Dziś jest: 21.11.2024
Imieniny: Janusza
Data dodania: 2024-09-21 16:45

Redakcja

Rośnie liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego

Rośnie liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego
ZUS w Olsztynie
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Na koniec pierwszego półrocza br. liczba osób, które w zgłoszeniu do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego podały obywatelstwo inne niż polskie, zbliżyła się do 1,2 mln. To o 6% więcej niż rok wcześniej, kiedy było ich niemal 1,1 mln. 59,8% w tej grupie stanowili mężczyźni, a 40,2% – kobiety. A jeśli chodzi o narodowość, to zdecydowanie dominowali Ukraińcy. Liczba zgłoszeń osób z takim obywatelstwem wyniosła 771,2 tys. Wzrost rdr. był na poziomie 3%. Tak wynika z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

reklama

Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), liczba osób, które w zgłoszeniu do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego podały obywatelstwo inne niż polskie, wyniosła niemal 1,2 mln. Taki stan zanotowano 30 czerwca br. Oznacza to w ujęciu rocznym wzrost o 6%. W 2023 r. takich obcokrajowców było 1,1 mln. Równocześnie z danych wynika, że 59,8% w tej grupie obecnie stanowią mężczyźni (693,3 tys.), a 40,2% – kobiety (466,7 tys.). Rok wcześniej sytuacja wyglądała inaczej. Mężczyzn było 40,6% (443,7 tys.), a kobiet – 59,4% (650,4 tys.).

Pandemia uświadomiła cudzoziemcom zatrudnionym na czarno, że potrzebne jest im ubezpieczenie zdrowotne i ta świadomość się utrzymuje. Popyt na pracę rośnie i będzie się zwiększał z uwagi na wskaźniki demograficzne – mówi adwokat Joanna Torbé-Jacko, ekspertka Business Centre Club ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych i przewodnicząca Komisji ds. Polityki Migracyjnej.

Z kolei dr hab. Magdalena Knapińska z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu zauważa, że wzrost liczby zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego może być wynikiem nie tylko napływu imigrantów, ale również zmian w charakterze umów o świadczenie pracy. Coraz częściej bowiem z umów o dzieło imigranci po prostu przechodzą na umowy o pracę. Podobnego zdania jest radca prawny Adrian Parol, który jednocześnie dodaje, że na rynku od jakiegoś czasu widać też, iż sami pracodawcy „wymuszają” lub – jak kto woli – twardo proponują zmianę formy zatrudnienia. Chcą bowiem bardziej związać ze sobą pracownika.

– Równocześnie mamy do czynienia z podejmowaniem legalnego zatrudnienia, zamiast pracy na czarno – wskazuje ekspertka z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. – Sama liczba nieco ponad 1,1 mln osób stanowi jednak około 6,25% wszystkich pracujących w Polsce. To nie jest wysokim i zatrważającym wskaźnikiem – przyznaje dr hab. Magdalena Knapińska.

Joanna Torbé-Jacko zauważa jednocześnie, że choć liczba cudzoziemców ubezpieczonych rośnie, trudno uznać to jednak za sukces. Dane pokazywane przez ZUS nie oznaczają dobrych wiadomości, ponieważ wielu z zatrudnionych z innym niż polskie obywatelstwem zgłaszanych jest do ubezpieczenia wyłącznie, aby uzyskać prawo do świadczeń od zaniżonych podstaw.

– Potrzebne są nam, na gruncie ubezpieczeń społecznych, wieloaspektowe działania resortu pracy, których obecnie brakuje. Firmy legalnie zatrudniające cudzoziemców i ubezpieczające ich od pełnych przychodów są niszczone przez te, które ubezpieczenie zaniżają. A wszyscy razem pokazywani są optymistycznie w jednych statystykach – podkreśla ekspertka BCC.

Do tego mec. Adrian Parol zauważa, że najliczniejszą grupą ubezpieczonych, którzy w zgłoszeniu do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego podali obywatelstwo inne niż polskie, są osoby z paszportem ukraińskim. To nie jest wielkim zaskoczeniem. Według stanu z 30 czerwca 2024 roku, było ich 771,2 tys. To o 3% więcej niż rok wcześniej, kiedy ta liczba wynosiła 748,4 tys.

Z uwagi na trwającą w Ukrainie wojnę, liczba uchodźców zwiększa się stopniowo, choć oczywiście nie ma tak znacznego charakteru, jak w roku rozpoczęcia wojny. Informacje medialne o wyjazdach Ukraińców z Polski pojawiają się przez jakiś czas w przestrzeni medialnej, ale na razie nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości – wskazuje Andrzej Drozd z Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

Ekspert zwraca też uwagę na to, że Ukraińcy wybierają Polskę ze względu na odległość od ojczystego kraju. Do tego podobieństwo języka i więzy łączące nasze kraje sprawiają, iż mimo relatywnie wyższych zarobków w innych krajach, Polska pozostaje atrakcyjnym miejscem dla obywateli Ukrainy. Znaczenie ma nasza polityka migracyjna. Z kolei mec. Adrian Parol dodaje, że Ukraińcy czują się w naszym kraju wyjątkowo bezpiecznie, co wielokrotnie podkreślają choćby sami politycy. Głównie chodzi o to, jaka jest ogólna narracja wobec Ukrainy w Polsce. Dlatego też ta atmosfera jest dla nich ważnym i przekonywującym aspektem.

– Prawdopodobnie może to być też efektem legalizacji zatrudnienia Ukraińców, którzy jednak decydują się pozostać na polskim rynku pracy nieco dłużej i podejmują ją w oparciu o umowę o pracę. Wiążą się nieco bardziej trwale z naszym rynkiem pracy. Widoki na koniec wojny są dość odległe, więc zwyczajnie podejmują zatrudnienie na dłuższy okres – komentuje dr hab. Magdalena Knapińska.

Jednocześnie ekspertka z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu przyznaje, że rośnie emigracja i imigracja między Polską i Ukrainą. Obserwowane są duże, dynamiczne ruchy wahadłowe ludności ukraińskiej. Sprzyjają im zaostrzenia przepisów wyjazdowych dotyczących mężczyzn czy medyków z Ukrainy, co dodatkowo skłania ich do podjęcia pracy w Polsce na stałe.

Należy pamiętać także o stosunkowo wysokiej liczbie obywateli Białorusi oraz krajów trzecich, których rekrutacja stała się już trwałą tendencją na polskim rynku pracy. Z uwagi na fakt, iż istnieje deficyt w tak zwanych „męskich profesjach”, rekrutacje krajów trzecich dotyczą głównie mężczyzn – stwierdza Andrzej Drozd.

Faktycznie w grupie osób z obywatelstwem ukraińskim 52,2% to mężczyźni, a 47,8% – kobiety. Rok wcześniej sytuacja wyglądała podobnie. Mężczyźni stanowili 52,3%, a kobiet było 47,7%. Zatem różnice są w zasadzie minimalne, mimo obserwowanej zmiany w strukturze przyjeżdzających do Polski osób z Ukrainy.

Jest to struktura płci, która jest zbliżona do sytuacji w całym społeczeństwie. Wiadomo, że to są osoby w bardzo różnym wieku. W imigracji z Ukrainy dominowały po lutym 2022 kobiety i dzieci. Ale też po zaostrzeniu przepisów poboru do wojska być może część mężczyzn z Ukrainy chce tą drogą uniknąć wcielenia do armii – zauważa dr hab. Magdalena Knapińska.

Do tego Andrzej Drozd zwraca uwagę na to, że mimo wszystko duży odsetek kobiet można wytłumaczyć tym, że główna fala uchodźców z Ukrainy w 2022 r. dotyczyła kobiet z dziećmi, które potem stopniowo aktywizowały się zawodowo. Z kolei część mężczyzn po 2022 r. wyjechała z Polski bronić ojczyzny, niemniej jednak niektórzy pozostali. Dodatkowo eksperci zauważają, że sytuacja wciąż jest daleka od ideału.

– Nieprawidłowości jest mnóstwo, a przede wszystkim jest to zatrudnienie w różnych spółkach ukraińskich i obejmowanie ubezpieczeniem tylko części przychodu lub stosowanie tzw. prostej spółki akcyjnej. Ma to na celu wyłącznie pozyskanie ubezpieczenia zdrowotnego i cudzoziemcy są zgłaszani do niego, ale od bardzo niskich kwot albo nie są zgłaszani wcale – wyjaśnia Joanna Torbé-Jacko.

Komentatorzy spodziewają się jednak wzrostu zgłoszeń cudzoziemców do ZUS, co zdaniem dr hab. Magdaleny Knapińskiej, będzie efektem sezonowych wahań popytu na pracę. Trudna sytuacja wojenna w Ukrainie może spowodować dalszy napływ imigrantów. Nie można zapominać o próbach łączenia wypłaty niektórych świadczeń (800 plus itp.) z pracą zarobkową rodziców i opiekunów dzieci ukraińskich, która powinna być świadczona w Polsce, co też może podnieść poziom migracji.

– W dalszych okresach czasowych liczba osób, które zgłoszą się do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego i podadzą obywatelstwo inne niż polskie, powinna nieznacznie wzrosnąć. Należy również uwzględnić fakt, że przeważnie cudzoziemcy wracają na rynek pracy z prac sezonowych, gdzie nie zawsze są ubezpieczeni – zwraca uwagę ekspert z Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

Andrzej Drozd podkreśla również, że będzie to miało miejsce, jeśli nie dojdzie do zaostrzenia działań wojennych w Ukrainie i kolejnych fal migracyjnych z tego kraju. Polska gospodarka nadal wykazuje zapotrzebowanie na pracowników zagranicznych, zwłaszcza w sektorach takich jak budownictwo, logistyka i usługi, które często zatrudniają obcokrajowców.

Źródło: Monday News, własne

Komentarze (23)

Dodaj swój komentarz

  • Nusia 2024-09-23 15:44:16 83.25.*.*
    To chore. Przepracuje 2 dni w Polsce kończy 60 lat i dostaje emeryturę.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
  • solo777 2024-09-23 13:14:03 185.186.*.*
    A kto płaci te emerytury tym ludziom ,ano ci co pracują czyli my Polacy czy te ponad milion Ukraińców ma jakieś zastąpienie ,odpowiedź jest jedna nie ma to my robimy na ich emerytury czy to jest praworządne, nie to największe skur......stwo rządzących w obec nas Polaków
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
  • Ojojoj 2024-09-23 13:10:43 62.122.*.*
    Nie dla upaincy
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
  • Mario 2024-09-23 07:03:19 37.31.*.*
    U siebie niech sobie biorą emerytury jakim prawem w Polsce nie mają obywatelstwa to wypad
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 2
  • Chłopstwo to zło. 2024-09-23 03:31:40 37.31.*.*
    Do wspólnot mieszkaniowych. Chcecie nadal utrzymywać mieszkania gminne. Jeżeli nie to zmieńcie administratora. Z.B.K.i to to samo co Ratusz I Z.L I.B.K. gmina Olsztyn. Która wspólne wspolnoty oszukuje. Wyjście jest jedno . Jak najszybciej rezygnować z Administratora Z.B.K. ponieważ stracicie mieszkania.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
  • International dog 2024-09-22 14:18:58 195.136.*.*
    Wstyd to jest być nie godnym człowiekiem, jak ty trushu jak to mówią brytolki
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
  • Pan 2024-09-22 10:02:34 37.30.*.*
    Być Polakiem to wstyd to dlaczego obcokrajowcy mają nie robić tego co Polacy w UK czy DE .
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 8
  • Kdne 2024-09-21 19:48:11 88.156.*.*
    Stać nas :)
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 9
  • observer 2024-09-21 18:52:13 176.221.*.*
    (...) i więzy łączące nasze kraje(...) Około 50 kościołów katolickich na Wołyniu zostało spalonych i zburzonych. Zbrodni na Polakach dokonano w 1865 miejscach na Wołyniu. Największych masakr dokonano w Woli Ostrowieckiej, gdzie zamordowanych zostało 628 Polaków, w kolonii Gaj – 600, w Ostrówkach - 521, Kołodnie - 516 Faktycznie, jesteśmy dość mocno z nimi związani.....
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 28 2
  • PAUL MARK 2024-09-21 18:12:42 77.254.*.*
    Import z niemiec opalonych lekarzy i inżynierów nasila się każdego dnia. Ruda walcząca demokracja z Polakami tak ma . Emeryci powinni szybko zapomnieć o godnej rewaloryzacji czy 13 i 14 emeryturze..
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 28 5
  • Zi0m 2024-09-21 18:00:32 95.160.*.*
    Zamiast podnieść pensje Polakom to wolą ściągać niewolników z Azji - i oczywiście głównie mężczyzn co pomoże naszej demografii. A ja szukam pracy od pół roku i lipa, nie pamiętam by kiedykolwiek było z tym tak źle jak teraz, nawet na kasę w markecie 50 chętnych a jak nie masz doświadczenia to nawet nie zaproszą na rozmowę, do tego ludzi 40+ nikt nie chce zatrudniać.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 23 5
  • Qwerty 2024-09-21 17:56:07 2a00:23c7:dc90:*
    Przy następnych wyborach już nikt o tym nie bedzie pamiętał i znowu dzbany będą wybierać tych co sie na zmiane ugadali w 89r
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 0
  • Павло́. 2024-09-21 17:16:49 88.156.*.*
    Polacy pamiętajcie o Ukraina, my cały czas potrzebujemy broni, pieniędzy, sprzętu wojskowego, ludzi do walki! Walczymy za Was. Powódź u Was minęła a skala zniszczeń jest mniejsza niż na Ukraina, kiedyś odbudujecie, a teraz ważniejsza Ukraina. Україна - герої! героям слава
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 47

www.autoczescionline24.pl