Zbliża się oficjalna inauguracja obchodów upamiętniających Mikołaja Kopernika. W tym roku przypada 550. rocznica urodzin Kopernika i 480. rocznica jego śmierci. Koncerty, odczyty, wystawy, konkursy - to tylko niektóre wydarzenia. Rokowi Kopernika będzie towarzyszyć też specjalne publikacje czy realizacja zaawansowanych projektów. Jednym z nich będzie modernizacja Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego.
- Obiekt otrzyma nową kopułę oraz nowoczesną aparaturę projekcyjną o zupełnie nowych możliwościach multimedialnych - wyjaśnił prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Ponadto w Planetarium powstanie coś absolutnie wyjątkowego. Habitat Księżycowy to rodzaj stałej wystawy interaktywnej imitującej bazę księżycową, w której poczujemy się jak na powierzchni Srebrnego Globu. Z kolei w Obserwatorium Astronomicznym rozszerzona zostanie oferta kulturalno-edukacyjna.
Cykl wydarzeń w Olsztynie rozpocznie się w nadchodzącą sobotę (21 stycznia). Zaplanowano m.in. historyczną inscenizację upamiętniającą obronę naszego miasta przed najazdem krzyżackim, którą dowodził sam wielki astronom.
Jednak w całym regionie odbędzie się szereg wydarzeń, upamiętniających słynnego uczonego. Łącznie zaplanowano ponad 100 projektów.
- Jako samorząd województwa planujemy zorganizowanie łącznie około 100 projektów i wydarzeń związanych z Rokiem Mikołaja Kopernika na Warmii i Mazurach – przyznał Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. - Ponadto, będziemy wspierać i współorganizować liczne inicjatywy realizowane w regionie, w tym sportowe, czy naukowe. Mamy też kilka niespodzianek, więcej szczegółów już wkrótce. Jedno jest pewne – tegoroczna oferta naszych instytucji kultury zapowiada się zjawiskowo.
Listę wydarzeń zaplanowanych w regionie prezentujemy poniżej:
21 stycznia: Archidiecezja Warmińska, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Miasto Olsztyn Wojewódzka Inauguracja Obchodów Roku Mikołaja Kopernika:
* 10:00-11:00 bazylika św. Jakuba
Msza inaugurująca Rok Mikołaja Kopernika
* 11:00-15:00 scena staromiejska
Festyn z okazji obrony Olsztyna przed Krzyżakami przez Mikołaja Kopernika. W programie m.in.: pokazy walk rycerskich, pokazy i wystawa sprzętu Wojska Polskiego z udziałem 9 Olsztyńskiego Batalionu Dowodzenia, występy Zespołu Pieśni i Tańca Kortowo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, pokazy kowalstwa artystycznego oraz ptaków drapieżnych, koncert muzyki dawnej w wykonaniu Balladum połączony z miniwarsztatami tańców dawnych.
* 11:00-13:00 Kawiarnia Moja
Bezpłatne kulinarne warsztaty z wypiekania Marcepana Królewieckiego o godz. 11.00 i 13.00 (wiek 6+, liczba miejsc ograniczona, zgłoszenia: [email protected]).
* 11:30-12:00 Muzeum Archidiecezji Warmińskiej
Otwarcie wystawy poświęconej Mikołajowi Kopernikowi.
* 12:15-12:45 scena staromiejska
Uroczyste rozpoczęcie Obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Województwie Warmińsko-Mazurskim.
* 14:30-15:30 Muzeum Warmii i Mazur
Inscenizacja Obrony Zamku przez Mikołaja Kopernika.17 lutego: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie: Ogłoszenie wyników międzynarodowego otwartego konkursu na exlibris i małe formy graficzne związane z rocznicami Kopernika
19 lutego: Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku: Premiera nowej wystawy: „Mikołaj Kopernik – życie i dzieło”
Luty-maj: Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku: „Astronomia Kopernika" – premiera nowego specjalnego seansu w muzealnym planetarium
Marzec: Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku: Premiera nowej wystawy prezentującej życie i dokonania Kopernika w poszczególnych obszarach jego aktywności
10 marca: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie: Premiera wystawy "Mikołaj Kopernik w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie" – konserwacja i restauracja plakatów oraz zbiorów specjalnych
Marzec: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie: Premiera wystawy „Copernici tempus et studium. Czas i praca Kopernika”
19 kwietnia: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie: „Si verum est” – otwarte międzynarodowe spotkania z historykami dotyczące dziedzictwa Mikołaja Kopernika w olsztyńskim zamku
Kwiecień-październik: Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku: Premiera wystawy planszowej "Kopernik i zioła"
17 maja: Szkoła Policealna w Ełku: Nadanie imienia Mikołaja Kopernika Szkole Policealnej w Ełku
20 maja: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie: Międzynarodowa Noc Muzeów
21 maja: Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku: Premiera międzynarodowej wystawy „Od Godela do współczesności – Mikołaj Kopernik w numizmatyce i medalierstwie”
21 maja: Światowa prapremiera musicalu "Kopernik" we Fromborku
Czerwiec 2023-maj 2024: Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku: Premiera wystawy w Parku Astronomicznym: „Jak Kopernik obserwował niebo"
5 czerwca: Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku: 50-lecie planetarium muzealnego
22 czerwca: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie: Międzynarodowa konferencja naukowa w ramach Światowego Kongresu Kopernikańskiego
5 sierpnia: Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku: Noc Muzeów z Kopernikiem
Wrzesień: Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku: 75-lecie Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. W planowanym programie m.in.:
- Międzynarodowa konferencja poświęcona wizerunkom Kopernika w medalierstwie i numizmatyce, sztuce współczesnej, filatelistyce, malarstwie, grafice itp. – „„Wizerunki Mikołaja Kopernika",
- Premiera wystawy projektów grobów Kopernika – „Gipsy Mikołaja Kopernika",
- Prezentacja światowej kolekcji kopernikanów.
13 września: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie: Prezentacja eksponatów muzeum związanych z Kopernikiem „Wieczory z historią"
28 września: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie: Konferencja naukowa „Urodziny a życie aktywne. Jak Olsztyn i Toruń o Kopernika się spierają”
18 października-30 listopada: Centrum Spotkań Europejskich "Światowid": Cyfrowy Kopernik: e-wystawa przedmiotów z czasów i dziedzin nauki, którymi zajmował się Kopernik
Mikołaj Kopernik na Warmii spędził ponad 40 lat swojego życia, głównie we Fromborku, bo tam prowadził swoje obserwacje astronomiczne. W Olsztynie na zamku, jako administrator dóbr kapituły, mieszkał i pracował w latach 1516-1521. Z kolei na zamku w Lidzbarku Warmińskim mieszkał w latach 1495-1496 oraz 1503-1510.
W naszym regionie przeprowadził wszystkie znaczące badania astronomiczne, tu sformułował teorię pieniądza, a przede wszystkim stworzył fundamentalne dla światowej nauki dzieło „De revolutionibus”. Tu zmarł i został pochowany we Fromborku.
Komentarze (2)
Dodaj swój komentarz