Andrzej Abako uważa zbliżającą się ku końcowi kadencję za dobrą. Według niego dużym sukcesem okazało się zrealizowanie niemal w całości założeń programowych z 2018 r., m.in. dzięki owocnej współpracy z burmistrzem Dobrego Miasta Jarosławem Kowalskim.
W wyniku podjętych działań udało się, m.in. zadbać o jakość nawierzchni wielu dróg, poszerzyć wiadukt, stworzyć wiele ścieżek pieszo-rowerowych oraz przejść dla pieszych, wyposażyć szpital w sprzęt do USG, trzy karetki oraz otworzyć pracownię endoskopową, której realizacja kosztowała niemal 2 mln zł.
Starosta olsztyński wspomniał o istotności inwestowania w młodzież. W ciągu ostatnich lat szkoły zostały wyposażone w nowe sprzęty, a uczniowie mieli okazję uczestniczyć w zagranicznej wymianie, dzięki uczestnictwu w programie Erasmus Plus.
Abako wskazał, iż mimo niewykonania nadbudowy przy zespole szkół w Dobrym Mieście, udało się pozyskać środki na budowę bursy przy placówce edukacyjnej w Smolajnach.
- Jedyną rzeczą, której nie udało nam się zrealizować, jest nadbudowa zespołu szkół w Dobrym Mieście. Natomiast zostały pozyskane środki na budowę bursy w Zespole Szkół Rolniczych w Smojalnach, co uważam za ważniejszy aspekt, ponieważ otwiera to nowe możliwości. Chcemy wybudować 40 pokoi dwuosobowych. W Smolajnach poprawiliśmy także bazę kształcenia dla młodzieży. Kupiliśmy nowy ciągnik, kombajn oraz siewnik – wymieniał.
Kolejnym aspektem, o którym opowiedział starosta, była kwestia bezpieczeństwa. Według niego udało się wypracować dobrze prosperującą współpracę z policją czy ochotniczą strażą pożarną, a także członkami organizacji pozarządowych.
- Ważne jest docenienie pracy ludzi, działających w organizacjach pozarządowych. 58 razy wsparliśmy te instytucje przy realizacji różnych projektów. Na ten cel wydaliśmy w powiecie ponad 2 mln zł – dodał Abako.
Nasz rozmówca stwierdził również, iż na przestrzeni ostatnich lat samorząd Dobrego Miasta w dużym stopniu otworzył się na współpracę z powiatem olsztyńskim, m.in. w zakresie służby zdrowia.
Zapytany o plany na nadchodzącą kadencję, Abako zapowiedział, iż działania na lata 2024-2029 zostały już przygotowane. Celem będą nadal drogowe inwestycje, m.in. wyremontowanie trasy do Cerkiewnika czy stworzenie dokumentacji na rozpoczęcie prac na odcinku Kabikiejmy-Podleśna, gdzie powstaje obecnie wiele domów.
Dodatkowo starosta zapewnił o kontynuowaniu projektów, związanych z rozwojem szkolnictwa, m.in. budowę bursy w Smolajnach.
- Mamy pomysł i etapowość, więc głęboko wierzę, że znajdziemy środki na realizację zadania, jakim jest budowa wspomnianej bursy. Następnie zamierzamy stworzyć przy zespole szkół bardzo nowoczesną siłownię, zewnętrzną, a w perspektywie chcemy ja zadaszyć. Chcemy również kształcić młodzież w odpowiednich kierunkach, co zapewni im w przyszłości korzystne zatrudnienie, następnie otworzyć nową klasę sportową i wybudować nowoczesnego orlika, co wstępnie zaaprobowało ministerstwo. To jest tylko część pomysłów. Przede wszystkim liczy się dobra współpraca z samorządem Dobrego Miasta – wskazał Abako.
Nasz rozmówca poinformował również o planach remontu szpitalnego dachu, zakupie kolejnych karetek czy sprzętu medycznego w postaci tomografu komputerowego. Starosta zamierza też nadal obdarzać wsparciem organizacje pozarządowe i strażaków ochotników.
Andrzej Abako startuje niezmiennie z komitetu bezpartyjnego. W rozmowie z naszym portalem tłumaczył, iż jego celem jest rozliczanie się bezpośrednio przed wyborcami a nie prezesem jakiegoś ugrupowania politycznego. Wskazał też, iż jego założeniem jest poświęcenie uwagi na ludzkie problemy i oparcie współpracy na rozmowie.
- Zaprosiłem na listę naszego powiatu bardzo dobrą drużynę. Chodzi o rozwój powiatu olsztyńskiego i gminy Dobre Miasto. Nie politykujemy, tylko rozmawiamy o problemach. Nie jestem człowiekiem z głową zadartą do góry. Uśmiecham się do ludzi i z nimi rozmawiam. Nie idziemy do samorządu po stanowiska. – powiedział z przekonaniem.
Warto wspomnieć, iż w poprzednich wyborach samorządowych 9 z 25 radnych pochodziło z powiatu olsztyńskiego. W tym roku celem starosty olsztyńskiego jest uzyskanie komfortu większości czyli wynik 13 + 1.
Powiat olsztyński jest drugim największym powiatem w Polsce (na pierwszym miejscu plasuje się białostocki).
Abako stwierdził, iż samorząd, co prawda, jest duży, natomiast dysponuje małymi środkami, co określił jako niesprawiedliwe.
- Uważam to za trochę niesprawiedliwe. Praca starosty polega również na tym, aby otwierać się na biznes. Chcemy kompleksowo przeprowadzać przedsiębiorców przez proces inwestycyjny – podsumował.
Skąd pozyskać kolosalne środki na budowę dróg, o ulepszaniu transportu publicznego, korzyściach ugrupowań bezpartyjnych, połączeniu komitetów, otwartym urzędzie starosty, wizycie polskiego ambasadora z Kataru, dodatkowych punktach na świadectwie szkolnym za znajomość gwary warmińskiej oraz istotności ochotniczej straży pożarnej, starosta powiatu olsztyńskiego Andrzej Abako opowiedział redakcji portalu Olsztyn.com.pl.
Komentarze (4)
Dodaj swój komentarz