Dziś jest: 21.11.2024
Imieniny: Janusza
Data dodania: 2018-10-08 15:22

Monika Smolik

Rzymskie monety i ikony wzbogaciły olsztyńskie muzeum

Rzymskie monety i ikony wzbogaciły olsztyńskie muzeum
Fot. IAS Olsztyn

Do Muzeum Warmii i Mazur trafiły niezwykłe artefakty. Dziś zbiory wzbogaciły się o starożytne monety wybite w okresie od I do III wieku naszej ery i ikony datowane na XIX i przełom XIX i XX wieku. Cenne artefakty przekazali celnicy.

reklama

Gabloty Muzeum Warmii i Mazur wzbogacą m.in. 24 rzymskie monety. 18 z nich wykonano z brązu. Wybito je w okresie od I do III wieku naszej ery. Są to As Nerona, As Wespazjana, As pośmiertny Germanika wybity za panowania Kaliguli. Z kolei 5 denarów - Wespazjana, Septymiusza Sewera, Gety, Julii Mamei - wybito ze srebra, natomiast późniejsze mają domieszkę miedzi.

Według historyków monet tych używały społeczności z tzw. zachodniobałtyckiego kręgu kulturowego, czyli m.in. mieszkańcy terenów Wielkich Jezior Mazurskich i Obwodu Kaliningradzkiego.

Do muzeum trafiło także pięć ikon pochodzących z XIX wieku i przełomu XIX i XX wieku, krzyż naprestolny z mosiądzu srebrzonego oraz ryza do Ikony Chrystusa Pantokratora ze srebra repusowanego.

Wszystkie te cenne przedmioty znaleziono u podróżnych, wjeżdżających do Polski z Obwodu Kaliningrackiego na przejściu granicznym w Gronowie. Monety, zapakowane w saszetkę, 27 marca 2016 r., czyli w pierwszy dzień Wielkanocy, do naszego kraju próbował przemycić Rosjanin, który kierował autem na niemieckich tablicach rejestracyjnych.

Natomiast dwa dni później celnicy kontrolowali autobus rejsowy, jadący z Kaliningradu. Podczas prześwietlania promieniami rentgenowskimi bagażu jednego z Polaków, okazało się, że przewoził on ikony i inne przedmioty o charakterze sakralnym.

Cenne artefakty muzealnikom przekazał Zastępca Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie, insp. Tomasz Węgiel.

Źródło: własne/IAS Olsztyn

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl