29 sierpnia (czwartek) Inspektorzy Inspekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie przeprowadzili wizję w rejonie Jeziora Łańskiego, w związku z otrzymanym zgłoszeniem o śniętych rybach.
Oględziny dokonano przy ośrodku Cyranka, w okolicy ośrodka Kormoran, na wschodnim brzegu jeziora (naprzeciwko Rybaczówki), na moście drewnianym na rzece Łynie i w rejonie plaży w Rybakach.
Woda w jeziorze we wszystkich punktach kontrolnych była bez zapachu, posiadała barwę zieloną. W wyniku oględzin nie stwierdzono miejsc punktowego zanieczyszczenia jeziora. Stwierdzono natomiast obecność martwych ryb, głównie z gatunku sielawy. W okolicach byłego ośrodka wypoczynkowego „Cyranka” zaobserwowano z kolei licznie nagromadzone ptactwo wodne, które żerowało na śniętych rybach.
W minioną środę (4 września) dokonano kolejnych oględzin jeziora. Ponownie stwierdzono obecność martwych ryb z gatunku sielawy. Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ Oddział w Olsztynie dokonało pomiaru profilu termiczno-tlenowego z Głęboczka jeziora Łańskiego oraz pobrało próbkę wody z Głęboczka do ponownej analizy mikroskopowej oraz badań fizyko-chemicznych.
Uzyskane wyniki wskazują, że na 7 m głębokości następuje znaczący spadek temperatury wody oraz spadek tlenu rozpuszczonego w wodzie do poziomu 0,4 mg/O2 (warunki beztlenowe). Takie warunki utrzymują się do dna jeziora i to właśnie deficyt tlenowy spowodowany występującymi wysokimi temperaturami ma być przyczyną śnięcia ryb, o wysokich wymaganiach środowiskowych z rodzaju Coregonidae (siejowate).
Komentarze (20)
Dodaj swój komentarz