Zazwyczaj rezerwacje w hotelach i innych ośrodkach turystycznych w dużej mierze dokonywane są z wyprzedzeniem, nawet kilkutygodniowym. W tym momencie można zauważyć, że telefonów do hoteli o zabukowanie noclegu w sezonie turystycznym jest coraz mniej. Trend ten stanął w miejscu.
Z branżowej ankiety przeprowadzonej przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego wynika, że nawet 65 proc. obiektów z Warmii i Mazur ma zarezerwowane mniej niż 30 proc. miejsc.
- Bazujemy na danych Głównego Urzędu Statystycznego, a te ukazują się z rocznym opóźnieniem, jeżeli chodzi o liczbę osób korzystających z noclegów. Najnowszy raport, który ukazał się w ubiegłym miesiącu podaje, że w Olsztynie z noclegów skorzystało 111 075 turystów. Ale co ciekawe, podał tą liczbę w oparciu o 22 obiekty noclegowe, czyli znacznie zaniżając liczbę osób korzystających z noclegów, gdyż w samej ewidencji gminy Olsztyn znajdowały się w roku ubiegłym 42 obiekty noclegowe, a w ewidencji marszałkowskiej kolejnych 14 obiektów. A należy jeszcze doliczyć obiekty nie znajdujące się żadnej z tych ewidencji. Jest ich, patrząc na Booking.com, co najmniej kilkanaście – wyjaśnił nam Krzysztof Otoliński, dyrektor Biura Promocji Urzędu Miasta w Olsztynie.
* * *
Szukasz noclegu w Olsztynie? Sprawdź kilka świetnych lokalizacji na www.dk.olsztyn.pl
* * *
Właściciele gospodarstw agroturystycznych potwierdzają, że od stycznia (okres ferii zimowych) rezerwacji jest znacznie mniej niż w ubiegłym roku. Zdaniem ekspertów przyczynia się do tego sytuacja w Ukrainie oraz wysoka inflacja w kraju.
- Z naszych informacji od przedstawicieli branży hotelarskiej wynika, że ostatnie weekendy mieli obłożenie na poziomie średnio 90 proc. To bardzo dobra informacja, bo niestety odnotowujemy ok. 40-60 proc. spadku liczby turystów zagranicznych w grupach zorganizowanych, w stosunku do roku poprzedniego. Oczywiście wiele zależy od obiektu. Spowodowane jest to wojną i poczuciem zagrożenia, a w naszym przypadku bliskością granicy rosyjskiej. W niektórych polskich miastach wskaźnik ten, co podawały media ogólnopolskie, sięga nawet 90 proc. - dodał Krzysztof Otoliński.
Problemem stało się tzw. krótkie okienko rezerwacyjne. Turyści w większości przypadków rezerwują pobyty na ostatnią chwilę. Skróciła się też ich długość średnio o 1-2 dni. Związane jest to z rosnącymi kosztami życia.
- Myślę, że mimo wszystko sezon będzie udany jak najbardziej poza tym, że ceny szaleją. Niestety przez to jest niepewność wśród hotelarzy jak to będzie wyglądało za dwa, trzy miesiące – powiedział nam Norbert Kardahs, prezes warmińsko-mazurskiego oddziału Polskiej Izby Turystycznej.
Coraz więcej grup zagranicznych odwołuje swoje rezerwacje, są to m.in. grupy niemieckie, hiszpańskie czy innych narodowości.
- W Olsztynie jest naprawdę bardzo mało turystów z zagranicy. W tym miesiącu (maj) odnotowaliśmy zaledwie jednego zagranicznego turystę. Tak naprawdę wszyscy zazwyczaj są tutaj przejazdem. Niewielka odległość do obwodu kaliningradzkiego jednak zawsze jest gdzieś z tyłu głowy klienta – wyjaśnił Norbert Kardahs dla portalu Olsztyn.com.pl.
Okres wakacyjny rozpocznie się 25 czerwca i potrwa do 1 września.
Komentarze (22)
Dodaj swój komentarz