Dziś jest: 22.11.2024
Imieniny: Cecylii, Stefana
Data dodania: 2016-09-13 10:41

Redakcja

Stańczyk, Stryjeńska czy może Gierymscy? Szukają nazwy pociągu relacji Szczecin-Olsztyn

Stańczyk, Stryjeńska czy może Gierymscy? Szukają nazwy pociągu relacji Szczecin-Olsztyn
Fot. Bartłomiej Banaszak

Ruszyła druga edycja internetowego głosowania, w którym PKP Intercity prosi pasażerów o pomoc w nazwaniu dziesięciu nowych składów. Wśród nich jest pociąg relacji Szczecin-Olsztyn.

reklama

Pierwsza edycja głosowania cieszyła się dużym zainteresowaniem, bowiem udział wzięło w niej ponad 50 tys. osób. Internauci wybrali wtedy nazwę "Kortowo" pociągowi kursującemu na trasie Warszawa-Olsztyn. Na tory wyjechały także m.in. "Deyna", "Bursztyn" czy "Błyskawica".

Pociągi z nowymi nazwami będą kursować m.in. na trasach: Warszawa-Szczecin, Warszawa-Rzeszów, Katowice-Świnoujście, Szczecin-Olsztyn, Lublin-Bielsko-Biała czy Poznań-Trójmiasto. Składy będą jeździć od nowego rozkładu jazdy 2016/17.

W tym roku do akcji włączyły się dwie instytucje - Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Partnerzy zaproponowali nazwy, które związane są z polską kulturą i historią. Dzięki temu pasażerowie będą mieli okazję zapoznać się z ciekawymi dziełami sztuki czy biografią ważnych postaci historycznych.

- Muzeum Narodowe w Warszawie zaproponowało nazwy dla pociągów, które nawiązują do tytułów najsłynniejszych polskich dzieł malarskich, rzeźby, nazwisk znanych malarzy oraz zjawisk obecnych w historii sztuki - mówi rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego w Warszawie, Marta Dziewulska. - Chcielibyśmy zainspirować podróżnych do zapoznania się z twórczością takich autorów jak Aleksander Gierymski, Józef Chełmoński czy Jan Matejko. Wśród wybranych dzieł znalazły się m.in. Pomarańczarka, Bociany, Stańczyk. Być może już niedługo pojedziemy w Polskę z Pocałunkiem, Awangardą czy Rytmem. Wszystkie te dzieła i tendencje sztuki można na co dzień poznawać w gmachu Muzeum w Alejach Jerozolimskich 3 w Warszawie.

Plebiscyt zakończy się 25 września.

* * *

Stańczyk - błazen na dworze ostatnich Jagiellonów słynął z ciętego języka, humoru i inteligencji. Jan Matejko przedstawił na swoim obrazie inne oblicze królewskiego trefnisia. Stańczyk siedzi w fotelu. Jest smutny, zamyślony. Leżący na stole list przyniósł wieści o przegranej bitwie. Błazen niepokoi się o przyszłość kraju. W sąsiednim pomieszczeniu trwa bal – dworzanie bawią się jak gdyby nigdy nic. Czy tak powinno być? - pyta artysta, któremu przyszło żyć w czasach zaborów.

Stryjeńska - Zofia Stryjeńska (1891–1976) to najbardziej znana polska artystka dwudziestolecia międzywojennego. Wielki talent, wybuchowy temperament i wspaniała wyobraźnia pozwoliły jej na stworzenie dzieł, które do dzisiaj cieszą się niesłabnącą popularnością. Obraz „Lipiec–sierpień” jest fragmentem dekoracyjnego cyklu, ukazującego alegoryczne przedstawienia kolejnych miesięcy. Był z sukcesem prezentowany na Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu w 1925, która okazała się jednym z największych międzynarodowych triumfów polskiej sztuki międzywojennej.

Gierymscy - "Bracia Gierymscy są pierwszymi malarzami w Polsce, których następne pokolenie szanować będzie za malarstwo" - tak Antoni Sygietyński podsumował malarstwo Aleksandra i Maksymiliana Gierymskich. Byli to najbardziej utalentowani bracia w sztuce polskiej, którzy zmienili postrzeganie funkcji malarstwa w Polsce. Mimo uznania za granicą, w kraju nie doczekali się sławy, ich sztuka wyzbyta historii i anegdoty, stała w opozycji do malarstwa historycznego, którego propagatorem był Jan Matejko.

Źródło: własne, PKP Intercity

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl