Po zajęciu Olsztyna przez Armię Czerwoną, w styczniu 1945 r. gmach obecnego aresztu śledczego przy al. J. Piłsudskiego 3 został przejęty przez NKWD. W więzieniu przetrzymywano osoby schwytane przez sowieckie służby specjalne.
Członkami antykomunistycznego podziemia, przetrzymywanymi w olsztyńskim więzieniu, byli m.in. żołnierze WiN (Wolność i Niezawisłość - polska cywilno-wojskowa organizacja konspiracyjna założona 2 września 1945 w Warszawie), którzy działali na terenie województwa olsztyńskiego.
Wśród przedstawicieli tej organizacji znalazł się m.in. Czesław Hołub ps. Huczny, Żbik. W czasie wojny był żołnierzem AK a od 1946 r. WiN. Został zatrzymany w grudniu 1946 r. przez funkcjonariuszy UB. Po brutalnym śledztwie został skazany w 1947 r. na karę śmierci. Na mocy ustawy o amnestii wyrok złagodzono do 15 lat więzienia.
Chcąc upamiętnić bohaterów polskiego podziemia antykomunistycznego Areszt Śledczy w Olsztynie wystąpił z wnioskiem o zgodę na zainstalowanie stosownej tablicy. Inicjatywa została pozytywnie przyjęta przez radnych, którzy podczas środowej sesji poparli ją jednomyślnie.
- Jako osoba zajmująca się tematyką antykomunistycznego podziemia niepodległościowego bardzo się cieszę, że ta inicjatywa zostanie zrealizowana – powiedział Radosław Nojman, radny klubu PiS. - Bardzo ważne miejsce na mapie naszego miasta zostanie godnie upamiętnione – dodał.
Marmurowa tablica pojawi się na elewacji budynku aresztu i zostanie opatrzona inskrypcją o treści: „W hołdzie bohaterom Polskiego Podziemia Antykomunistycznego przetrzymywanym i represjonowanym w tym gmachu przez komunistyczny aparat terroru”.
Komentarze (4)
Dodaj swój komentarz