Pod ocenę brane było 6 czynników: bezrobocie, średnie wynagrodzenie, dostępność mieszkań, dostęp do lekarza na NFZ, przestępczość oraz jakość powietrza. Następnie miejsca, które zajęły poszczególne stolice województwa były sumowane i szeregowane pod tym względem. Olsztyn otrzymał 44 punkty (im mniej, tym lepiej). Do zdobywcy 1 miejsca - Poznania z 28 punktami - brakuje ich tylko 16.
Na drugim miejscu wśród "najlepszych miast do życia w Polsce" znalazły się Katowice. Podium zamyka Opole. Przed piątym Olsztynem znalazł się jeszcze Wrocław, również z 44 punktami. Duże i popularne ośrodki, takie jak Warszawa, Gdańsk czy Kraków znajdują się w drugiej połowie zestawienia. Najgorzej wypada w nim Białystok z 74 punktami.
(źródło: Michał Rogalski / Onet)
Przy podziale na kategorie widać, co najbardziej wpłynęło na piąte miejsce Olsztyna. Najwyższą - drugą pozycję - miasto zajmuje pod względem... bezpieczeństwa. Według rankingu bezpieczniej jest tylko w Rzeszowie. Ostatnie w tym miejscu są Katowice oraz Kraków.
Stolica Warmii i Mazur wypadła bardzo dobrze pod względem jakości powietrza. Tutaj - podobnie jak w ogólnym rankingu - znajduje się ona na piątym miejscu. Lepszym powietrzem pochwalić się mogą Wrocław, Poznań, Gorzów Wielkopolski oraz Opole.
Sytuacja wygląda gorzej, patrząc na inne statystyki. W dostępności mieszkań Olsztyn znajduje się na 8 miejscu. Pierwsze zajmują Katowice, a ostatnie, bez dużego zaskoczenia Warszawa, gdzie ceny nieruchomości potrafią dochodzić do 20 tys. zł/m. kw..
Najniżej Olsztyn znalazł się w rankingu średniego wynagrodzenia oraz dostępu do lekarza na NFZ. W obu kategoriach znajduje się on na 12 miejscu. Niższe wynagrodzenie otrzymują mieszkańcy Lublina, Gorzowa Wielkopolskiego, Kielc oraz Białegostoku. W stolicy podlaskiego mają także dłuższe kolejki do lekarza na NFZ.
(źródło: Michał Rogalski / Onet)
Według autorów badania miasta takie jak Wrocław czy Olsztyn mogą walczyć o podium najlepszego miasta do życia w Polsce. O wiele większą szansę na to może mieć dolnośląskie miasto - głównie ze względu na postrzeganie warmińsko-mazurskiego jako biednego województwa z wysokim bezrobociem.
Komentarze (43)
Dodaj swój komentarz