Rewitalizacja Kanału Elbląskiego rozpoczęła się w październiku 2012 roku i kosztowała 115 milionów złotych, z czego ponad 48 milionów pochodziło z funduszy unijnych. Objęła kapitalny remont na odcinku pięciu zabytkowych pochylni (Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, i Całuny), czterech śluz (Miłomłyn, Zielona, Ostróda, Mała Ruś) oraz odmulanie i umocnienie linii brzegowej niektórych odcinków na szlaku Kanału Elbląskiego. Została także odnowiona Izba Historii Kanału Elbląskiego w Buczyńcu.
- Kanał Elbląski zawsze był magnesem, który przyciągał do naszego regionu turystów - mówi wicemarszałek Jacek Protas, odpowiedzialny w ramach zarządu województwa za rozwój turystki - Teraz po gruntowanej rewitalizacji szlak zyska jeszcze większe znaczenie i szanse na stanie się naszym, kolejnym po Wielkich Jeziorach i Grunwaldzie, flagowym produktem turystycznym na skalę co najmniej europejską. Wierzę, że oznaczać będzie to także pozytywny impuls do jeszcze szybszego rozwoju gmin leżących wzdłuż tego historycznego szlaku.
Kanał Elbląski już 29 maja zostanie otwarty dla żeglarzy. Wszystkie pochylnie (Całuny, Jelenie, Oleśnica, Kąty i Buczyniec) będą czynne codziennie od godz. 9 do 18 aż do końca września.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz