Park Centralny, który ma powstać do listopada 2013 roku za kwotę około 15 mln złotych, ma stać się wizytówką miasta. W zakolu Łyny obecnie znajduje się niezagospodarowany teren po dawnych ogródkach działkowych i gazowni.
Do zagospodarowania jest 13 hektarów między ulicami 22 Stycznia, Pieniężnego, Kościuszki i Niepodległości. Teren ten stanowi obecnie nieestetyczne, nieatrakcyjne miejsce w ścisłym centrum miasta, na terenie stanowiącym zaplecze centrum handlowo - usługowego, lokalizacji urzędów i innych instytucji administracji publicznej masowo odwiedzanych przez mieszkańców i przyjezdnych.
Koncepcja Parku Centralnego daje możliwość unikalnego zaaranżowania przestrzeni publicznej w połączeniu z rzeką Łyną. Sercem parku będzie plac centralny, znajdujący się na wschód od pałacu biskupiego. Plac będzie powiązany z wodą i będzie dotykał rzeki. Powstanie tu mini amfiteatr, a na stawie tryskająca w górę fontanna. Plac ma stanowić skrzyżowanie głównych ciągów spacerowych i rowerowych.
Zakres prac projektowych podzielony został na dwa etapy. W pierwszym etapie zostanie zaprojektowany i wybudowany plac centralny, amfiteatr, fontanna ze sceną, altany, ścieżki rowerowe oraz spacerowe, oświetlenie parkowe, place wejściowe, wyposażenie parkowe i toalety zagospodarowanie rzeki Łyny wraz z brzegami oraz wykonanie kładek nad Łyną. Natomiast etap drugi projektowania obejmuje kontynuację ścieżek rowerowych oraz spacerowych, zaprojektowanie terenów sportowych wraz z szczegółowymi opracowaniami branżowymi oraz szczegółowy projekt zieleni wraz z doborem gatunkowym roślin
W tym miesiącu ma się również rozpocząć rewitalizacja południowej części Parku Podzamcze, od Casablanki do ulicy Pieniężnego. Pierwszy - zakończony już etap rewitalizacji - objął remont fontanny ''Symfonia ptaków'', naprawę krzywych schodów i uporządkowanie zieleni.
Obecnie trwa postępowanie administracyjne w celu wydania pozwolenia na budowę w południowej części.
Powstaną tam m. in. ścieżki spacerowe oraz rowerowe, place wejściowe, plac centralny, fontanna, oświetlenie parkowe oraz kładki przez rzekę Łynę. W parku ma także funkcjonować monitoring.
Inwestycję poprzedziły badania archeologiczne, których wyniki zostały uwzględnione w dokumentacji projektowej. Po otrzymaniu wytycznych od Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dokonano ponownej poprawy i uzupełnienia dokumentacji. Dzięki temu prace mogą ruszyć.
Komentarze (4)
Dodaj swój komentarz