Budownictwo jednorodzinne w Polsce wciąż pozostaje dominującym segmentem na rynku nieruchomości, a Polacy z roku na rok chętniej decydują się na budowę domów, rezygnując z mieszkań w blokach. Przyczyną tej tendencji jest nie tylko zmiana stylu życia, ale również rosnąca świadomość kosztów eksploatacyjnych oraz chęć dostosowania nieruchomości do indywidualnych potrzeb inwestora. Wciąż zauważalna jest tendencja do opuszczania miast na rzecz przedmieść i obszarów wiejskich, gdzie koszty zakupu działki są niższe, a standard życia – często wyższy. Co więcej, zmiany w przepisach ułatwiają stawianie domów do 70 m2 bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę.
Jakie projekty domów są najczęściej wybierane w 2025 roku?
Analizując aktualne preferencje inwestorów oraz te z poprzednich lat, można stwierdzić, że w budownictwie jednorodzinnym w 2025 roku dominują domy o prostej bryle projektowane z myślą o optymalizacji kosztów budowy i eksploatacji, a także wpisujące się w najnowsze trendy. Na rynku królują projekty domów nowoczesnych, minimalistycznych, energooszczędnych, które wypierają styl dworkowy oraz rozbudowane bryły z balkonami, wykuszami i lukarnami.
Domy parterowe
Wzrost popularności domów parterowych to kolejna tendencja, która utrzymuje się na rynku od kilku lat. Wynika to przede wszystkim z tego, że budynki jednokondygnacyjne są tańsze w późniejszej eksploatacji (w porównaniu z domami wielokondygnacyjnymi oraz z poddaszem użytkowym), wygodne w użytkowaniu, a w wielu przypadkach generują również niższe koszty budowy.
Domy o powierzchni do 100m2
Kolejnym z trendów w 2025 roku jest popularność mniejszych domów o powierzchni do 100 m2, głównie ze względu na świadomość rosnących kosztów budowy oraz eksploatacji. Z informacji znajdujących się na portalu JakBudowac.pl o tematyce budowlanej wynika, że inwestorzy coraz częściej decydują się na kompaktowe domy, które pozwalają znacząco ograniczyć wydatki, jednocześnie zapewniając wygodne warunki do życia. Dlatego też można oszacować, że w tym roku domy o powierzchni od 80 do 100 m2 będą stanowiły nawet 40% wszystkich wybieranych projektów. Nie oznacza to jednak, że większe domy znikną całkowicie z rynku budownictwa. Duża grupa inwestorów wciąż będzie decydować się na domy o metrażu przekraczającym 100 m2, które przede wszystkim oferują więcej przestrzeni w przypadku rodzin z dziećmi, jednak ich udział może się nieznacznie zmniejszyć.
Projekty domów bez garażu
Na podstawie danych z poprzednich lat można zauważyć spadek zainteresowania garażami w bryle budynku. Głównym powodem jest chęć obniżenia kosztów budowy – garaż w bryle to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, a jego brak pozwala na zmniejszenie całkowitego kosztu inwestycji. Alternatywą pozostaje budowa wolnostojących garaży lub wiat samochodowych.
Domy z dachem dwuspadowym
Najczęściej wybieranym rozwiązaniem projektowym pozostaje niezmiennie dach dwuspadowy, który pozwala na skuteczne zagospodarowanie przestrzeni pod dachem. Projekty z dachami wielospadowymi są wybierane znacznie rzadziej ze względu na wyższe koszty realizacji. Można zauważyć również rosnącą popularność płaskich dachów, które wpisują się w projekty domów nowoczesnych.
Technologia murowana i rozwiązania energooszczędne
W 2025 roku budownictwo tradycyjne, czyli murowane, nadal dominuje. Jednak domy prefabrykowane i szkieletowe zyskują coraz większą popularność, ponieważ pozwalają na skrócenie czasu i kosztów budowy.
Wzrost cen energii i polityka proekologiczna sprawiają, że inwestorzy chętnie wybierają rozwiązania energooszczędne. Pompy ciepła, rekuperacja i ogrzewanie podłogowe stają się niemal standardem w nowo budowanych domach. Również rosnąca liczba rządowych programów dofinansowania sprawia, że Polacy coraz chętniej planują montaż nowoczesnych systemów ogrzewania już na etapie projektowania domu.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz