Dziś jest: 21.11.2024
Imieniny: Janusza
Data dodania: 2024-06-01 18:39

Mateusz Sikorski

Rowerem przez Warmię. Atrakcje Łynostrady w pigułce [WIDEO]

Rowerem przez Warmię. Atrakcje Łynostrady w pigułce [WIDEO]
Kadr z filmu wideo
Fot. Szalone Walizki / YouTube

Poprawiająca się pogoda zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Wśród wielu dostępnych opcji pojawia się łączenie przyjemnego z pożytecznym, jakim jest rowerowa przejażdżka. Specjalnie w tym celu powstała Łynostrada, na której trasie znajduje się wiele godnych zobaczenia atrakcji. 

reklama

Łynostrada to jedna z ciekawszych tras rowerowych Warmii i Mazur. Mająca ponad 114 km długości droga rozpoczyna się w pobliżu źródeł przepływającej przez Olsztyn Łyny i kończy obecnie w Lidzbarku Warmińskim. Trasa przeznaczona jest nie tylko dla zapalonych rowerzystów, ale również dla tych, którzy poszukują doznań kulturowych.

Na jednym z ostatnich materiałów na YouTube o odcinku trasy mówili autorzy kanału "Szalone Walizki" - Jarosław, który "pół życia spędził w telewizji" (był m.in. dyrektorem olsztyńskiego oddziału TVP) oraz Dorota, prowadząca studio kosmetyczne na Pojezierzu. Wśród wycieczek po Polsce i krajach takich jak Meksyk, Wietnam czy Wyspy Zielonego Przylądka przewijają się także bliższe mieszkańcom stolicy Warmii i Mazur przygody. Ta dotycząca Łynostrady rozpoczyna się właśnie w Olsztynie.

Początek - Kortowo i Podgrodzie

To w Kortowie - studenckim osiedlu Olsztyna, od społecznego projektu, rozpoczyna się historia Łynostrady. Szlak, którym prowadzą nas w filmie blogerzy rozpoczyna się na ul. Kalinowskiego. Początkowo biegnie po malowniczej ścieżce, prowadzącej po dnie osuszonego jeziora Płociduga Duża. Następnie trasa wiedzie przez część Podgrodzia - Osiedle Mleczna, gdzie ścieżka biegnie tuż przy Łynie.

Śródmieście - Park Centralny

Park Centralny to kolejna atrakcja na trasie olsztyńskiej Łynostrady. W utrzymanym w stylu angielskim parku z czterema mostami nad Łyną znajdziemy także nawiązanie do Mikołaja Kopernika w postaci fontanny z układem słonecznym. To świetne miejsce na krótki relaks przed dalszą podróżą.

Stare Miasto

Część rowerowej trasy prowadzi przez olsztyńską starówkę. Zdaniem blogerów miejsce to jest jednym z lepszych do "odpoczynku". Na tym odcinku znajdziemy wiele zabytków, jak Zamek Kapituły Warmińskiej oraz park Podzamcze. 

Las Miejski

Ze Starego Miasta Łynostrada wiedzie przez Las Miejski. Liczący aż 1400 ha las jest jednym z największych kompleksów leśnych znajdujących się w granicach miasta w Europie. Pełne zieleni otoczenie zachęca wręcz do zwolnienia tempa i wypatrywania ciekawych okazów flory i fauny.

Redykajny 

Wyjeżdżając przez północe osiedle Olsztyna podróżujący Łynostradą trafiają w otoczenie malowniczych, warmińskich wsi. W wielu z nich nie trudno o znalezienie interesujących krajobrazów, czy wieloletnich zabytków. Warte uwagi są znajdujące się przy trasie warmińskie kapliczki. 

Brąswałd 

W tej miejscowości warto zobaczyć neogotycki kościół z pięknymi polichromiami z początku XX wieku oraz dom Marii Zientary-Malewskiej. Żyjąca w latach 1894 - 1984 poetka nauczała w polskich szkołach w Prusach Wschodnich. Organizowała także koła Kobiet Polek i Związku Towarzystw Młodzieży. W swojej twórczości wielokrotnie odwoływała się do rodzinnej Warmii.

Cerkiewnik

To kolejna warmińska wieś leżąca na trasie Łynostrady. Tutaj wart odwiedzenia jest kościół św. Katarzyny z końca XIX wieku. Sama wieś, pełna zabytkowych budynków, również zachwyca oko. W okolicy znajdują się polodowcowe jeziora, takie jak Limajno, mające ponad 40 metrów głębokości. 

Dobre Miasto

Do kolejnego punktu na mapie - Dobrego Miasta - wjeżdża się po wybrukowanej drodze. W miejscowości warto zatrzymać się na dłużej i zobaczyć Kolegiatę Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych z XIV wieku. Nasze oczy zachwycić może park, przez który przepływa Łyna. 

Lidzbark Warmiński

W dawnej stolicy Warmii znajduje się obecnie koniec Łynostrady. Odwiedzające to miasto osoby koniecznie muszą zobaczyć Zamek Biskupów Warmińskich - jedyną zachowaną w Polsce gotycką rezydencję biskupów. Zamek przetrwał II wojnę światową, dzięki czemu dziś możemy go oglądać w autentycznej od setek lat formie. W tych murach przebywali m.in. astronom Mikołaj Kopernik, poeta Jan Dantyszek czy historyk Marcin Kromer. 

****

Obecnie Łynostrada kończy się w Lidzbarku Warmińskim. W tym roku urząd marszałkowski dofinansuje projekt wydłużenia szlaku. Trasa będzie przebiegać z dawnej stolicy Warmii do Stopek koło Sępopola i dołoży do Łynostrady ok. 45 km długości. Po zakończeniu prowadząca ze źródeł Łyny ścieżka kończyć się będzie ok. 2 km od granicy z obwodem królewieckim. 

 

Komentarze (10)

Dodaj swój komentarz

  • projekt nr 42 OBO 2024-06-02 21:23:04 88.156.*.*
    Przy Łynostradzie miejscami brakuje miejsc relaksu. Przydałyby się miejsca odpoczynku. Można to zmienić głosując na projekt nr 42 Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
  • rowerek 2024-06-02 19:29:59 89.71.*.*
    Z Lidzbarka Warmińskiego możemy pojechać dalej przepiekną ścieżką rowerową do Ornety przejeżdżając przez Łaniwo.🚴🚴‍♀️🚴
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
  • BLASZANY BEMBENEK 2024-06-02 14:00:32 5.184.*.*
    oto moment chwila rzeźbiona naturą i rękoma ludźmi ...smakować ją godnie drażnić swe synapsy ...a poczujesz człeku piękno swej krainy
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 1
  • Cisza i spokój 2024-06-02 13:31:56 5.173.*.*
    Kiedyś była dzika i malownicza ścieżka o której mało kto wiedzial, stracila urok od Kalinowskiego do mostu Obrońców Tobruku. Koło Tuwima jak bardziej popada to grobla jest zalana, bobry się muszą bardziej postarać i przywrócić dawny urok.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
  • bigos 2024-06-02 13:05:26 5.173.*.*
    Beznadziejnie oznakowana a miejscami nie oznakowana trasa, piękna ale tylko dla tubylców. Pierwsza porażka już na Tuwima, dla wielu kończy się trasa bo nie wiedzą że trzeba skręcić w lewo do świateł na drugą stronę i w prawo i znowu lewo. Oznakujcie tą piękną trase z tablicami co ciekawego jest w pobliżu
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2
  • Kocham Olsztyn 2024-06-02 10:01:24 188.146.*.*
    Łynostrada ok ale te kościoły to bym sobie darował :)
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 15
  • raad 2024-06-01 21:47:29 176.221.*.*
    Puszczenie Łynostrady przez Redykajny to błąd - nie dość, że trzeba rower wnosić/znosić po dość stromych schodach, to jeszcze jakość nawierzchni od Laurentiusa do mostu na Łynie jest fatalna. Co nie zmienia faktu, że Łynostrada jest generalnie na plus. W Barkwedzie warto jeszcze obejrzeć kurhan, który jest obok Łynostrady, a dla zapaleńców polecam wejść w krzaki przy torach i znaleźć trzy obeliski na cześć Wilhelma II.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 0

www.autoczescionline24.pl