Już 2 września w Olsztynie wspominany będzie ważny w historii naszego kraju okres ''Porozumień sierpniowych''. To właśnie 31 sierpnia 1980 roku miało bowiem miejsce jedno z najważniejszych wydarzeń w historii współczesnej Polski. Podpisano porozumienie pomiędzy Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym a rządem PRL. Porozumienie to kończyło trwający od 14 sierpnia Strajk w Stoczni Gdańskiej, na którego czele stanął Lech Wałęsa. Jednym z głównych postulatów Porozumienia była zgoda PZPR na utworzenie niezależnego od partii związku zawodowego. W rezultacie 17 września 1980 roku w Gdańsku założony został ogólnopolski Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”
Znaczenie Solidarności, która w latach 80-tych odegrała ważną rolę nie tylko jako pierwszy w powojennej Polsce niezależny związek zawodowy, ale przede wszystkim jako masowy ruch oporu przeciwko rządom komunistycznym, przypomną lokalni działacze KOD, Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, którzy 2 września o godzinie 16.00 organizują marsz pod hasłem ''Solidarność ma sens''.
Uczestnicy spotkają się na Placu Jana Pawła II skąd przejdą na Plac Solidarności, gdzie będą miały miejsce przemówienia zaproszonych gości i zostaną złożone kwiaty.
Ważnym gościem wydarzenia w Olsztynie będzie Henryka Krzywonos - działaczka opozycji w okresie PRL i sygnatariuszka Porozumień oraz Krzysztof Łoziński - działacz opozycji antykomunistycznej oraz przewodniczący KOD, a także działacze "Solidarności" z lat 80-tych z terenów naszego województwa.
Komentarze (8)
Dodaj swój komentarz