O sprzedaży działki w centrum Olsztyna pisaliśmy w artykule pt. „Prezydent Grzymowicz w szoku. Miasto sprzedało działkę z basenem za ogromne pieniądze!”.
Działkę, na której znajduje się najstarszy olsztyński basen i hala sportowa kupił za 21 mln zł warszawski deweloper Dynamic Development Sp. z o.o.
– W przetargu uzyskaliśmy ponad 21 mln zł. To rekordowa kwota przy sprzedaży nieruchomości. Nie spodziewaliśmy się takiej kwoty – ucieszył się prezydent Piotr Grzymowicz.
Tematem sprzedaży działki zainteresowany od samego początku był także radny Paweł Klonowski.
Napisał kilka zdań komentarza w tej sprawie.
– Sprzedaż położonych w centrum Olsztyna terenów przebiła rekordową kwotę 21 milionów złotych. Co to oznacza? Po pierwsze i najważniejsze, że atrakcyjne tereny miasta cieszą się ogromnym zainteresowaniem dużych firm widzących w nich potencjał, którego sami chyba nie do końca dostrzegamy. Po drugie, że miasto z nawiązką uzyskało środki niezbędne na pokrycie większości wkładu własnego do ważnego, ale i mocno obciążającego budżet projektu modernizacji hali Urania – przyznał radny Klonowski.
Paweł Klonowski jednak nie jest hurraoptymistą. W komentarzu podał również, że miasto traci, co prawda wysłużony, ale jednak obiekt sportowy, który przez wiele lat służył chociażby dzieciom do nauki pływania. Ponadto, z uwagi na brak miejscowego planu zagospodarowania tego terenu, olsztynianie zostali narażeni na niepewność w związku z formą kształtowania przestrzeni dla tej części miasta.
– Dlatego składając inwestorowi gratulacje oczekiwać powinniśmy publicznego zapewnienia o jakości architektury i funkcjonalności co najmniej proporcjonalnej do kwoty zakupu działki. Po piąte w końcu, że możemy w powyższym jako samorząd częściowo pomóc na przykład poprzez utworzenie kolejnego miejskiego parku na zapuszczonych od lat terenach zielonych w sąsiedztwie przyszłej inwestycji, co powinno być w kontekście uzyskanych przez miasto ogromnych kwot wyrazem tym bardziej skromnej społecznej rekompensaty – dodał Klonowski.
W poniedziałek radny zwrócił się z interpelacją do prezydenta Piotra Grzymowicza, w której zawarł dwa wątki. Pierwszy dotyczy wymogów, które samorząd i opinia publiczna powinna postawić deweloperowi w kwestii jakości i funkcjonalności przyszłego obiektu (zwłaszcza w kontekście, gdy teren nie objęty jest miejscowym planem zagospodarowania).
Radny Klonowski zwrócił się także do władz miasta z pomysłem utworzenia parku w sąsiedztwie planowanej inwestycji.
INTERPELACJA
w sprawie sprzedanego basenu przy ul. Głowackiego
i utworzenia parku w jego sąsiedztwie
Według medialnych doniesień sprzedaż położonych w centrum Olsztyna terenów byłego basenu przy ulicy Głowackiego przebiła rekordową kwotę 21 milionów złotych. Oznacza to, że atrakcyjne tereny miasta cieszą się ogromnym zainteresowaniem dużych firm widzących w nich potencjał, którego co widać chociażby po wyjściowej cenie przetargu w wysokości 7 milionów złotych, chyba sami nie do końca dostrzegamy. Pozwoliło to również miastu z nawiązką uzyskać środki niezbędne na pokrycie większości wkładu własnego do ważnego, ale i mocno obciążającego budżet projektu modernizacji hali Urania.
Z drugiej strony jako mieszkańcy tracimy niestety wysłużony, ale jednak, obiekt sportowy w postaci basenu, a także część okalających go terenów zielonych. Co więcej zostaliśmy jako samorząd z uwagi na brak planu miejscowego pozbawieni decydującego wpływu na kształtowanie przestrzeni tej części miasta. Dlatego składając inwestorowi gratulacje oczekiwać powinniśmy jako samorząd i opinia publiczna Olsztyna zapewnienia o jakości architektury i oczekiwanej multifunkcjonalności przyszłego obiektu, co najmniej proporcjonalnej do kwoty zakupu działki, w szczególności uwzględniającej funkcje tworzące dobrze płatne miejsca pracy.
W nawiązaniu natomiast zarówno do ogromnej kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości, jednak również istotnych społecznych kosztów tej decyzji, wnoszę o ponowne przeanalizowanie propozycji utworzenia kolejnego miejskiego parku na zapuszczonych od lat terenach zielonych w sąsiedztwie przyszłej inwestycji, zgłoszonej uprzednio w interpelacji z dnia 12.02.2020r., co odczytywane powinno być jako wyraz skromnej w kontekście uzyskanych kwot, ale ważnej społecznej rekompensaty dla mieszkańców naszego miasta.
– możemy przeczytać w treści interpelacji.
Komentarze (16)
Dodaj swój komentarz