W tym roku w rankingu szkół wyższych UWM zajął 32. miejsce. Uczelnia odnotowała spadek, bo w ubiegłym roku zajęła 31. pozycję, a rok wcześniej 26. 32. lokatę zajęły także: Politechnika Lubelska, Politechnika Częstochowska, Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej i Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki.
Najlepszą uczelnią akademicką w Polsce jest Uniwersytet Warszawski. Drugie miejsce zajął Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, a podium zamyka Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W kategorii uniwersytetów olsztyńska placówka uplasowała się na 11. miejscu. Rok wcześniej zajęła 10. pozycję, a w 2020 r. - 7. UWM lepszy okazał się m.in. od Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (12. lokata), Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II (15.) czy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (19.). W rankingu znalazło się 21 uniwersytetów z Polski.
UWM wysoko oceniony został za: warunki kształcenia (6. miejsce w kraju), potencjał naukowy (23.), efektywność naukową (46.) i wynalazczość (49.). W Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2022 przełożyło się to na 32. pozycję wśród wszystkich uczelni akademickich oraz 11. wśród uniwersytetów.
Najwyżej ocenione kierunki studiów realizowane na UWM to: weterynaria i zootechnika (drugie miejsce w kraju). Kierunki rolnicze i leśne oraz kierunki o żywieniu i żywności zostały sklasyfikowane na czwartej pozycji. Na piątym miejscu w Polsce znalazła się architektura krajobrazu, na siódmym - geodezja i kartografia oraz inżynieria środowiska a na ósmym - politologia.
W najlepszej dziesiątce w swoich kategoriach są także: kierunek lekarski, dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz teologia.
Ranking uczelni wyższych ukazuje się co roku. Zazwyczaj na dwa tygodnie przed opublikowaniem wyników matur.
- Najważniejszymi odbiorcami naszego rankingu są oczywiście maturzyści – mówi Waldemar Siwiński, założyciel fundacji „Perspektywy”, twórca polskich rankingów edukacyjnych. – Nie przypadkiem ogłaszamy go na dwa tygodnie przed rozdaniem świadectw dojrzałości: chcemy ułatwić młodym ludziom wybór kierunku studiów i uczelni. Ale Ranking Szkół Wyższych Perspektywy to także swego rodzaju „fotografia” polskich uczelni, zrobiona pod nieprzypadkowym kątem. Fotografia, która pomaga nam określić, w jakim miejscu jesteśmy, co powinniśmy poprawić, na co zwrócić szczególną uwagę w kolejnych latach.
Komentarze (3)
Dodaj swój komentarz