Data dodania: 2005-03-02 00:00
Ostatnia aktualizacja 2014-07-15 13:17
Składnica Sztuki także dla Ciebie
W Olsztynie są tysiące ludzi. Co dziesiąty ma coś do powiedzenia innym. To dla nich otwieram Składnicę Sztuk - mówi Rafał Grabowski, który za własne pieniądze wyremontował zrujnowane hale w centrum miasta. Teraz oddaje je artystom, niekoniecznie profesjonalnym.
Kiedy Rafał Grabowski wprowadził się do Olsztyna, pomyślał, że brakuje tu miejsca, gdzie mogliby się spotkać, czasem pokłócić artyści. - Postanowiłem, że zrobię je sam i przekażę tym, którzy mają pomysły - opowiada.
Dwa lata temu wydzierżawił od miasta zrujnowane hale po magazynie materiałów budowlanych przy ul. Nowowiejskiego 2. - Mają ponad 400 metrów i świetnie nadają się do prezentacji rozmaitych prac i do żywych działań - mówi artysta. Nie chce powiedzieć, ile wydał na remont hal. Mówi tylko, że za te pieniądze mógłby zbudować mały dom albo kupić porządny samochód.
Składnica właśnie rusza na całego. 8 marca odbędzie się w niej międzynarodowa wystawa "Kobieta w sztuce, sztuka o kobiecie". - Chcę, aby Składnica była miejscem niezależnym, w którym artyści mają wolność. Nie będzie tu cenzury - mówi Grabowski. - To miejsce dla ludzi aktywnych, ale niekoniecznie zajmujących się profesjonalnie sztuką.
Czy wpuści tu disco polo? - Nie miałbym nic przeciwko. Niech taką kapelę ocenią ludzie, którzy do nas przyjdą - proponuje.
Ale niektórzy artyści nigdy nie trafią do Składnicy. - Na pewno nie będzie u nas prac Doroty Nieznalskiej. Nie dlatego, że jej prace mnie oburzają, ale uważam, że w tym, co robi, jest nieszczera.
Co jeszcze będzie w Składnicy? Muzyka, multimedia, teatr, performance. Latem na dachu budynku ma być festiwal wideo art., jesienią inscenizacja "Dziadów" w wersji prawie operowej (śpiewać nikt nie będzie). Rafał Grabowski chce też stworzyć olsztyńską kolekcję sztuki współczesnej z dzieł podarowanych przez wystawiających i pracujących w Składnicy artystów.
Rafał Grabowski
rocznik 71. Studiował na ASP w Gdańsku, gdzie uczestniczył w wielu przedsięwzięciach sztuki awangardowej - m.in. był współtwórcą Fortu Sztuki. Od kilku lat mieszka w Olsztynie. Prowadzi tu własną firmę konserwacji zabytków - wygrał miejski konkurs na rzeźbę przedstawiającą św. Jakuba, patrona miasta. Od 2003 roku pracuje nad stworzeniem Składnicy Sztuk: miejsca nieskrępowanych poszukiwań twórczych.
Przygotowana przez niego wystawa "Kobieta w sztuce, sztuka o kobiecie" - to międzynarodowy projekt ukazujący kondycję i rolę kobiety we współczesnej kulturze przez muzykę, performance, wideoinstalacje, fotografię. Prace zaprezentuje kilkanaście artystek m.in. Barbara Yoshida ze Stanów Zjednoczonych, która proponuje umieszczenia na banknotach wizerunków kobiet, Magda Bielasz, absolwentka warszawskiej ASP, podejmująca grę ze stereotypem kury domowej. Start: 8 marca o godz. 19 w olsztyńskiej Składnicy Sztuk przy ulicy Nowowiejskiego 2. Wstęp wolny.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz