Artur Chojecki opowiedział o zmianach w programie „Maluch+”. Rodzice dzieci do lat 3., którzy będą chcieli powrócić do pracy, nie będą musieli martwić się o opiekę. Każde dziecko znajdzie miejsce w placówce opieki.
Artur Chojecki
- Niepotrzebny jest wkład własny samorządu, z roku do trzech lat wydłużono czas realizacji inwestycji, a koszty związane z tworzeniem miejsca opieki w stu procentach ma pokryć program – powiedział wojewoda.
Każda gmina, według określonego algorytmu, będzie miała przeznaczoną pulę środków na stworzenie programu, w tym na utworzenie i funkcjonowanie placówek.
Obecnie na Warmii i Mazurach funkcjonuje 190 żłobków i klubów dziecięcych. Znajdują się one tylko w połowie gmin w regionie. 63 placówki powstały dzięki poprzednim edycjom programu „Maluch+”. Łącznie z opieki w takich miejscach korzysta około 5300 dzieci. Jednak zapotrzebowanie jest znacznie większe, w związku z tym otwierane będą kolejne miejsca opieki, tym razem mają się one pojawić w każdej gminie województwa.
Anna Koroś-Czubak
- Białe plamy w województwie warmińsko-mazurskim są. Dotyczyło to głównie mniejszych gmin, które realizują lub chcą realizować inwestycje, a nie miały zaplecza lokalowego. Nowa odsłona programu „Maluch+” przewiduje m.in. możliwość zakupu gruntu, lokalu czy dostosowanie placówek do odpowiednich standardów – wyjaśniła Anna Koroś-Czubak z Wydziału Polityki Społecznej Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.
Według szacunków urzędników, na Warmii i Mazurach może powstać 4 tys. placówek. Na realizację programu rząd przeznaczył 5,5 mld zł. Nasz region otrzymał 211 mln zł. Gminy nie muszą posiadać wkładu własnego, aby ubiegać się o pieniądze na utworzenie nowych miejsc opieki. Wnioski można składać do 19 lutego, następnie do 17 marca urzędy wojewódzkie będą miały czas na ocenę wniosków. Ogłoszenie wyników przez ministra rodziny i polityki społecznej odbędzie się do 28 kwietnia 2023 r.
Komentarze (6)
Dodaj swój komentarz