Wydany przez Urząd Miasta raport rozpoczyna się od kwestii demograficznych. Według danych pochodzących z ewidencji w Olsztynie zameldowanych jest 158 336 osób. Jest to aż o 2 400 mniej mieszkańców niż w 2020. Liczba zameldowanych od wielu lat systematycznie spada. Wiąże się to z sytuacją demograficzną w całym kraju. Oprócz tego jednym z czynników wpływającym na ubywającą ludność Olsztyna jest chęć osiedlania się ludzi w ościennych gminach.
Godna zauważenia jest także rosnąca ilość osób w wieku poprodukcyjnym przy spadającej liczbie ludzi w wieku przedprodukcyjnym. Sytuacja wygląda lepiej niż w poprzednich latach, ale nadal nie napawa optymizmem. O demograficznej strukturze miasta pisaliśmy w artykule Coraz mniej olsztynian.
Kolejną ważną informacją jest budżet. Jak podaje Urząd Miasta, dochody budżetu Olsztyna w 2021 roku wyniosły 1 miliard 530 milionów złotych. Najwyższy wkład w tę sumę mają subwencje i dotacje pochodzące z budżetu państwa. Na kolejnym miejscu jest udział w podatkach PIT i CIT. "Podium" zamyka podatek od nieruchomości.
Z opisanych w dokumencie wydatków wynika, że ubiegły rok skończył się z nadwyżką – wydatki miasta wyniosły 1 miliard 385 milionów. W 2021 roku najwięcej pieniędzy - aż 473,3 miliony - wydano na edukację i oświatę. Na kolejnym miejscu znalazła się rodzina, a na następnym - transport i łączność. Z budżetu miasta najmniej pieniędzy wydano na urzędy naczelnych organów władzy państwowej. Zaoszczędzone pieniądze wykorzystane zostały do spłaty zadłużenia miasta. Według urzędników do 2024 prawie 300-milionowy dług ma zostać w całości pokryty. Więcej na ten temat w artykule Olsztyn już w 2024 roku spłaci 300-milionowe zadłużenie?
Sprawą, która nieustannie budzi emocje olsztynian, jest komunikacja miejska. W raporcie przeczytamy wyjaśnienia odnośnie podwyżek cen biletów. Według urzędu spowodowane były pandemią koronawirusa – mniejsza ilość podróżujących doprowadziła do ograniczenia niektórych kursów. Najbardziej zostały dotknięte te, dojeżdżające na kampus uniwersytecki w Kortowie – głównie z powodu przejścia studentów na tryb zdalny przez większość roku akademickiego. Mimo tego liczba przewozów pasażerskich wzrosła o ok. 17,60% w stosunku do roku 2020. Według danych z raportu, Olsztyn wydał na zakup usług przewozowych aż 97,4 milionów złotych. Wpływy z biletów wyniosły około 24,4 miliona złotych. Interesujący jest także współczynnik punktualności – wynosił on 84,50% dla tramwajów i 85,94% dla autobusów. Na kształt komunikacji miejskiej w drugiej połowie roku duży wpływ miało rozpoczęcie budowy drugiej linii tramwajowej.
W 2021 roku urząd miasta wydał 42,8 miliona złotych na zadania z zakresu sportu. Jest to ponad 15 milionów więcej niż w roku 2020 oraz prawie 11 milionów więcej niż w 2019. Ośrodek Sportu i Rekreacji zorganizował i współorganizował 26 różnych imprez, w tym Puchar Europy w Thriatlonie, Regaty Olsztyn Żegluje i V Międzynarodowe Mistrzostwa Warmii i Mazur w Pływaniu o Puchar Prezydenta Olsztyna. W poprzednim roku dbano także o rozwój infrastruktury sportowej: najważniejszą inwestycją jest przebudowa i rozbudowa Hali widowiskowo-sportowej Urania.
Kolejnym interesującym zagadnieniem jest kultura. W 2021 roku wydatki z budżetu miasta w tej dziedzinie wyniosły 16,5 miliona złotych. Elementem promocji kulturalnej był cykl wakacyjnych spotkań Na Wypasie, w ramach którego mogliśmy np. oglądać obrazy Zdzisława Beksińskiego w wirtualnej rzeczywistości. W raporcie znalazły się także informacje o współpracy z grupami w mediach społecznościowych zrzeszającymi olsztynian. Przykładem jest tutaj facebookowa grupa Pstryk z Olsztyna, gdzie – według raportu – zorganizowano dwa konkursy zachęcające do robienia zdjęć zabytkom.
Na ponad 200 stronach "raportu o stanie miasta" zawarto wiele statystyk, informacji o inwestycjach i planów Urzędu Miasta. Dokument (który można pobrać na stronie urzędu) będzie omawiany na najbliższej sesji Rady Miasta (29 czerwca), na której głos zabrać może każdy z mieszkańców. Sprawę szerzej opisywaliśmy w artykule Będzie gorąco na sesji Rady Miasta? Głos będą mogli zabrać mieszkańcy.
Komentarze (10)
Dodaj swój komentarz