Dziś jest: 24.11.2024
Imieniny: Chryzogona, Emmy, Flory
Data dodania: 2020-12-12 09:00

Monika Smolik

Sensacja w lesie na Mazurach. Sfotografowano niezwykle rzadkie zjawisko [ZDJĘCIA]

Sensacja w lesie na Mazurach. Sfotografowano niezwykle rzadkie zjawisko [ZDJĘCIA]
Jeleń albinos w Nadleśnictwie Giżycko
Fot. Jan Olchówka

Podleśniczy z Nadleśnictwa Giżycko trafił na sarnę albinoskę. Jest to niezwykle rzadkie zjawisko, które u ssaków występuje raz na 100 tys. urodzeń. Jeszcze trudniej jest sfotografować takiego osobnika. Sztuka ta udała się jednemu z fotografów.

reklama

Wśród ssaków albinizm stwierdza się raz na około 100 tysięcy urodzeń. U ssaków jeleniowatych żyjących w naszym kraju albinizm występuje niezmiernie rzadko i zazwyczaj spotykany jest prawie wyłącznie u danieli. Jednak w lasach Nadleśnictwa Giżycko podleśniczy natrafił na sarnę albinoskę. Poinformował o tym fakcie fotografa Jana Olchówkę, który uchwycił na zdjęciach sensacyjnego osobnika.

Albinizm to rzadka choroba, która jest dziedziczona. Jednak są różne odmiany schorzenia.

- Badacze rozróżniają albinosy prawdziwe nazywane też właściwymi, u których występuje zupełny brak pigmentów w komórkach oraz tęczówce oczu oraz albinosy częściowe, u których białe części ciała spowodowane brakiem melamin występują tylko w kilku wybranych partiach ciała. Trzecią odmianą albinizmu jest leukalizm zwany też albinizmem leucyjskim polegającym na częściowej utracie barwy różnych fragmentów ciała za wyjątkiem oczu. Przyczyną leukalizmu jest utrata innych pigmentów niż te pochodzące z grupy melanin – informuje Sławomir Kowalczyk z Nadleśnictwa Giżycko.

Na terenie Nadleśnictwa Giżycko łącznie żyje około 2 tys. saren.

Galeria

Komentarze (32)

Dodaj swój komentarz

  • Śmiechłem 2020-12-12 09:57:16 95.160.*.*
    Myślałem że to łoś przedstawiający rządzącego Olsztynem.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 12

www.autoczescionline24.pl