Jadąc do innego miasta potrafimy wyłapywać to, co naszym zdaniem zasługuje na naszą uwagę. Żyjąc na co dzień w Olsztynie – naszą uwagę przyciąga nie to, co ciekawe, a to, co nas denerwuje, co utrudnia nam funkcjonowanie w przestrzeni miejskiej.
To naturalne, że turyści w nowym miejscu szukają pozytywów, a mieszkańcy wyłapują trudności i absurdy. Takie dwa ścierające się wciąż obrazy naszego miasta funkcjonują w świadomości społecznej.
Warto jednak czasem spojrzeć na miasto, w którym żyjemy z perspektywy turysty. Wtedy zamiast narzekać na jedną plażę miejską, dostrzeżemy to, że niebawem nad Krzywym powstanie cała baza sportowo-rekreacyjna, a i teraz możemy cieszyć się pięknymi, kameralnymi plażami, gdzie latem można odpocząć z całą rodziną. Zamiast liczyć dziury w chodnikach dostrzeżemy, że olsztyńskie drogi z roku na rok wyglądają lepiej – i choć w trakcie ich przebudowy, zmotoryzowani tracą resztki cierpliwości, na efekty warto poczekać.
Na forach internetowych znaleźć można masę krytycznych wypowiedzi mieszkańców, którzy twierdzą, że kultura w Olsztynie to dziś jedno drogie kino i letnie imprezy. Patrząc z perspektywy turysty dostrzeżemy, że oprócz festiwali letnich – w Olsztynie wiele się dzieje, także jesienią i zimą, kiedy olsztyńskie kluby zapraszają masę gwiazd, które często odprawiane są z kwitkiem, bo olsztynianie nie kupują biletów.
Wciąż mamy doskonałą Filharmonię, w której odbywają się nie tylko koncerty symfoniczne, ale również spektakle, czy sesje muzyczne dla dzieci.
Narzekamy na olsztyńską starówkę, że bywa martwa, jednak przedsiębiorcy dwoją się i troją byśmy zauważyli ich ofertę, którą starają się dopasować do różnych grup docelowych, nie tylko nastolatków w klubach – jak twierdzi wielu olsztyńskich forumowiczów.
Jest masa rzeczy, które należy zmienić w naszym mieście i warto o tym mówić.
Jednak nie zapędzajmy się, by nie okazało sie, że to tylko my olsztynianie - a nie reszta Polaków - widzimy Olsztyn jako miasto sexafery, wiecznych korków i nieudanej kampanii ''miasta wolnego od futbolu''.
Komentarze (8)
Dodaj swój komentarz