Smog w Olsztynie daje o sobie znać od niedzieli 8 stycznia. Wtedy też stężenie pyłów PM 10 i PM 2,5 w powietrzu było największe i sięgnęło nawet 130 µg/m3.
Wczoraj o poranku stężenie pyłu PM 2,5 wyniosło 74 µg/m3 zaś pyłu PM10 84 µg/m3. To oznaczało, że jakość powietrza w Olsztynie wciąż miała status ''dostatecznej''.
Dziś wyniki pomiaru są mniej optymistyczne. Jakość powietrza w stolicy Warmii i Mazur otrzymała status ''złej''. Stężenie pyłu PM 10 wynosi obecnie 101 µg/m3, a pyłu PM 2,5 aż 121 µg/m3.
Jak informują specjaliści, nie należy jednak wartości godzinnych bezpośrednio odnosić do poziomu dopuszczalnego wynoszącego 50 µg/m3, ponieważ jest to wartość stężenia dobowego a nie jednogodzinnego.
Wysokie stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu są wynikiem niesprzyjających warunków meteorologicznych (brak wiatru, brak opadów i niska temperatura powietrza) i powiązanej z nimi wysokiej emisji ze źródeł komunalnych (indywidualne kotły grzewcze, kominki).
Dzisiaj cały obszar kraju będzie w zasięgu wysokiego ciśnienia znad Atlantyku z wyżem znad Rosji. Pod koniec dnia, północno-zachodnie województwa znajdą się na skraju niżu znad Morza Północnego i tam napłynie cieplejsze powietrze polarno-morskie co prawdopodobnie nie spowoduje wzrostu stężeń zanieczyszczeń. Temperatura minimalna wyniesie od -21°C w Katowicach, do -10°C miejscami na wschodzie i -6°C w centrum Polski co będzie sprzyjało podwyższonym emisjom na tych obszarach.
Mając na uwadze, że jutro w centralnej i wschodniej połowie Polski przewidywany jest słaby wiatr i niskie temperatury, do -11°C stan powietrza nie ulegnie znaczącej poprawie.
Znacząca poprawa jakości powietrza jest spodziewana wraz we wzrostem prędkości wiatru sprzyjającej rozprzestrzenieniu się zanieczyszczeń od dnia 11 stycznia (godz. 3-6 rano). Około godz. 12 w środę na większości obszaru kraju będzie dominował wiatr o prędkości 5-8 m/s, w tym samym czasie na północy i na zachodzie kraju będzie występował wiatr o prędkości 8-11 m/s, a nawet, w województwie dolnośląskim, miejscami będzie występował wiatr z prędkością do 14 m/s co powinno znacząco obniżyć stężenia zanieczyszczeń.
Na obszarach, na których występują obecnie bardzo wysokie stężenia pyłu zawieszonego, małe dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży i osoby z chorobami serca i dróg oddechowych i astmatycy powinni unikać przebywania na otwartym powietrzu.
Komentarze (4)
Dodaj swój komentarz