Uruchomienie regionalnego portu lotniczego w Szymanach zwiększy dostępność komunikacyjną regionu oraz skróci czas dojazdu na Warmię i Mazury. Z każdego zakątka Europy będzie można do nas dotrzeć w zaledwie kilka godzin. Ten atut zamierzają wykorzystać przedstawiciele branży turystycznej z regionu.
Postanowili połączyć siły z Warmińsko-Mazurską Regionalną Organizacją Turystyczną oraz lotniskiem i stworzyć produkt „Samolotem na Mazury”. Porozumienie w tej sprawie podpiszą w poniedziałek 19 października na lotnisku w Szymanach.
Również Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie widzi w otwarciu lotniska szansę na rozwój. Podczas konferencji przedstawiciele władz największej regionalnej uczelni podpiszą list intencyjny z Uniwersytetem Ludwika Maksymiliana w Monachium.
Podczas konferencji Wioletta Śląska-Zyśk, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego, przedstawi planowaną sieć połączeń lotniczych w oparciu o port Olsztyn-Mazury.
Przypomnijmy, otwarcie obiektu planowane jest na przełomie grudnia i stycznia. Jak szacuje spółka samorządu województwa, która zarządza obiektem, deklarację korzystania z lotniska składają pasażerowie latający z Gdańska i Modlina, a to około pół miliona osób. Szacuje się jednak, że w pierwszym roku działalności lotniska będzie to około 200 tysięcy osób. To z kolei oznacza, że spółka będzie musiała dokładać do funkcjonowania lotniska około 5 mln złotych rocznie. Lotnisko Olsztyn-Mazury gotowe jest obsługiwać wszystkich najpopularniejszych operatorów. Po przebudowie drogi startowej do długości 2500 metrów – port będzie w stanie obsłużyć takie samoloty jak Airbus 320 i Boeing 737, czyli maszyny używane przez większość linii lotniczych jak Lufthansa, Ryanair, czy Wizzair.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz