W niedzielę w całym kraju obchodzona była 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W stolicy Warmii i Mazur już od kilku dni organizowane były różnego rodzaju wydarzenia, których zadaniem było uczczenie tej ważnej daty. Jedną z nich było sobotnie otwarcie wystawy przed Wysoka Bramą pod hasłem "Stu olsztynian na stulecie".
- Mieliśmy świadomość, że im bliżej będzie 11 listopada tym więcej będzie bardzo poważanych, martyrologicznych imprez, gdzie wielke słowa, wielkie idee będziemy odmieniać przez wszystkie przypadki - powiedział portalowi Olsztyn.com.pl Mariusz Sieniewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie. - Wpadliśmy na pomysł, aby uczcić te święto w inny, bezpretensjonalny sposób, żeby pokazać naszym przodkom, aby im "wysłać taki list" z przeszłości jacy jesteśmy. Z naszymi marzeniami, pasjami, tym, czym się zajmujemy. Cały koncept polegał na tym, aby na 100-lecie niepodległości pokazać stu olsztynian, ale właśnie w takim porządku chronologicznym.
Wystawię otwiera zdjęcie rocznej Helenki sfotografowanej w czasie zabawy, która zdanie "Polska to..." dokończyła słowem "yyknbbaaa". Wystawę zamyka natomiast fotografia stuletniej pani Haliny, społeczniczki, która zdanie "Polska to..." dokończyła słowami: "wspaniali ludzie!".
- Polska, przynajmniej w moim pojęciu, to nie są tak naprawdę wielkie idee tylko to, co my budujemy z dnia na dzień, z godziny na godzinę żyjąc ze sobą i wokół siebie – przyznał Mariusz Sieniewicz.
Wcześniej, bowiem już 5 listopada, na jednym z budynków w centrum miasta zawisł wielkoformatowy baner ze zdjęciami mieszkańców Olsztyna.
Autorem zdjęć jest Grzegorz Czykwin, który - jak przyznał - pracował nad projektem trzy miesiące.
Wystawa będzie dostępna do 30 listopada.
Komentarze (5)
Dodaj swój komentarz