Dziś jest: 30.04.2025
Imieniny: Donaty, Mariana, Tamary
Data dodania: 2025-03-07 14:35

Aleksandra Sawczuk

Stwórz swoje drzewo genealogiczne i wygraj! Trwa konkurs „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”

Stwórz swoje drzewo genealogiczne i wygraj! Trwa konkurs „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”
Plakat zapowidający konkurs
Fot. Materiał organizatora

Trwa IV edycja konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”, przeznaczonego dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych oraz ich nauczycieli. To inicjatywa zorganizowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Archiwa Państwowe. Zadanie polega na stworzeniu drzewa genealogicznego, a także opisaniu dziejów swojej rodziny na podstawie, m.in. rozmów z bliskimi, czy informacji i zdjęć znalezionych w zbiorach rodzinnych, jak również w Archiwach Państwowych. Zgłoszenia przyjmowane będą do 24 marca (poniedziałek).

reklama

Idea i kategorie

Konkurs pn. „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” to inicjatywa skierowana do tych, którzy uwielbiają słuchać i poznawać historie rodzinne, czy oglądać stare fotografie z dawnych czasów. Mogą wziąć w nim udział uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych oraz ich uczniowie (w roli opiekunów merytorycznych). Organizatorami przedsięwzięcia są: Ministerstwo Edukacji Narodowej i Archiwa Państwowe. Koordynatorem 4. edycji jest Archiwum Państwowe w Szczecinie.

Tegoroczna, czwarta edycja konkursu przeprowadzona zostanie w dwóch kategoriach:

  • uczniowie klas IV-VI;

  • uczniowie klas VII-VIII.

Zadanie polega na stworzeniu drzewa genealogicznego, a także opisaniu dziejów swojej rodziny na podstawie, m.in. rozmów z bliskimi, czy informacji i zdjęć znalezionych w zbiorach rodzinnych, jak również w Archiwach Państwowych.

Kilkuset młodych uczestników poprzednich edycji to dowód, że temat genealogii budzi ogromne zainteresowanie. To budujące, że w dobie gdy współczesność coraz częściej oddala nas od rodzinnych tradycji, odkrywanie przeszłości jest tak interesujące dla młodzieży – twierdzi dr Paweł Pietrzyk, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych.

Co powinny zawierać prace?

Jak informują organizatorzy, prace uczniów klas IV-VI powinny zawierać:

  • drzewo genealogiczne (w formie wykresu) rodziny ucznia, wykonane dowolną techniką plastyczną lub wygenerowane w dowolnym programie komputerowym (zapisane jako PDF) lub w obu wersjach (każda punktowana oddzielnie);

  • opis, z podaniem danych biograficznych (np. daty urodzeń, zawarcia małżeństw, zgonów) oraz liczby pokoleń przedstawionych w projekcie;

  • informację o innowacyjnym sposobie wykorzystania projektu edukacyjnego na lekcji.

Dodatkowo punktowany jest tzw. przekaz, czyli np. opis, nagranie, fotografie lub inna forma) uzupełniający drzewo genealogiczne, przedstawiający losy rodziny na tle wydarzeń historycznych.

Natomiast praca uczniów klas VII-VIII zawierać ma:

  • drzewo genealogiczne rodziny ucznia, wykonane dowolną techniką plastyczną lub wygenerowane w dowolnym programie komputerowym (PDF) lub w obu wersjach (każda z wersji jest punktowana oddzielnie);

  • opis z podaniem danych biograficznych (np. daty urodzeń, zawarcia małżeństw, zgonów) oraz liczby pokoleń przedstawionych na tym wykresie;

  • przekaz (np. opis, nagranie, fotografie lub inna forma) uzupełniający drzewo genealogiczne, przedstawiający losy rodziny na tle wydarzeń historycznych.

  • odwzorowania cyfrowe dokumentów źródłowych (skany, zdjęcia) wykorzystanych do przygotowania drzewa genealogicznego wraz z opisem ich pochodzenia (wzór dostępny tutaj);

  • informację o innowacyjnym sposobie wykorzystania projektu edukacyjnego na zajęciach edukacyjnych.

W jaki sposób najlepiej zabrać się za działanie?

- Spotkaj się z rodziną, porozmawiaj z dziadkami i innymi krewnymi na temat Waszych przodków. Przeszukaj „zakurzone” domowe szuflady, strychy, „odkryj” domowe skarby, pamiątki, zdjęcia, archiwalne dokumenty. Odwiedź najbliższe Twojemu miejscu zamieszkania Archiwum Państwowe, gdzie możesz skorzystać z rad i pomocy życzliwych archiwistów. Zajrzyj do bibliotek, przeszukaj zasoby Internetu. Złóż wszystko to, co odnajdziesz, w jedną opowieść. Stwórz swoje drzewo genealogiczne i przygotuj projekt edukacyjny w formie prezentacji pod opieką swojego nauczyciela – wyjaśniają organizatorzy.

Nauczyciel jako opiekun merytoryczny

Nauczyciele mogą w przypadku tej inicjatywy świetnie sprawdzić się w roli opiekuna merytorycznego projektu. Po przygotowaniu przez ucznia pracy konkursowej, pedagog powinien przesłać ją do 24 marca, korzystając z formularza zgłoszeniowego.

Etapy i wyniki

Rozstrzygnięcie konkursu składać się będzie z dwóch etapów. Na początku wojewódzkie komisje wybiorą trzech finalistów w każdej kategorii wiekowej. Następnie przejdą oni do etapu ogólnopolskiego. Komisja wojewódzka może przyznać także wyróżnienia. Z kolei w II etapie kapituła wybierze 16 laureatów: ośmiu uczniów w kategorii wiekowej klas IV-VI oraz ośmiu uczniów w kategorii wiekowej VII-VIII. Kapituła również przyznać może wyróżnienia.

Listy finalistów zostaną ogłoszone na stronach archiwów i kuratoriów oświaty 16 kwietnia (środa) 2025 r., a laureaci i wyróżnieni w etapie ogólnopolskim dowiedzą się o tym do 19 maja (poniedziałek) br.

Wręczenie nagród odbędzie się podczas gali, która odbędzie się w piątek, 6 czerwca br., w Szczecinie. Laureaci oraz uczniowie wyróżnieni na etapie ogólnopolskim (a także opiekunowie merytoryczni) otrzymają okolicznościowe dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez ministra edukacji.

Bonus przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych

Warto wspomnieć, iż konkurs wpisany został przez kuratorów oświaty we wszystkich województwach do wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez kuratorów oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, dla uczniów szkół podstawowych, uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2025/2026.

Szczegółowe informacje dotyczące niniejszego przedsięwzięcia, nasi Czytelnicy znajdą w regulaminie, dostępnym tutaj.

Galeria

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • lol 2025-03-07 17:22:28 5.173.*.*
    „Bez korzeni nie zakwitniesz” - dobre, powieście to w sierocińcu. Albo podrzućcie ofiarom przemocy domowej ze strony rodzicieli, niech wiedzą, że nie ma przed czym uciekać. Pomysł dobry, ale hasełko jak z pijanego Coelho.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
  • Sygnali$tka 2025-03-07 14:55:52 45.134.*.*
    Najważniejsze to nie głosować na PiS! Partie największych złodziei i kombinatorów którzy dla „dobra” Polek i Polaków robili wały na pendemie… do dziś na liście chorób zakaźnych sanepidu nie ma c19🤣🤣🤣
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 2

www.autoczescionline24.pl