Dziś jest: 21.11.2024
Imieniny: Janusza
Data dodania: 2022-07-13 09:31

Monika Smolik

Rozpoczyna się budowa Ośrodka Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi przy szpitalu uniwersyteckim

Rozpoczyna się budowa Ośrodka Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi przy szpitalu uniwersyteckim
Wizualizacja budynku Ośrodka Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi
Fot. UWM

W środę (13 lipca) rozpoczyna się budowa Ośrodka Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi przy szpitalu uniwersyteckim. W czwartek, 7 lipca, w drogę ze Stanów Zjednoczonych do Olsztyna wyruszył mikroakcelerator liniowy – unikatowe urządzenie, które będzie stanowiło istotę ośrodka.

reklama

Wykonawcą zadania jest firma Synektik z Warszawy, która wygrała przetarg na zakup, dostawę, montaż, szkolenie oraz projekt i wykonanie ośrodka. Na jej zlecenie budynek zaprojektowała pracownia architektoniczna AGL-Architekci z Warszawy, a wybuduje spółka Asgard też z Warszawy.

Podstawowym urządzeniem Ośrodka Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi jest mikroakcelerator liniowy ZAP X umożliwiający prowadzenie precyzyjnych zabiegów chirurgicznych. Urządzenie jest szczególnie przydatne do nieinwazyjnego usuwania nowotworów w obrębie mózgu, twarzoczaszki, szyi a także m.in. do leczenia padaczki lekoopornej i choroby Parkinsona.

ZAP X zmniejsza ryzyko powikłań w radiochirurgii. Dzięki zastosowaniu superprecyzyjnego mikroakceleratora liniowego cienki strumień promieniowania X trafia dokładnie w miejsce zaatakowane przez nowotwór w obrębie głowy lub szyi. Dodatkowo urządzenie monitorujące mierzy dawkę promieniowania i w razie potrzeby natychmiast wyłącza promieniowanie. Natomiast zintegrowany tomograf komputerowy w trakcie zabiegu, w czasie rzeczywistym monitoruje ułożenie wszystkich struktur i jeśli np. pacjent mimowolnie poruszy się, promieniowanie natychmiast się wyłącza.

- Pozyskanie tego urządzenia pozwoli nam utworzyć ośrodek unikalny nie tylko w Polsce, ale jeden z pierwszych tego typu na świecie. Będziemy mogli z submilimetrową precyzją usunąć ognisko raka, przerzut, zmiany powodujące lekooporną padaczkę, zlikwidować uporczywy ból przy niezwykle trudnych do leczenia neuralgiach nerwów czaszkowych - wyjaśnia prof. Sergiusz Nawrocki, prorektor ds. Collegium Medicum UWM.

- Dodatkowo to urządzenie nie wymaga specjalnego bunkra z żelbetonu. Promieniowanie jest zatrzymywane dzięki osłonom wbudowanym w urządzenie. Personel medyczny jest bezpieczny - wylicza prof. Nawrocki.

Urządzenie ważące 27 ton w podróż do Olsztyna z Zachodniego Wybrzeża USA ruszyło 7 lipca. Na statek zostanie załadowane na Wschodnim Wybrzeżu i popłynie do portu w Hamburgu. Stamtąd ciężarówkami przyjedzie do Olsztyna. Przewidywany termin to połowa sierpnia.

ZAP X zostanie docelowo umieszczony w jednokondygnacyjnym budynku o powierzchni 233 m kw. Budynek ten zostanie połączony z istniejącym już budynkiem nr 5, w którym znajduje się obecnie Oddział Rehabilitacji Neurologicznej. Ten zostanie jednak przeniesiony do nowego skrzydła szpitalnego. W zwolnionych przez niego pomieszczeniach znajdzie się zaplecze mikroakceleratora.

Jedna ze ścian ośrodka będzie przeszklona i mikroakcelerator będzie można oglądać przez szybę. Na czas badań będzie jednak zasłaniana.

Budowa ośrodka ma się planowo zakończyć w kwietniu 2023 r.

Galeria

Komentarze (10)

Dodaj swój komentarz

  • Tom 2022-07-14 06:29:43 145.237.*.*
    Wybudują, wstawią i co dalej? Na NFZ termin 1-3 lat oczekiwania (umierasz). Prywatnie 1-2 wizyty za 350-500 zł no i może Pan doktor łaskawie przyjmie Cię poza kolejką i poleczy na państwowym sprzęcie. Olsztyn jeżeli chodzi o prywatną służbę zdrowia to TRAGEDIA, nie wspomnę już o NFZ, bo tutaj nie leczą.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
  • Śmiałek 2022-07-13 18:36:24 31.0.*.*
    Szkoda tylko że w szpitalu MswiA jest centrum onkologii i radioterapia i pacjenci będą znowu biegać zamiast mieć wszystko w jednym centrum. No ale pracownicy muszą gdzieś dorobić bo pan prof Nawrocki i w MSW i w UWM no i teraz w ośrodku radioterapii mózgu. Mało kaski wiecznie kosztem pacjenta pokaż lekarzu co masz w garażu. I covidive bez kontaktu z covid bo tekeporada
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 4
  • Anty pis 2022-07-13 13:22:55 46.205.*.*
    Budować co trzeba tylko szkoda kasy na takie budynki dla służby zdrowia i tak patologia i prostactwo pracuje .Polski lekarz to poziom salowej w niemieckim szpitalu niestety dotyczy nie tylko kultury ale i doświadczenia i zaangażowania .
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 7
  • Kasia 2022-07-13 12:28:08 5.184.*.*
    Fajnie, że buduje się nowe ośrodki ale fajniej by było aby pacjent nie musiał miesiącami czekać na wizytę a jakj już się doczeka to musi odsiedzieć swoje pod gabinetem, żeby nie było za prosto!! Właśnie siedzę pod gabinetem chirurgicznym w Olsztynie, godzina przyjęcia mnie - 12.30. Jeszcze nie weszła godzina 10,50 !!!!!!!!!! Państwo myśli, że nie mam nic do roboty to mogę siedzieć w poczekalni. Niech to szlag!!!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 0
  • oksssp 2022-07-13 10:53:51 5.173.*.*
    Nie musielibyśmy dymać ciężarówką po ten sprzęt do Hamburga - czyli płacić za niemieckie autostrady i za niemieckie opłaty portowe - a po prostu odebralibyśmy go sobie w Gdańsku. Tak by było, gdyby Niemcy i Sowieci wspólnie nie zniszczyli naszego kraju a potem zabronili żądać od niemców odszkodowania za zniszczenia wojenne.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 6

www.autoczescionline24.pl