„Panie kierowniku, poratuj złotówką” - chyba nie ma osoby, która nigdy nie usłyszałaby podobnego zdania od panów, którym zabrakło funduszy, aby sfinalizować zakup alkoholu. Być może sytuacja wkrótce się zmieni i „Panie kierowniku...” stanie się ulubionym zagajeniem uczniów podstawówek.
Nadchodzą dobre czasy dla ludzi, którym uciekł pociąg zwany "postępem"? (fot. JoeMonster.org)
Kloszardzi posiadający dowód osobisty, będą mogli wyręczać nastolatków w kupnie napojów energetycznych. Brzmi sensacyjnie, ale podobny system funkcjonuje w polskich miastach od lat, w związku z kupnem przez nieletnich alkoholu. Tym razem zainteresowanie usługami pariasów, mogłoby być szersze. Dwa lata temu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska referował problem podczas obrad Sejmu. Według danych przedstawionych przez ministra 67 proc. nastolatków spożywa napoje energetyzujące, w tym 16 proc. robi to dość często.
Czy zabawne dziś memy, trafnie odczytują nadchodzące zmiany?
Od 1 stycznia przyszłego roku zacznie obowiązywać zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny (czyli energetyków lub napojów energetycznych) osobom poniżej 18. roku życia. Dodatkowo ustawodawca wprowadził zakaz sprzedaży takich wyrobów na terenie szkół i innych placówek oświatowych oraz w automatach.
Ustawa precyzuje, że energetyk to napój, w którego składzie znajduje się kofeina w proporcji „przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie". Naruszenie nowych przepisów będzie stanowić wykroczenie, zagrożone karą grzywny do 2000 zł. Kara będzie też grozić kierownikowi zakładu handlowego lub gastronomicznego, który nie dopełni obowiązku nadzoru nad swoimi pracownikami, np. kasjerami. W razie wątpliwości sprzedawcy będą mogli żądać od kupujących energetyki okazania dokumentu potwierdzającego ich wiek.
Zakaz uzasadniano względami zdrowotnymi. Dr inż. Bożena Wajszczyk, dietetyk w Instytucie Żywności i Żywienia, wskazuje, że spożycie kofeiny przez dzieci może powodować zmiany nastroju, rozdrażnienie, niepokój, a spożycie dużych ilości (5 mg/kg masy ciała/dobę) powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Ponadto kofeina negatywnie wpływa na gospodarkę wapniową, co może powodować zaburzenia w procesie tworzenia kości. Duże spożycie kofeiny może również wpływać na długość i jakość snu dzieci.
Komentarze (8)
Dodaj swój komentarz