Dziś jest: 04.04.2025
Imieniny: Izydora, Wacława
Data dodania: 2024-11-24 09:01

Redakcja

Stare biurowce coraz częściej zmieniają się w mieszkania. Eksperci mówią o dwucyfrowym wzroście

Stare biurowce coraz częściej zmieniają się w mieszkania. Eksperci mówią o dwucyfrowym wzroście
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu
Fot. Cezary Kapłon / Olsztyn.com.pl

Od 2020 roku widać w Polsce trend zmiany budynków biurowych w mieszkalne. Eksperci szacują, że od dwóch lat liczba takich konwersji rośnie o ok. 10-15% rdr. Ponadto przewidują, że w ciągu 2-5 lat nastąpi jej podwojenie, przy utrzymującym się ww. wzroście w najbliższym roku. To oznacza, że przekształcone obiekty mogą stanowić zauważalny procent miejskich inwestycji.

reklama

Eksperci z firmy deweloperskiej INWI zauważają, że od dwóch lat w Polsce rośnie o ok. 10-15% rdr. liczba konwersji biur w mieszkania.

– Przewiduję, że ten wzrost utrzyma się na podobnym poziomie w najbliższym roku. W perspektywie 2-5 lat możemy oczekiwać nawet dwucyfrowego skoku, co oznacza, że liczba takich inwestycji może się podwoić – zapowiada Daniel Radkiewicz, międzynarodowy ekspert rynku nieruchomości i prezes zarządu INWI.

Głównym czynnikiem napędzającym powyższy trend jest rosnące zapotrzebowanie na mieszkania w miastach, gdzie rynek nieruchomości biurowych jest przesycony.

– Jednocześnie powyższy wzrost będzie napędzać zmniejszone zapotrzebowanie na przestrzenie biurowe. Sprzyjać temu trendowi będą też wysokie koszty utrzymania starzejących się biurowców. Do tego zmiany w przepisach mogą ułatwić proces przekształceń budynków biurowych w mieszkalne, co dodatkowo zachęca inwestorów – mówi Mariusz Urbański, Development Manager w INWI.

Sam trend ww. przekształceń zaczął być dobrze widoczny w Polsce w 2020 roku, w związku ze skutkami pandemii. Nastąpił wówczas wzrost popularności pracy zdalnej i spadło zapotrzebowanie na przestrzenie biurowe.

– Natomiast w krajach takich, jak Niemcy czy Wielka Brytania, trend ten jest już dobrze ugruntowany, a rynek konwersji rozwija się mocno i dynamicznie. W Polsce jesteśmy na dobrej drodze, aby podążać za tymi wzorcami – dodaje prezes Radkiewicz.

Do tego architekt Bartosz Wojciechowski, Project Manager w INWI, podkreśla, że w Polsce są już pewne narzędzia, które mogą pomóc w przekształcaniu biur. Najnowsze z nich to Zintegrowane Plany Inwestycyjne, które są szczególną formą Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

– Należy zauważyć, że zwiększenie liczby konwersji biur w Polsce nie jest tylko skutkiem pandemii. Rozbudowa przedmieść ma swoje minusy. Generuje dodatkowy ruch samochodowy lub wykluczenie komunikacyjne mieszkańców przedmieść i małych miast. Podnosi koszty utrzymania rozbudowanej sieci mediów. Liczba pustych terenów inwestycyjnych w centrach dużych miast z roku na rok maleje. Natomiast biurowców nieefektywnych energetycznie względem aktualizowanych przepisów przybywa i to one w pierwszej kolejności będą przekształcane – wyjaśnia architekt.

Ponadto Bartosz Wojciechowski zauważa, że obszary spełniające jedną funkcję, np. tylko biurową lub jedynie mieszkaniową, są dysfunkcyjne. W największych miastach USA doprowadziło to do wyludniania się centrów i degradacji dużych obszarów miejskich. Z kolei Mariusz Urbański zwraca uwagę na starzenie się biurowców.

Szybko postępujący rozwój technologii oraz ograniczenie energochłonności powoduje, że starsze budynki biurowe przestają być konkurencyjne w stosunku do nowoczesnych przestrzeni, pomimo często dużo niższych stawek czynszu najmu. Powodem są wyższe koszty eksploatacji tych pierwszych.

– Koszty samych przekształceń są zróżnicowane, przede wszystkim w zależności od stanu technicznego budynku. Zamiana biurowca na mieszkaniówkę w stolicy województwa może kosztować podobnie, jak realizacja nowego budynku od podstaw, tj. około 7000-9000 zł za metr powierzchni użytkowej mieszkań – informuje Daniel Radkiewicz.

Niemniej eksperci z INWI są pewni tego, że inwestorom zdecydowanie opłaca się zamieniać biurowce, które nie generują zysków, na budynki mieszkaniowe w celu sprzedaży lub wynajmu. Takie obiekty, wraz z mieszkańcami, przyciągną usługodawców i sprzedawców. I w okresie długoterminowym przyniosą oczekiwane korzyści finansowe.

W najbliższych latach przebudowy dotyczyć będą przede wszystkim najstarszych i nieefektywnych energetycznie budynków lub lokalizacji szczególnie atrakcyjnych dla przyszłych mieszkańców.

– Ich właściciele będą skłonni do inwestycji w konwersję, aby zwiększyć wartość nieruchomości i funkcjonalność. Będą widzieli szansę na zysk ze względu na utrzymujący się popyt na mieszkania. Nowe przepisy, które ułatwiają proces konwersji, będą kluczowym czynnikiem. Ułatwienia w zakresie zmiany sposobu użytkowania i uproszczenia w procedurze uzyskiwania pozwoleń na budowę mogą znacząco przyśpieszyć ten proces – analizuje Mariusz Urbański.

Zdaniem Daniela Radkiewicza, skala tych zmian będzie znaczna, ale głównie będzie widoczna w dużych miastach w Polsce, tj. w Warszawie, we Wrocławiu, w Poznaniu, Krakowie i Gdańsku. Jednak, jak przekonuje Mariusz Urbański, przekształcenia będą dotyczyć również mniejszych i średnich miast, w których istnieje zapotrzebowanie na mieszkania i dostępne są starsze, nieefektywne energetycznie budynki. Tylko tam ten proces będzie nieco wolniej zachodził niż w dużych i średnich miastach.

– Przykładem konwersji biurowców w małym mieście może być budynek Odzieżowej Spółdzielni Pracy TARA w Turku, który przeszedł w ręce PWSZ w Koninie, później – ZST w Turku, a potem – dewelopera. Ten ostatni nadał mu funkcję mieszkaniową, która w tej lokalizacji zadziałała korzystniej, co widać z perspektywy czasu – wskazuje Bartosz Wojciechowski.

Patrząc na duże miasta, w Szczecinie zmieniono wieżowiec Polskiego Radia i Telewizji w budynek mieszkalny. Z kolei w Warszawie zrealizowano już kilka dużych tego typu inwestycji, m.in. przy ul. Postępu, a także w kwartale między ulicami Wołoską, Marynarską i Domaniewską. I wciąż przybywa nowych działań.

– Zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna jest możliwa dzięki wykorzystaniu nowych narzędzi planistycznych, w tym specjalnego trybu w ramach ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych, potocznie zwanej ULIM lub „lex-deweloper”. Rozwój miast oraz zmiana potrzeb jego mieszkańców wymaga niekiedy ponownego zdefiniowania sposobu wykorzystania przestrzeni w mieście – podsumowuje Mariusz Urbański.

Źródło: Monday News, własne

Komentarze (11)

Dodaj swój komentarz

  • Pepek z Gumy 2024-11-26 11:24:53 83.0.*.*
    e warto sprawdzić co w tym miejscu miało być pierwotnie i co po wyburzeniu Kina Kopernik obiecywano? Budynek odczekał swoje i za dotknięciem czarodziejskiej różki Ratusza zmienia swoje przeznaczenie!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
  • StadionDlaStomiIu 2024-11-25 13:39:17 178.183.*.*
    Nie stać cię, nie masz się o co martwić
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
  • PGTBeauregard 2024-11-25 08:47:38 83.28.*.*
    Nie warte żadnych pieniędzy aby tam mieszkać.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
  • BeMol 2024-11-24 19:42:57 2a00:f41:875:*
    I cały czas o to chodziło !!!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Olosmolo 2024-11-24 14:57:31 37.31.*.*
    Co za dureń to zbudował w tym miejscu..!? A drugi chce tam mieszkać !?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 5
  • mec. X 2024-11-24 12:56:19 2a01:11cf:4a3:*
    Zgodnie z planem Prezydenta Olsztyna - zamiana Aresztu Śledczego w sercu miasta na np. super akademik uniwersytecki z wieloma atrakcjami dla studentów... doskonały pomysł sprawdzony w wielu miastach.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Kolo 2024-11-24 12:40:39 31.0.*.*
    Super lokalizacja na lofty. Przystanek PKP śródmieście, starówka, teatr, biedronka... Tylko parkingu brak przy tym "biurowcu" ze zdjęcia. Patodeweloperka rządzi. Urbanista nie powinien, od co najmniej, 10 lat zgadzać się na budynki przy, których nie ma miejsc parkingowych. Dla mieszkalnych budynków 1,5 miejsca na mieszkanie (co niby obowiązuje od maja 2023). A dla biurowców... 1 miejsce parkingowe na 30 metrów powierzchni biurowej... Teraz jest taka tragedia, że jak wracasz do domu to parkujesz na trawniku, bo wszystkie dróżki są zastawione, że 2 samochody się nie miną.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 3
    • Zenekzkredek 2024-11-24 12:44:56 176.221.*.*
      Moze tam lądowisko dla helikopterów jest na dachu dlatego nie robili parkingu dla samichodu?. W koncu co drugi polak teraz lata helikopterem.
      Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 1
    • .R.O. 2024-11-24 15:36:45 2a00:f41:8b6:*
      Tam jest podziemny parking. Niewielki. Z windą dla samochodów.
      Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
    • Miód malina !! 2024-11-24 19:45:25 2a00:f41:875:*
      Wyprowadzić samochody poza obręb miasta . Zostają te co parkują w garażach lub na miejscach przeznaczonych, płatnych .
      Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
  • Poslaniec Warminski 2024-11-24 11:52:25 85.255.*.*
    Kiedys Olsztyn i Rzeszow byly porownywalnymi miastami teraz w Rzeszowie rosna jak grzyby po deszczu biurowce i wiezowce a w Olsztynie w centrum bagno,laki umajone, ugory i parki co pare metrow
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 2

www.autoczescionline24.pl