17 września 1939 roku Związek Radziecki zaatakował Polskę, co było realizacją paktu Ribbentrop-Mołotow. W ten sposób na początku II wojny światowej Rzeczpospolita stała się areną już nie tylko niemieckiej, ale też radzieckiej okupacji.
Od 2004 roku 17 września, w rocznicę tragicznych wydarzeń z 1939 roku, obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraka. Tego dnia w całej Polsce przypominane są tragiczne losy tysięcy Polaków, którzy w wyniku sowieckiego najazdu na wschodnie ziemie II RP znaleźli się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.
W Olsztynie uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. św. Józefa na Zatorzu, którą odprawił ksiądz biskup Janusz Ostrowski. Następnie zgromadzeni udali się pod pomnik Zesłańców Syberyjskich przy al. Sybiraków, gdzie odbyła się dalsza część obchodów.
Na miejscu nie zabrakło Teresy Dydykało, prezes Związku Sybiraków w Olsztynie. Samorząd Warmii i Mazur reprezentowała członkini zarządu województwa Maria Bąkowska, a władze miejskie wiceprezydent Olsztyna, Sylwia Rembiszewska-Piątek.
Podczas wydarzenia wręczone zostały odznaczenia za szerzenie pamięci o tragedii Sybiru.
Po przemówieniach poszczególne delegacje złożyły kwiaty i znicze pod pomnikiem.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz