- Mieszkanie to przede wszystkim prawo, a nie towar. Każdy człowiek musi mieć zapewniony dach nad głową i podstawowe udogodnienia z nim związane. Za zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych odpowiada gmina. W Polsce rynek mieszkaniowy zdominowany został jednak przez deweloperów. Tymczasem w wielu miastach zachodnioeuropejskich to właśnie samorządy budują nowe mieszkania, a w domach komunalnych mieszka większość mieszkańców. Czas na powrót budownictwa komunalnego! - czytamy w programie KWW SLD Lewica Razem.
O założeniach punktu ''dobre mieszkanie w każdej gminie'' mówili podczas konferencji w tej sprawie działacze SLD z Warmii i Mazur.
Powrót budownictwa komunalnego, w programie SLD, opiera się na założeniu, że to gmina powinna na ten cel przeznaczać 10 procent rocznego dochodu.
- Każda gmina, w której występują niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe, przeznaczmy w każdym roku 10% swoich dochodów własnych na remonty i budowę mieszkań komunalnych. W ten sposób duża część obywateli nie będzie musiała zaciągać wieloletnich kredytów mieszkaniowych, a ceny nieruchomości na rynku – dzięki zwiększonej podaży – spadną – czytamy w programie wyborczym.
Lewica obiecuje stworzenie dla osób starszych i niepełnosprawnych mieszkań komunalnych, które będą dostosowane do ich szczególnych potrzeb: zarówno przez odpowiednie położenie budynków, rozkład mieszkań i przestrzeni wspólnych.
Jak wyjaśniali lokalni działacze SLD - czas skończyć z tym, że to deweloperzy narzucają pewne standardy, czas by to gminy decydowały komu należy się mieszkanie.
SLD w swoim programie kładzie nacisk na planowanie przestrzenne.
- Przeciwstawiamy się chaotycznemu rozwojowi miast. Służy on tylko deweloperom. Nie uwzględnia natomiast potrzeb mieszkańców. Zapobiega temu uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Dzięki nim można zapewnić, by miasta rozbudowywały się w sposób harmonijny, który różne interesy i potrzeby. Plany miejscowe powinny więc w szczególności zapewniać, by zabudowa mieszkaniowa równoważona była handlowo-usługową i terenami rekreacyjnymi. Budynkom mieszkalnym muszą towarzyszyć rozwiązania komunikacyjne, które zagwarantują potrzebną liczbę miejsc do parkowania i wyeliminują korki. W każdym planie miejscowym 20% obszaru przeznaczymy na funkcje publiczne, w tym tereny zielone. W tworzenie planów włączymy wszystkich zainteresowanych mieszkańców – czytamy w założeniach programu ''dobre mieszkanie w każdej gminie''.
Komentarze (4)
Dodaj swój komentarz