Dziś jest: 27.11.2024
Imieniny: Maksyma, Waleriana
Data dodania: 2014-02-21 08:04
Ostatnia aktualizacja 2014-07-15 11:32

Iwona Starczewska

Rondo Bema to dla wielu kierowców wciąż zagadka

Czy kierowcy mają problem ze zrozumieniem zasad poruszania się po olsztyńskim rondzie Bema? Najwyraźniej tak. Codziennie kilkudziesięciu olsztyńskich zmotoryzowanych łamie tam przepisy ruchu drogowego powodując zagrożenie dla innych kierowców. Czy to kwestia oznakowania?

reklama
Ci, którzy codziennie przejeżdżają przez rondo Bema wiedzą, że ilość kierowców, którzy nie wiedzą jak poruszać się na tym skrzyżowaniu jest ogromna. Najczęściej powtarzanym błędem kierowców, jadących od strony ul. Partyzantów (przy Starostwie Powiatowym) w stronę dworca, jest zajmowanie wewnętrznego pasa, który służy do skrętu w lewo nie do jazdy na wprost na dworzec.

Na ostatnim posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego poruszono ten temat. A to za sprawą wniosku przedstawicieli olsztyńskiego WORD-u, którzy zgłosili do Komisji zastrzeżenia co do oznakowania tego skrzyżowania o ruchu okrężnym.

- Przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego mieli uwagi do oznakowania Ronda Bema prosili też o przedstawienie zasad poruszania się po rondzie – informuje nas rzecznik Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu, Paweł Pliszka.

Co na to Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego?

- Prawidłowym pasem ruchu do opuszczenia skrzyżowania w stronę dworca PKP jest pas oznakowany strzałką kierunkową do jazdy na wprost. Osoba po wjechaniu na skrzyżowanie powinna kontynuować jazdę pasem oznakowanym analogicznie jak przed wjazdem na skrzyżowanie. W przypadku zmiany pasa na pas przy krawędzi wewnętrznej oznakowany strzałką kierunkową do skrętu w lewo, z którego niemożliwa jest jazda w kierunku dworca PKP, aby ten manewr wykonać prawidłowo należy objechać skrzyżowanie dookoła i we właściwym momencie t.j. po minięciu wlotu ul. Partyzantów na wysokości Starostwa Powiatowego zmienić pas na środkowy oznakowany strzałką kierunkową do jazdy na wprost, z którego można zjechać w kierunku dworca PKP – czytamy w wyjaśnieniu KBRD.

Jak twierdzą drogowcy - aktualne, wprowadzone kilka lat temu oznakowanie skrzyżowania można uznać za optymalne, gdyż od czasu jego wprowadzenia znacznie zmalała ilość zdarzeń drogowych na przedmiotowym skrzyżowaniu.

Czy nagminnie popełniane przez kierowców błędy na rondzie Bema wynikają więc z bezmyślności?


Komentarze (7)

Dodaj swój komentarz

  • MrErdek1 2015-06-23 18:20:41 83.23.*.*
    Strzałka na pasie ruchu pokazuje jedynie w jakim kierunku można się tym pasem poryszać. Jeżeli mamy pas ruchu wyznaczony liniami przerywanymi lub jednostronnie przekraczalnymi to kierujacy może ten pas zmienic na odpowiadający jego zamiarom. Należy zapamietać, że strzałka na wprost na wlotach i na skrzyżowaniach z wyspą lub w formie placu, które nie sa obiektami o obowiązujacym na nich RUCHU OKRĘŻNYM, oznacza kierunek jazdy prowadzacy kierującego wprost do przeciwległego zjazdu. Widząc na tablicy przeddrogowskazowej rozmieszczenie obiektów, nazw ulic lub miejscowości kierujący wie na jak oznaczony pas ruchu ma wjechać, by dojechać tam gdzie zamierzał. Na wlotach SKRZYŻOWAŃ na których obowiązuje RUCH OKRĘŻNY nie ma strzałek kierunkowych, a pasy ruchu biegną jedynie okrężnie. Należy poruszać się na nich okrężnie przy prawej krawędzi z możliwością omijania i wyprzedzania innych kierujących (do tego służy zwykle jeden wewnetrzny pas ruchu) do interesyjacego kierującego zjazdu, na którym wolno skręcić w prawo, co do zasady, jedynie z zewnętrznego pasa ruchu. Zapraszam na olsztyńskie ronda http://mrerdek1.blogspot.com/2014/12/13-olsztynskie-ronda-wg-word.html
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • C -12 2014-04-01 16:06:43 89.228.*.*
    Nagminnie popełniane błędy przez kierowców na rondzie Bema wynikają z bezmyślności tych, którzy podjęli taką decyzję o jego oznakowaniu.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
  • kenez 2014-02-23 10:23:07 88.156.*.*
    Jadąc od Partyzantów do dworca pasem zewnętrznym linia przerywana przy wyjeździe jest dla pojazdów jadących od Kętrzyńskiego w kierunku Limanowskiego.Dlatego z tego pasa niemożna skręcać w lewo.Także jadąc pasem wewnętrznym nie możemy jechać do dworca.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • F27 2014-02-22 06:44:38 178.36.*.*
    Od przebudowy ronda minęło już dużo czasu, i nie ma dnia żeby kierowcy nie popełnili jadąc przez rondo jakiegoś błędu. Dlaczego a no dlatego że oznakowanie jest złe. Konia z rzędem temu kto "przeczyta" oznakowanie poziome na zatłoczonym dojeździe do ronda. Spadek ilości zdarzeń na rondzie nie jest zasługą drogowców w oznakowaniu ronda tylko coraz większą dojrzałością kierowców i zwiększającą się kulturą jazdy.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • kil 2014-02-21 14:04:38 88.156.*.*
    Nie napisałem że nie mozna przekraczać a jedynie, że nie można w dowolnym momencie. Reguluje to własnie znak poziomy w postaci strzałki. Kiedy wskazuje jazde na wprost nie można skręcać.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • @kil 2014-02-21 13:01:18 213.73.*.*
    Linia przerywana jest właśnie znakiem poziomym i oznacza, że można ją przekraczać :-) Prawda jest więc taka, że albo oznaczenia wykluczają się wzajemnie, albo nie mają żadnego merytorycznego uzasadnienia w obrębie warunków panujących a tym rondzie. A że jest ono skonstruowane po to, aby uprzykrzać życie, wie każdy :-)
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • kil 2014-02-21 11:00:35 88.156.*.*
    Poprostu ludzie nie czytaja znaków poziomych i myślą ze majac linie przerywana moga ją w dowolnym momencie przekraczać. Tak jak wspomniano tutaj najwiekszy problem jest przy wyjezdzie z partyzantow i skrecie w lewo w limanowskiego. Kierowcy zajmuja pas do jazdy prosto i wjezdzaja za ostatnia wyspa na lewy pas powodujac kolizje.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl