Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2018-10-12 12:51

Redakcja

Stała część dochodu gminy na mieszkania komunalne?

Stała część dochodu gminy na mieszkania komunalne?
Fot. Marcin Kulasek/FB

Większość komitetów wyborczych w swoim programie zapisało punkt dotyczący rozwoju budownictwa komunalnego. Zdaniem lokalnych działaczy SLD, na ten cel każda gmina warmińsko-mazurskiego powinna przeznaczać 10 procent dochodu.

reklama

- Mieszkanie to przede wszystkim prawo, a nie towar. Każdy człowiek musi mieć zapewniony dach nad głową i podstawowe udogodnienia z nim związane. Za zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych odpowiada gmina. W Polsce rynek mieszkaniowy zdominowany został jednak przez deweloperów. Tymczasem w wielu miastach zachodnioeuropejskich to właśnie samorządy budują nowe mieszkania, a w domach komunalnych mieszka większość mieszkańców. Czas na powrót budownictwa komunalnego! - czytamy w programie KWW SLD Lewica Razem.

O założeniach punktu ''dobre mieszkanie w każdej gminie'' mówili podczas konferencji w tej sprawie działacze SLD z Warmii i Mazur.

Powrót budownictwa komunalnego, w programie SLD,  opiera się na założeniu, że to gmina powinna na ten cel przeznaczać 10 procent rocznego dochodu.

- Każda gmina, w której występują niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe, przeznaczmy w każdym roku 10% swoich dochodów własnych na remonty i budowę mieszkań komunalnych. W ten sposób duża część obywateli nie będzie musiała zaciągać wieloletnich kredytów mieszkaniowych, a ceny nieruchomości na rynku – dzięki zwiększonej podaży – spadną – czytamy w programie wyborczym.

Lewica obiecuje stworzenie dla osób starszych i niepełnosprawnych mieszkań komunalnych, które będą dostosowane do ich szczególnych potrzeb: zarówno przez odpowiednie położenie budynków, rozkład mieszkań i przestrzeni wspólnych.

Jak wyjaśniali lokalni działacze SLD - czas skończyć z tym, że to deweloperzy narzucają pewne standardy, czas by to gminy decydowały komu należy się mieszkanie.

SLD w swoim programie kładzie nacisk na planowanie przestrzenne.

- Przeciwstawiamy się chaotycznemu rozwojowi miast. Służy on tylko deweloperom. Nie uwzględnia natomiast potrzeb mieszkańców. Zapobiega temu uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Dzięki nim można zapewnić, by miasta rozbudowywały się w sposób harmonijny, który różne interesy i potrzeby. Plany miejscowe powinny więc w szczególności zapewniać, by zabudowa mieszkaniowa równoważona była handlowo-usługową i terenami rekreacyjnymi. Budynkom mieszkalnym muszą towarzyszyć rozwiązania komunikacyjne, które zagwarantują potrzebną liczbę miejsc do parkowania i wyeliminują korki. W każdym planie miejscowym 20% obszaru przeznaczymy na funkcje publiczne, w tym tereny zielone. W tworzenie planów włączymy wszystkich zainteresowanych mieszkańców – czytamy w założeniach programu ''dobre mieszkanie w każdej gminie''.

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

  • zmartwiony 2018-10-15 08:54:42 213.73.*.*
    Ten chaos przynosi niekorzystne skutki: niekontrolowaną urbanizację, dewastację ładu przestrzennego i niską atrakcyjność miast dla inwestorów. Niezbędna wydaje się zmiana sposobu myślenia o gospodarowaniu przestrzenią. Potrzebne jest spojrzenie na przestrzeń jako dobro publiczne, mające przede wszystkim zapewnić przyjazne warunki życia dla lokalnej społeczności oraz spełnić odpowiednie wymagania funkcjonalne, społeczno-gospodarcze, kulturowe oraz kompozycyjno-estetyczne. Jako nadrzędne należy traktować gospodarowanie przestrzenią publiczną w stosunku to zaspakajania partykularnych interesów, gdyż tylko takie podejście może zagwarantować zrównoważony rozwój.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
  • zmartwiony 2018-10-15 08:50:15 213.73.*.*
    Przestrzeń w Olsztynie i powiecie olsztyńskim jest źle zarządzana, a chaos i brak ładu przestrzennego negatywnie wpływają na jakość życia mieszkańców. Brak miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego to podstawa do wydawania pozwoleń na budowę.Kłopotliwe decyzje o warunkach zabudowy są wydawane w celu zaspokojenia konkretnych potrzeb, a często i partykularnych interesów,a nie w związku z prowadzoną przez gminę polityka przestrzenną. Za to powinno się karać. Ale to już przyszłe pokolenia ocenią byłych, obecnych i przyszłych urzędników, których zaraz będziemy wybierać.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
  • Jan OK 2018-10-13 07:57:53 37.47.*.*
    OLsztyn Kocham ma w swoim programe pomysł na budownictwo komunalne. Rozwiązanie wydaje się ciekawe. szkoda że media zatracają uwagę tylko na partyjne komitety.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 3
  • man 2018-10-12 19:32:30 88.156.*.*
    Czytam te wszystkie programy wyborcze komitetów i pierwszy raz trafiam na coś co odnosi się do działań samorządu (SLD). Wszyscy kandydaci na radnych, prezydentów chcą tylko budować nowe stadiony i hale. Lud się ekscytuje ale się nie zastanawia, że to wydatki rzędu setek milinów złotych, na które ani rząd ani Unia kasy nie wyłoży.Czyli miasto np. Olsztyn na halę i stadion musiałoby wyłożyć ok. 200 milionów złociszów a skąd wziąć taką kasę? Z kredytu? Tylko problem jest taki, że trzeba go spłacać!Żeby mieć taką kasę należy podnieść podatki lokalne. Potem będzie znowu jęk właścicieli nieruchomości. Wiem, bo sam swego czasu jęczałem :-(( Głosujcie na tych, którzy chociaż trochę znają się na rzeczy a nie matołów, hochsztaplerów i naciągaczy wywalających kasę na lewo i prawo. Wtedy w mieście będzie się żyło trochę lepiej.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 2

www.autoczescionline24.pl