Ranking instytucji SCImago przygotowywany jest od 2009 roku. Ocena uniwersytetów, instytucji akademickich oraz firm prywatnych prowadzących badania dokonywana jest na podstawie danych bibliometrycznych. Ranking porównuje instytucje pod względem wyników badań (50 proc.), innowacyjności (30 proc.) oraz wpływu społecznego mierzonego ich widzialnością w internecie (20 proc.).
W najnowszym rankingu współczynnik społeczny został zmodyfikowany w celu uwzględnienia trzech nowych wskaźników, które w bardziej szczegółowy sposób odzwierciedlają wpływ społeczny osiągany przez instytucję: wśród nich generowanie nowej wiedzy związanej z Celami Zrównoważonego Rozwoju określonymi przez Organizację Narodów Zjednoczonych, udział kobiet w procesach badawczych i wykorzystanie uzyskanych wyników w tworzeniu lub doskonaleniu polityk publicznych.
W tegorocznym rankingu uwzględniono 9054 podmioty z różnych sektorów, w tym 4762 uczelnie. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie został sklasyfikowany o 107 miejsc wyżej niż przed rokiem, czyli na 1222 pozycji wśród uczelni z całego świata.
W rankingu polskich szkół wyższych UWM przypadło miejsce 21. (jedna pozycja wyżej niż w 2023 r.). Po zawężeniu kryterium do klasycznych uniwersytetów nasza uczelnia placuje się na 6. miejscu w kraju.
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski został oceniony w 17 obszarach. Najlepiej wypadamy w obszarze "Veterinary", zajmując 3. miejsce w Europie Wschodniej oraz 141 na świecie.
Pierwsze miejsce wśród najlepiej ocenionych uczelni świata przypadło Uniwersytetowi Harvarda, a dwa kolejne zajmują Uniwersytet Chińskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytet Tsinghua. Spośród polskich uczelni najlepsze okazały się Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika.
Komentarze (14)
Dodaj swój komentarz