Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2016-10-11 09:20

Iwona Starczewska

Spowolnienie ruchu w centrum, nowe parkingi i wygodne połączenie pomiędzy gminami

Spowolnienie ruchu w centrum, nowe parkingi i wygodne połączenie pomiędzy gminami
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Stworzenie komfortowego i spójnego systemu transportu dla mieszkańców Olsztyna oraz gmin ościennych – to główny cel powstającego Planu Mobilności Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Jest okazja, by zabrać głos w tej sprawie.  

reklama

Olsztyn i kilka gmin ościennych (Barczewo, Dywity, Stawiguda, Purda, Jonkowo,Gietrzwałd – red.) przystąpili do przygotowania Planu Mobilności Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego do 2025 roku.

Program ma stać się listą praktycznych wskazówek do tworzenia komfortowego, dostępnego i bezpiecznego transportu. Twórcy planu szczególnie koncentrować się będą na usprawnieniu codziennych dojazdów do pracy, szkoły, czy centrów rekreacyjno-sportowych w Olsztynie i okolicy.

Plan Mobilności ma również zakładać redukcję zanieczyszczenia powietrza i hałasu, emisji gazów cieplarnianych oraz poprawę wydajności finansowej transportu zbiorowego.

W założeniu planowane działania mają na celu ograniczenie ruchu samochodowego w centrum, przy jednoczesnym zapewnieniu dostępu do miejsc parkingowych przy obiektach użyteczności publicznej. Jest to możliwe do zrealizowania poprzez m.in. zmniejszanie liczby miejsc parkingowych w centrum miasta przy jednoczesnym wdrażaniu rozwiązań typu Park&Ride i Bike&Ride, które zachęcają do poruszania się po mieście komunikacją miejską lub rowerem.

Planowany jest również dalszy rozwój transportu zbiorowego, by z czasem znacząco wypierał ruch samochodowy. To jednak wymaga dokładnego zgrania środków komunikacji miejskiej na węzłach przesiadkowych pomiędzy gminami a miastem, a także uruchomienia dogodnego połączenia z obwodnicą.

W planie jest również inwestowanie w rozwiązania sprzyjające rowerzystom. Mowa o rozbudowie sieci dróg rowerowych, odmiennym wykorzystaniu powierzchni drogowej dla celów transportu rowerowego (np. kontrapasy), stworzeniu odpowiedniej liczby parkingów rowerowych, a także uruchomieniu miejskiej lub regionalnej (miasto + obszar funkcjonalny) wypożyczalni rowerów.

Założenia wciąż są bardzo ogólne dlatego prezydent miasta zdecydował o rozpoczęciu konsultacji z mieszkańcami Olsztyna i gmin biorących udział w tworzeniu planu.

Dyskusja w miniony poniedziałek ruszyła na platformie konsultacji społecznych →

Planowane są również spotkania z zainteresowanymi w trzech miastach: Olsztyn (24 października), Gietrzwałd (25 października) i Barczewo (26 października).

Konsultacje potrwają do 6 listopada.

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl