Jury Międzynarodowego Konkursu Koprodukcji Filmowych w składzie Kinga Dębska, Andrzej Wolf i Ola Salwa zdecydowało o przyznaniu Grand Prix filmowi „Aida” w reżyserii Jasmili Žbanić.
Polski dystrybutor, Gutek Film, otrzymał nagrodę finansową Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Film bośniackiej reżyserki został także wyróżniony przez publiczność 8 edycji WAMA Film Festival w Olsztynie. Jury przyznało też wyróżnienie honorowe dla filmu „Vortex” w reżyserii reż. Gaspar Noé. Polskim dystrybutorem jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. W Międzynarodowym Konkursie Koprodukcji Filmowych rywalizowało dziewięć filmów.
- 8. edycja pokazała, że WAMA Film Festival jest już ugruntowanym wydarzeniem kulturalnym w naszym regionie oraz świetnie buduje markę Warmii i Mazur. Bardzo cieszę się, że w tym roku na festiwalu był tylu młodych gości z krajów europejskich. Czekamy na kolejną edycję, możecie liczyć na wsparcie samorządu województwa – podsumował festiwal Gustaw Marek Brzezin.
Andrzej Wolf i Gustaw Marek Brzezin
Najlepszym tytułem Konkursu Filmów Krótkich okazał się „Dad You’ve Never Had” w reżyserii Dominiki Łapki, który otrzymał Grand Prix i nagrodę finansową. Wyboru spośród 18 tytułów konkursowych dokonało Jury w składzie: Leszek Dawid (przewodniczący), Sandra Drzymalska i Eivind Myklebost Nordengen. Producentami filmu są: Studio Munka - SFP, Studio Obrazu, Gdyńskie Centrum Kultury, Furia Film.
„Dad You’ve Never Had” otrzymał także Nagrodę Jury Warmii i Mazur, która od tego roku nosi imię Anny Wasilewskiej, zmarłej posłanki na Sejm RP i cenionego samorządowca. To Jej zaangażowanie i pomoc przyczyniło się osiem lat temu do powstania WAMA Film Festival w Olsztynie. Jury Warmii i Mazur obradowało w składzie: Aleksandra Teres, Włodzimierz Kowalewski i Michał Bartoszewicz.
Jury Konkursu Filmów Krótkich przyznało także osiem nominacji do prestiżowych Nagród im. Jana Machulskiego (edycja 2022).
Nominowani w poszczególnych kategoriach:
* „Najlepsza reżyseria”: Grzegorz Piekarski za film „Niewolnik”,
* „Najlepszy scenariusz”: Damian Kosowski za film „Zanim zasnę” reż. Damian Kosowski,
* „Najlepsze zdjęcia”: Martyna Jakimowska za film „Ostatni gwizdek”, reż. Karol Lindholm,
* „Najlepszy montaż”: Nikodem Chabior za film „Niewolnik”, reż. Grzegorz Piekarski,
* „Najlepsza aktorka”: Zoja Szcześniak za film „Przestrach”, reż. Joanna Helena Szymańska,
* „Najlepszy aktor”: Gustaw Kramin za film „Czy potwory jedzą kiwi?”, reż. Grzegorz Podolski,
* „Najlepszy film dokumentalny”: „Dad You’ve Never Had” reż. Dominika Łapka,
* „Najlepszy film animowany”: „Coffin” reż. Yuanqing Cai, Nathan Crabot, Houzhi Huang, Mikolaj Janiw, Mandimby Lebon, Théo Tran Ngoc.
Dominika Łapka laureatka Grand Prix Konkursu Filmów Krótkich 8 edycji WAMA Film Festival
Maciej Dominiak, producent festiwalu, powiedział portalowi olsztyn.com.pl, że cieszy się z sukcesu tegorocznej edycji festiwalu: - Wszystkie zaplanowane działania udało się doprowadzić do końca. Mamy wspaniałych laureatów oraz komplet widzów na sali. Potwierdza to, że festiwal odnalazł swoje miejsce w Olsztynie, stał się liczącą się imprezą i możemy myśleć o jego dalszym rozwoju. Dużą wartością tej imprezy jej międzynarodowy charakter. Przyjeżdża tu bardzo dużo gości zagranicznych, następuje synergia działań i wymiana myśli i to jest prawdziwy potencjał naszego wydarzenia. Trzeba polskie kino otwierać na zewnątrz i wymieniać się doświadczeniami.
Dyrektor WAMY, Marcin Kot Bastkowski, dodał, że liczy na szybki powrót „normalności“, która była mottem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu. Andrzej Wolf, juror festiwalu WAMA i profesor Warszawskiej Szkoły Filmowej, zwrócił uwagę na ponadczasowy charakter produkcji filmowych prezentowanych w Olsztynie: — To nie jest kino popularne, a mimo tego mieliśmy zawsze pełną widownię. To jest fantastyczne. W ogóle nie było słabych filmów. Każdy z nich ma w sobie „coś“. A nawiązując jeszcze do filmu „Aida“. Do Auschwitzu jest stąd 500 km. Do Srebrenicy 1560. A do granicy niecałe sto. I zacznijmy myśleć. „Aida“ to wstrząsający film o tym, że nic nie możemy zrobić w Europie. W Srebrenicy zamordowano 8,5 tysiąca osób - to była kompromitacja armii holenderskiej oraz całego ONZ.
W czasie 8 edycji WAMA Film Festival odbyły się także warsztaty dla młodych filmowców, zorganizowane w ramach współpracy z norweskim partnerem Stiftelsen Amandusfestivalen. Jego dyrektor, Eivind Myklebost Nordengen, powiedział nam, że spędził w Olsztynie bardzo dobry czas: — To znakomity festiwal z mnóstwem różnych filmów oraz innych wydarzeń towarzyszących. Było bardzo ekscytujące obserwować, jak bardzo zbliżone są do siebie nasze festiwale i jest to świetna okazja do tego, by zacieśnić współpracę pomiędzy Norwegią i Polską.
8. WAMA Film Festival odbywał się w dniach 5-9 października w Olsztynie, a projekcje miały miejsce w Multikinie w Galerii Warmińskiej.
Patronem Medialnym wydarzenia był portal miejski Olsztyn.com.pl
materiał prasowy, Łukasz Czarnecki-Pacyński
Komentarze (3)
Dodaj swój komentarz