Dziś jest: 21.11.2024
Imieniny: Janusza
Data dodania: 2024-03-05 16:05

Redakcja

Ruszają „Naukowe środy na UWM”

Ruszają „Naukowe środy na UWM”
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie zaprasza na "Naukowe Środy"
Fot. UWM w Olsztynie

Świat nauki i naukowców czasem wydaje nam się odległy, niedostępny. Tymczasem okazuje się, że jest bliżej, niż sądzimy! Zapraszamy na cykl wykładów otwartych prowadzonych przez naszych znakomitych badaczy, którzy chętnie udowodnią, że nauka to w istocie część codzienności.

reklama

Co, gdzie i kiedy?

Wykłady w ramach „Naukowych śród na UWM” odbywać się będą – oczywiście – w środy. Pierwsze spotkanie, inaugurujące cykl, ruszy już 13 marca o godzinie 12.00. Wspólnie będziemy zgłębiać kolejne naukowe zagadnienia co dwa tygodnie o tej samej porze, a zatem późniejsze prelekcje czekają nas: 27 marca, 10 kwietnia, 24 kwietnia i 8 maja. Choć spotkania przyjmują formę wykładową i to prowadzący będzie je animował, podczas każdego z nich znajdzie się także przestrzeń na zadawanie pytań, swobodną wymianę myśli i podzielenie się przez słuchaczy refleksjami. Czy może być coś bardziej inspirującego niż dyskusja o bliskim nam temacie i wspólne wyciąganie wniosków? Miejscem wykładów i, mamy nadzieję, owocnych rozmów będzie Biblioteka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – sale 306 i 307 na III piętrze (ul. M. Oczapowskiego 12B).

O czym będzie mowa?

Poruszymy tematy będące blisko naszej codzienności. Podczas pierwszego spotkania przeniesiemy się do świata polskiej polityki. Wspólnie będziemy dociekać, czym właściwie jest „Sejmflix” i dlaczego politycy tak łatwo zdobywali ostatnio podium na karcie na czasie w serwisie YouTube. Zjawisko to przybliży nam dr Miłosz Babecki, medioznawca z Wydziału Humanistycznego UWM.

Drugi wykład poprowadzi dr Katarzyna Andruszkiewicz z Wydziału Nauk Ekonomicznych UWM, która, jako ekspertka ds. marketingu, opowie więcej o funkcjonowaniu branży polskich influencerów. Dlaczego tak chętnie stają do wyścigu po zasięgi? Z czego wynikają ich kryzysy wizerunkowe i czy kryzysy te rzeczywiście negatywnie rzutują na ich popularność? O tym (i znacznie więcej) już niebawem.

Do kolejnego spotkania zaprosiliśmy dr inż. Joannę Ciborską z Wydziału Nauki o Żywności UWM, z którą porozmawiamy o diecie. Współczesny świat pędzi, my razem z nim, co często przekłada się na brak dbałości o prawidłowe żywienie. Co dzieje się, gdy zbyt często ratujemy się energetykiem i łatwo dostępnym hot-dogiem ze stacji benzynowej? Czy mamy się czym martwić? Wszelkie wątpliwości w tym zakresie rozwieje nasza naukowczyni.

Będziemy mówić też o tym, co dotyczy każdego z nas bez wyjątku! To oczywiście język, a dokładniej: język współczesnej młodzieży – co o nas zdradza? Czy polszczyzna rzeczywiście jest zagrożona? Jaki obraz nas samych kreuje rel, delulu czy sigma? Tę kwestię przybliży językoznawczyni z Wydziału Humanistycznego UWM, prof. dr hab. Alina Naruszewicz-Duchlińska.

Ostatnie spotkanie poprowadzi natomiast dr Andrzej Gawliński z Wydziału Prawa i Administracji UWM, z którym wybierzemy się w podróż do mrocznych spraw kryminalnych i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego są one tak fascynujące? Dlaczego tak chętnie sięgamy po – niejednokrotnie bardzo brutalne – podcasty, w których słuchamy o przestępcach?

Mamy nadzieję, do zobaczenia!

Zainteresowani? Czekamy na Was już niedługo w Bibliotece UWM – wstęp jest wolny, zatem zapraszamy wszystkich, którzy mają chęć zgłębić proponowane tematy! To będzie fascynująca okazja do odkrywania świata nauki – a zdaje się ona jeszcze bardziej fascynująca, jeśli skorzystamy z niej wspólnie.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • ola 2024-03-06 08:17:07 213.184.*.*
    ale super!!!!!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0

www.autoczescionline24.pl