W dniach 23-25 maja przeprowadzono egzaminy ósmoklasistów. Wyniki testów będą brane pod uwagę podczas rekrutacji do szkół średnich. Maksymalnie za egzamin można uzbierać 100 pkt. Jest to możliwe dzięki przelicznikowi, który stosuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. Wynik procentowy egzaminów z języka polskiego i matematyki mnoży się przez współczynnik 0,35, a wynik procentowy egzaminu z języka obcego nowożytnego przez 0,30.
Przykładowo - uczeń, który uzyskał z egzaminu pisemnego z matematyki 100 procent, wedle przelicznika MEIN zdobędzie 35 pkt (100 x 0,35 = 35). W związku z tym z egzaminów pisemnych uczniowie mogą zdobyć maksymalnie: 35 pkt (z języka polskiego), 35 pkt (z matematyki) i 30 pkt (z języka obcego), co łącznie daje setkę. Kolejne sto oczek można uzyskać za świadectwo.
Te zasady obowiązują w całym kraju. Jeśli chodzi o rekrutację do szkół ponadpodstawowych pewne elementy można dostosowywać do regionu. Jedną z najważniejszych zmian tegorocznego naboru w Olsztynie jest brak limitu na liście szkół preferowanych. Oznacza to, że kandydat może aplikować do dowolnej liczby placówek, a także wybrać dowolna liczbę klas bądź zawodów.
- W różnych miastach te zasady są kształtowane indywidualnie - mówi zastępca prezydenta Olsztyna, Ewa Kaliszuk. - Są takie samorządy, które pozostały przy limicie wyboru np. trzech szkół. Ale nie brakuje także tych, które zmieniają te zasady.
W olsztyńskich szkołach ponadpodstawowych zostanie zwiększona liczba miejsc. Będzie ich o ponad 850 więcej, niż liczba absolwentów podstawówek ze stolicy Warmii i Mazur. W liceach zostało przygotowanych 1505 miejsc, 1312 w technikach oraz 630 w szkołach branżowych.
- To zawsze bardzo nerwowy czas dla młodzieży - dodaje Kaliszuk. - Musimy pamiętać, że to osoby, które pod koniec swojej edukacji miały przez dłuższy czas naukę zdalną. To również ma wpływ na emocje, jakie pojawiają się w tym momencie.
Tradycyjnie najbardziej obleganymi olsztyńskimi szkołami są licea ogólnokształcące nr 1, 2 i 5 oraz technika elektroniczne i ekonomiczne.
Rejestracja kandydatów potrwa do 21 czerwca. 14 lipca poznamy listy zakwalifikowanych do przyjęcia, a tydzień później zostaną opublikowane listy przyjętych uczniów. Nabór uzupełniający rozpocznie się 24 lipca.
Ważną datą graniczną dla absolwentów podstawówek będzie 12 lipca. Właśnie do tego dnia należy uzupełnić złożony wniosek o stosowne dokumenty – świadectwo ukończenia szkoły i zaświadczenie z egzaminu ósmoklasisty. Zaświadczenia będą wydawane 6 lipca. Jak poszły egzaminy uczniowie dowiedzą się trzy dni wcześniej.
Komentarze (9)
Dodaj swój komentarz