Podczas najbliższej, środowej (27 marca-red.), sesji Rady Miasta, olsztyńscy funkcjonariusze Policji przedstawią raport w ramach oceny stanu bezpieczeństwa publicznego naszego miasta. Raport przedstawia między innymi liczbę wypadków i kolizji, do których doszło w 2018 roku na terenie stolicy Warmii i Mazur.
Od wielu już lat na drogach naszego powiatu, obserwujemy coraz większe natężenie ruchu i nie odbiegamy w tym zakresie od trendów ogólnokrajowych. Jedną z przyczyn, jest niewątpliwie zwiększająca się liczba pojazdów. Niezmiennie przybywa liczba samochodów osobowych w przeliczeniu na 1.000 mieszkańców. Stały i wysoki przyrost liczby samochodów nie pozostaje bez wpływu na liczbę zdarzeń drogowych. Wyniki uzyskane przez naszą jednostkę w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym należy uznać za zadowalające
– czytamy w dokumencie przygotowanym przez KMP Olsztyn.
Na terenie Olsztyna, w 2018 roku, liczba wypadków spadła do poziomu 256 z 258 w roku 2017 (o 2 wypadki mniej). Liczba ofiar śmiertelnych pozostała na tym samym poziomie. Wzrosła natomiast liczba rannych o 3 osoby. Zmniejszyła się o 135 liczba kolizji. Ogólna liczba zdarzeń drogowych zmniejszyła się o 137 zdarzeń w porównaniu z 2017 rokiem.
Policjanci wskazali na miejsca, w których najczęściej dochodzi do wypadków. W zestawieniu znalazła się aleja Wojska Polskiego, na której w 2018 roku doszło do 24 wypadków. Kolejne miejsce zajmuje aleja Piłsudskiego, na której odnotowano 17 wypadków. Dalej znajduje się aleja Sikorskiego z 16 wypadkami. Niebezpiecznie jest również na ulicy Bałtyckiej, Warszawskiej, Lubelskiej i Dworcowej.
Te same ulice umieszczono w zestawieniu miejsc, w których najczęściej dochodzi do kolizji. W 2018 roku najwięcej, bo aż 221 kolizji miało miejsce na alei Sikorskiego, 144 na ulicy Dworcowej, czy 139 na alei Piłsudskiego. W zestawieniu jest również ulica Bałtycka i aleja Wojska Polskiego (133 kolizje), czy ulica Pstrowskiego – 128 kolizji.
Do najbardziej kolizyjnych skrzyżowań 2018 roku należą z kolei: skrzyżowanie Bałtycka/Artyleryjska (44 kolizje), Piłsudskiego/Dworcowa (27 kolizji), Bałtycka/Schumana (26 kolizji), czy Synów Pułku/Krasickiego (24 kolizje).
W ubiegłym roku odnotowano także 14 kolizji z udziałem tramwajów. Do 6 kolizji doszło na alei Sikorskiego, kolejne 4 odnotowano na ulicy Kościuszki. Policjanci pracowali również przy pojedynczych kolizjach na alei Piłsudskiego, Dworcowej, Tuwima i Witosa. To mniej niż w 2017 roku, kiedy policjanci wzywani byli do 21 kolizji z udziałem tramwajów. Najwięcej zdarzeń odnotowano, podobnie jak w 2018 roku, na alei Sikorskiego.
Jak informują policjanci, wiedza w zakresie przyczyn, miejsc i zdarzeń drogowych skutkuje stałą analizą mającą na celu kierowania pojazdów służbowych wyposażonych w videorejestratory w rejon, w którym wzrasta zagrożenie oraz gdzie już takie zagrożenie odnotowano, a także wnioskami do administratora dróg o wprowadzenie rozwiązań mających na celu poprawę stanu bezpieczeństwa.
Nie wpłyniemy na wymianę pojazdów na nowsze i bezpieczniejsze, ale na pewno będziemy wpływać na poprawę kultury jazdy, właściwe użytkowanie dróg oraz wdrażanie systemów zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego, tu również na bieżąco będą podejmowane działania z samymi zarządcami dróg, którzy w tym zakresie mają zgodnie z prawem największe możliwości. Wobec przekraczających prędkość, nie używających pasów bezpieczeństwa oraz fotelików do przewozu dzieci lub stwarzających zagrożenie dla pieszych zastosujemy zasadę „zero tolerancji - zero pouczeń”. Z uwagi na zorientowanie co do czasu, miejsca i nawet pory dnia – określonych godzin będziemy dostosowywać działania funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Olsztynie, w celu zmniejszenia ilości zdarzeń drogowych
– czytamy w raporcie olsztyńskich policjantów.
Komentarze (4)
Dodaj swój komentarz