Data dodania: 2004-12-26 00:00
Stomil Olsztyn - nazwa fabryki przechodzi do historii
Od stycznia nie będzie już fabryki opon samochodowych Stomil Olsztyn. Firma zmieni nazwę na Michelin Polska SA, a jej symbol, kormorana, zastąpi Bibendum, biała postać z samochodowych opon.
Uchwałę o zmianie nazwy kupionej w 1995 r. fabryki opon podjęło walne zgromadzenie spółki, w której Michelin ma prawie wszystkie udziały. Nazwa Michelin ma wzmocnić wizerunek francuskiego producenta na polskim rynku. - Trwa właśnie procedura rejestracji w sądzie nowej nazwy - mówi Ewa Czarnecka, rzecznik Stomilu. - Kiedy tylko ten etap się zakończy, ogłosimy komunikat prasowy w tej sprawie. Powinno to nastąpić 2 stycznia.
Wówczas nazwa Stomil zniknie całkiem z Olsztyna - jeszcze w ubiegłym roku ostatecznie upadł klub piłkarski o tej nazwie, kiedyś sponsorowany przez zakład. O zmianie nazwy pracownicy fabryki przeczytają w najnowszym numerze zakładowego pisma, jeszcze przed świętami. Już wcześniej od kilku tygodni pracownicy w biurach przygotowywali się do zmian pieczątek, druków firmowych, a także materiałów reklamowych i wydawnictw związanych z fabryką.
Koncern do zmiany nazwy olsztyńskiej fabryki przymierzał się od czterech lat. Poprzednio jednak nie udało się tego przeforsować na walnym zgromadzeniu wspólników. Tym razem kłopotów nie było, bo od tego czasu Francuzi skupili prawie wszystkie akcje spółki.
Ewa Czarnecka zapewnia, że nowa nazwa nie zmieni sytuacji fabryki. Tak jak obecnie siedzibą zarządu będzie Olsztyn, więc podatki wciąż będą wpływać do miejskiej kasy. - W Warszawie pozostanie jedynie dyrekcja handlowa, tak jak dotychczas - dodaje rzeczniczka.
Stomil-Michelin wciąż nie chce zdradzić, gdzie zbuduje planowaną wielką bazę logistyczno-dystrybucyjną. Francuski koncern chce zainwestować ok. 600 milionów euro. Jedną z możliwych lokalizacji jest Olsztyn, ale rywalizują z nami o inwestycję Węgrzy. Olsztyński ratusz robi wszystko, by Francuzi zainwestowali właśnie tu: utworzono już specjalną strefę ekonomiczną, samorząd ma udzielić firmie ulg i zwolnień z podatków lokalnych. Nieoficjalnie mówi, się że ostateczna decyzja zapadnie w styczniu.
Zakład po francusku
Stomil (obok fabryki w Dębicy) zdominował krajowy rynek producentów opon. W 1994 r. Michelin miał prawie 19-procentowy udział w światowym rynku opon, Stomil - 0,26 proc. Rok później skarb państwa sprzedał ponad 52,1 proc. akcji Stomilu francuskiemu koncernowi, który za każdą akcję zapłacił 19,75 zł. Teraz w Olsztynie są produkowane nie tylko opony marki Kormoran, ale również BF Goodrich, Kleber i Michelin.
Władysław Leonhard
Pierwszy dyrektor i twórca Olsztyńskich Zakładów Opon Samochodowych, uhonorowany wpisem do księgi zasłużonych obywateli Olsztyna. Po wojnie przez 12 lat pracował w Zakładach Przemysłu Gumowego Stomil w Poznaniu, przechodząc kolejne stopnie zawodowe: od technika w warsztatach do stanowiska dyrektora. Budowę OZOS rozpoczęto w 1962 r. Hale fabryczne powstawały wówczas poza granicami Olsztyna. 28 października 1967 roku Władysław Gomułka dokonał uroczystego otwarcia fabryki. Z inicjatywy Leonharda w ciągu kilku lat uruchomiono kolejne działy produkcyjne: wytwórnię kordu, wydziały opon radialnych i rolniczych. Zmarł w 1979 r., w wieku 56 lat. Fabryka opon aż do dziś jest największym zakładem produkcyjnym Olsztyna.
Na podstawie www.muzeum.olsztyn.pl
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz