i olbrzymią korzyścią społeczną wynikającą ze współorganizacji transmisji naszego koncertu online, który odbył się w dniu 21 marca w Sali Kameralnej Amfiteatru.
Zgodnie z § 6 pkt c) Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca br. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii wprowadzono czasowe ograniczenie działalności „twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 90.0)”. W związku z powyższym należy podnieść, iż odbyty koncert online nie wypełniał przesłanek zbiorowej formy a dodatkowo podnieść należy, iż zgodnie z definicją koncertu jest to występ artysty na żywo przed publicznością.
Reasumując zarzuty kierowane w stronę Pana Dyrektora Juliana Pawłowskiego są nieuzasadnione i pozbawione podstawy prawnej.
Według Łydki koncert odbył się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, bez udziału publiczności. Dodatkowo artyści nie widzą podstaw, aby Julian Pawłowski został ukarany za swoją decyzję.
Zespół udostępnił treść petycji na swoim Facebooku. Jednocześnie poprosił fanów o podpisanie się pod apelem. Wierzą, że w ten sposób zapobiegną zwolnieniu Pawłowskiego.
Komentarze (6)
Dodaj swój komentarz