Okres buntu młodzieńczego w połączeniu z chęcią zdobycia uznania i akceptacji wśród rówieśników powoduje, że młodzi ludzie coraz częściej spędzają czas w podwórkowych bramach, piwnicach i ciemnych zaułkach swoich podwórek. Pozostawieni samym sobie, zaczynają mieć problemy w szkole lub popadają w konflikty z prawem.
To właśnie z trudną młodzieżą pracują streetworkerzy. Pedagodzy ulicy wkraczają do tego świata, aby pomagać. Otwarci, cierpliwi i przede wszystkim pełni zrozumienia. Wytrwale i żmudnie zdobywają zaufanie. Miesiącami aklimatyzują się w środowisku swoich podopiecznych. Nie oceniają, nie moralizują. Starają się zrozumieć położenie osoby, potrzebującej pomocy i tę pomoc niosą.
Streetworker jest nie tylko wsparciem, ale także wzorem. Przelewa na młodzież swoje pasje i zainteresowania. Uczy kreatywnie spędzać czas i przede wszystkim trzyma swoich podopiecznych z dala od wszelkich destrukcyjnych zachowań.
Praca streetworkera wiąże się z wieloma wyzwaniami. Pedagog ulicy musi reagować natychmiast. Być pod telefonem 24h na dobę. Tu nie można powiedzieć: będę jutro, pogadamy później. Decydując się na taką formę pracy z dziećmi i młodzieżą wolontariusze muszą wiedzieć, że to ogromna odpowiedzialność.
Najważniejszym zadaniem streetworkera jest przekonanie swoich podopiecznych do zmiany ich dotychczasowego trybu życia. To z kolei wymaga od nich nie tylko poświęcenia i cierpliwości, ale także znajomości danego problemu i propozycji jego rozwiązania.
W Olsztynie streetworkerów jest wciąż niewielu. Dlatego Stowarzyszenie Młodzieży „Rekord” zachęca w szczególności studentów i absolwentów wydziałów pedagogiki, psychologii, resocjalizacji do pracy z trudną młodzieżą. Każdy kto ma odpowiednie predyspozycje i pasje, które może przelać na swoich podopiecznych, ma szansę zostać streetworkerem.
Casting na pedagogów ulicy odbędzie się w czwartek, 9 września, w godzinach 17-19 w Spichlerzu Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Piastowskiej 13 na Starym Mieście w Olsztynie.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz