30 września 2019 roku prokurator z Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Południe zawiesił śledztwo w sprawie wystawy w Galerii Dobro. Badane w nim są trzy wątki: czy podczas wystawy doszło do znieważenia godła Rzeczpospolitej Polskiej poprzez namalowanie na jednym z obrazów wizerunku orła białego z motywem fallicznym (czyn z art. 137 kk.), czy doszło do obrazy uczuć religijnych (chodzi o inny obraz przedstawiający nagą, ukrzyżowaną kobietę z motywami fallicznymi) a także czy dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie nie dopełnił obowiązków służbowych poprzez nie podjęcie działań mających na celu usunięcie z galerii prac, które obrażają uczucia religijne i znieważają godło.
Jak się dowiedzieliśmy, prokurator zawiesił śledztwo, ponieważ nie zdołano przeprowadzić niezbędnych czynności procesowych. Chodzi o to, że nie przesłuchano w charakterze świadka Wojciecha K., ponieważ malarz na stałe mieszka w Brazylii. Prokurator zwrócił się do Konsulatu RP w Kurytybie o pomoc w wykonaniu tej czynności. I właśnie przeciąganie się w czasie tej czynności uniemożliwiło kontynuowanie postępowania.
Sąd Okręgowy w Olsztynie w dniu 28 październiku 2019 r. uchylił zaskarżone postanowienie i tym samym zwrócił sprawę prokuraturze do dalszego prowadzenia, bowiem nie stwierdził podstaw prawnych, które mogłyby uzasadnić zawieszenie postępowania.
– W ocenie Sądu sam fakt, iż przesłuchanie świadka Wojciecha K. w drodze pomocy prawnej wiąże się z pewnymi utrudnieniami oraz dłuższym czasem jej wykonania, nie stanowi sytuacji, w której prowadzenie śledztwa jest w ogóle niemożliwe i nie uzasadnia zawieszenia postępowania przygotowawczego – powiedział Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.
Ponadto sąd w swoim postanowieniu zwrócił uwagę, że sprawa dotyczy trzech czynów i przynajmniej jeden z nich może być kontynuowany.
– Możliwe jest dalsze jego prowadzenie chociażby w odniesieniu do przestępstwa z art. 231 §1 kk, tj. niedopełnienia obowiązków przez Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie. Jeśli śledztwo nie dostarczy podstaw do wniesienia aktu oskarżenia, to postępowanie karne zostanie umorzone – zauważył Olgierd Dąbrowski-Żegalski.
Przypomnijmy, że wystawa „Polacy Europy” była zorganizowana w Galerii Dobro w czasie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Śledztwo zostało wszczęte po zawiadomieniu prokuratury przez posłów oraz olsztyńskich radnych Prawa i Sprawiedliwości.
Komentarze (15)
Dodaj swój komentarz