Zimna Wódka, Białykał, Piekiełko czy Browarek to nazwy miejscowości, o których słyszał niemal każdy Polak. W naszym kraju znajdziemy także Szwecję, Rzym, Paryż czy Syberię. Przykłady można mnożyć bez końca. Jednak na Warmii i Mazurach również można trafić na perełki. Niektóre nazwy kojarzą się ze zwierzętami, inne z instrumentami muzycznymi, a nawet ze śmiercią.
-
Ameryka
Miejscowość leży w gminie Olsztynek. Nazwę słyszało wiele osób, bo znajduje się tam Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny. Wieś powstała w 1917 r., gdy pewien Warmiak za pieniądze zarobione w Ameryce kupił dwór z parkiem i ziemią. Siedlisko nazwał Ameryką. Mieszkają tam 132 osoby.
-
Pupki
Kolejna miejscowość leżąca w powiecie olsztyńskim, tym razem w gminie Jonkowo. W jej okolicy znajdują się ślady osadnictwa z I–II wieku.
-
Brzydowo
W województwie warmińsko-mazurskim znajdują się dwie miejscowości o tej samej nazwie. Jedna jest w powiecie olsztyńskim, w gminie Świątki, drugą można znaleźć w powiecie ostródzkim. Nazwa tej pierwszej pojawiała się w różnych źródłach w 1401 r., druga to wieś krzyżacka założona w 1332 r.
-
Suczki
Wieś znajduje się w gminie Ełk. Sąsiaduje bezpośrednio z jeziorem Bajtkowskim. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, mieszkają tam 93 osoby. W gminie Gołdap jest wieś o tej samej nazwie. Tam z kolei mieszka około 40 osób.
-
Zgniłocha
Miejscowość leży w gminie Purda, nad jeziorem Gim. Powstała w XVII wieku. Znajduje się tam wiele zabytków, w tym drewniane chaty czy cmentarz poniemiecki.
-
Zgon
Zgon leży w powiecie mrągowskim. Jej charakterystyczna nazwa nie odnosi się do śmierci, lecz przypomina, że dawniej zaganiano tam bydło do wodopoju nad jeziorem Mokrym.
-
Trąbki
Kolonia znajduje się w powiecie braniewskim, nad zachodnim brzegiem jeziora Pierzchalskiego. W Polsce można znaleźć jeszcze 6 innych wsi o tej nazwie.
-
Zamordeje
Malowniczo położona wieś w powiecie piskim. Zlokalizowana jest w kompleksie leśnym Puszczy Piskiej i nad jeziorem Nidzkim. W pobliżu wsi znajduje się klasztor Starowierców w Wojnowie i Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Leśniczówce Pranie.
-
Wiewiórka
Wieś położona w powiecie iławskim. Z kolei w powiecie bartoszyckim można odwiedzić wieś Wiewiórki, nazwa po raz pierwszy wzmiankowana jest w źródłach z 1414 r.
-
Żabi Róg
Wieś leży w gminie Morąg, na Pojezierzu Iławskim, nad jeziorem Żabim. Nazwę wymieniono po raz pierwszy w dokumentach z lat 1340-1343. O miejscowości wspomniał Zbigniew Nienacki w powieści „Pan Samochodzik i Niewidzialni”.
-
Kotki
Wieś w powiecie kętrzyńskim. To jedna z najmniejszych miejscowości w województwie. Mieszka tam zaledwie kilkanaście osób.
-
Kurki
Kolejna malowniczo położona wieś. Znajduje się ona w gminie Olsztynek. Mieszka tam mniej niż 100 osób, ale latem chętnie odwiedzają ją turyści. Miejscowość położona wśród lasów, przy dawnej granicy Warmii z Mazurami, przy ujściu rzeki Łyny z jeziora Kiernoz Wielki.
-
Pogobie Tylne
Wieś w powiecie piskim, otacza ją Puszcza Piska. Znajdują się tam zabytkowe domy drewniane. W 2010 r. mieszkało tam około 70 osób.
-
Stare Juchy
Wieś w powiecie ełckim. Miejscowość Jucha była znana już w czasach pogańskich z kultu religijnego, na głazie składano ofiary. Rozgrywa się tam akcja filmu „Karate po polsku” z 1983 r. oraz serialu „Siedlisko” z 1998 r.
-
Bogdany
Miejscowość w gminie Barczewo lokowana w 1494 r. Paweł Bogdan zakupił na prawie chełmińskim 10 wolnych łanów w celu założenia wsi. Osadę początkowo nazywano Skajboty Małe.
Znają Państwo inne przykłady zabawnych nazw miejscowości z naszego regionu? Prosimy o podzielenie się nimi w komentarzach.
Komentarze (36)
Dodaj swój komentarz